category-icon

PPDR: Grupa 22; Radom, Brat Albert - Jasna Góra; Kolumna Radomska 1

196 km
624 m
Polska, mazowieckie, Radom

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-08-06
Polska, mazowieckie, Radom
category-icon
196 km
624 m
510 m
Średni
4.5/6
Grupę 22 tworzą pielgrzymi z Parafii Św. Brata Alberta w Radomiu. Nasze pielgrzymowanie rozpoczyna się 6 sierpnia błogosławieństwem proboszcza Ks. Kan. Marka Janasa w Parafii Św. Brata Alberta w Radomiu na osiedlu Prędocinek o godz. 7:40. Do Matki Bożej pielgrzymujemy 8 dni i kończy się ona 13 sierpnia na Jasnej Górze. Zapisy trwają od 29.07.2024 r. po każdej Mszy Świętej w kancelarii parafialnej przy parafii Św. Brata Alberta w Radomiu.

Utworzenie w roku 1983 nowej parafii, wówczas jeszcze p.w. bł. Brata Alberta zrodziło myśl i konieczność powstania parafialnej grupy pielgrzymkowej. W 1984 roku wierni nowej parafii wspólnie z ks. wikariuszem Zbigniewem Wiatrkiem pielgrzymowali na Jasną Górę razem z grupą nr 19 z parafii św. Rafała Kalinowskiego z radomskiego osiedla Ustronie. Oddzielnie, już jako grupa nr 22, wyruszyli do Częstochowy w roku 1985. Przewodnikami grupy w kolejnych latach, po ks. Zbigniewie byli: ks. Marek Polak, ks. Leszek Wiech, ks. Adam Skalski, ks. Henryk Podgórski - ówczesny proboszcz parafii, ks. Artur Lach, ks. Sławomir Marchewka, ks. Dariusz Kowalczyk, ks. Piotr Giemza, ks. Janusz Stanek, ks. Piotr Szymański, ks. Mirosław Kosior, ks. Jacek Jurczak, ks. Dariusz Olender, ks. Radosław Wroński, ks. Tadeusz Rojek, ks. Daniel Glibowski. Od 2023 roku pielgrzymce przewodniczy ks. Karol Kostecki. Na przestrzeni minionych lat liczba pielgrzymów w grupie utrzymywała się w różnych ilościach. Było nas 150 osób, ale było też i 100, choć zmieniali się przewodnicy i uczestnicy pielgrzymki to godni podkreślenia są Ci, którzy pozostali wierni grupie i tradycji pielgrzymowania od pierwszych lat parafii. Liderem grupy jest brat Kazimierz Nawrot. Na przestrzeni tych wszystkich lat oprócz pielgrzymów zmieniała się trasa a także miejsca noclegów. W obecnej trasie pielgrzymki pozostały tylko 2 noclegi, w których niezmiennie nocujemy od początku naszego pielgrzymowania. Miejscowości w których noclegujemy to: Dobrut, Chlewiska, Błotnica, Radoszyce, Komorniki, Stanisławice, Mokrzesz.

Pielgrzymów wspierają służby pielgrzymkowe: porządkowa, muzyczna, medyczna, techniczna, liturgiczna, modlitewna, bagażowa, logistyczna oraz gastronomiczna.

Całoroczna formacje pielgrzymów odbywająca się poprzez cykliczne spotkania rozpoczynające się Mszą świętą pomagają podtrzymywać relacje i umacniać więzi rodziny pielgrzymkowej. Pieszym pielgrzymom towarzyszy również potężna grupa pielgrzymów duchowych gromadzących się każdego dnia pielgrzymki w kościele parafialnym na modlitwie.

Ogromnym atutem logistycznym grupy jest kuchnia polowa serwująca każdego dnia pyszne zupki i smakołyki oraz niezastąpione zaplecze sanitarne. Pielgrzymka kończy się 13 sierpnia a zaczyna się już 14 sierpnia ponieważ całoroczne przygotowania do pielgrzymki i zaangażowanie grupy logistycznej polega na podsumowaniu ubiegłej pielgrzymki, przygotowania do kolejnej i wreszcie pielgrzymowanie w dniach 6-13 sierpnia.

Zapraszamy Cię do wspólnej przygody pielgrzymkowej z Grupą 22!!

„Nisko siadać – mało jadać. Wiele robić – mało gadać.” Brat Albert

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki rowerowej. Aktualny na rok 2020 i szczegółowy przebieg szlaku pokazano na mapach, które poza pełną treścią turystyczną, uwzględniają istotne dla rowerzystów informacje dotyczące rodzaju nawierzchni dróg, którymi przebiega szlak. Ukształtowanie terenu wymuszające podjazdy i zjazdy ilustrują profile trasy. Informacje o trasie uzupełniają zwięzłe opisy techniczne. Prezentację szlaku wzbogacają oczywiście treści krajoznawcze, wplatane w opis szlaku zgodnie z kierunkiem poruszania się rowerzystów. Całość trasy została podzielona na 13 arkuszy map (plus powiększenie fragmentu trasy w rejonie Złotego Potoku), tworzących jakby umowne odcinki. Przy czym podział ten wynika wyłącznie z zasięgu poszczególnych arkuszy, i nie należy go kojarzyć z realnymi etapami przejazdu. Żeby ułatwić czytanie mapy, poszczególne arkusze map zostały tak poobracane, aby były ułożone przed użytkownikiem zgodnie z kierunkiem jazdy. W związku z tym północ, wyraźnie oznaczona na mapach,  wskazuje różne kierunki, a nie górę mapy, jak ma to miejsce przy klasycznych mapach. Opomiarowanie dystansu na mapie odnajduje odzwierciedlenie w tekście i ułatwia identyfikację opisywanych miejsc na mapie. Ostatni punkt pomiarowy na danym arkuszu ma zawsze powtórzenie na mapie kolejnego odcinka. W kolorze niebieskim przedstawiamy kilometraż  trasy w kierunku przeciwnym. Żeby ułatwić planowanie przejazdu zaproponowaliśmy gotowe rozwiązania podziału trasy szlaku na etapy dzienne, wskazując miejscowości  wraz z listą noclegów, gdzie najlepiej zrobić odpoczynek. Mając na uwadze nastawienie i możliwości kondycyjne rowerzystów - od sportowego po zupełnie rekreacyjną turystykę rowerową- zaproponowaliśmy do wyboru podział trasy na: 2-3-4-5 etapów dziennych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2020

 

Puszcza Kozienicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Kozienicka

Mapa turystyczna "Puszcza Kozienicka" przedstawia kompleks leśny w środkowej Polsce, położony na obszarze Równiny Kozienickiej, na granicy powiatów kozienickiego i radomskiego. Dzisiejsze jej granice wyznaczają: od północnego zachodu rzeka Radomka, od północnego wschodu dolina Wisły, a od południa droga Radom – Puławy. 

Pomimo szumnej nazwy, jest to bardzo rozczłonkowany, dość duży kompleks leśny, leżący pomiędzy Radomiem a Wisłą oraz kilka mniejszych obszarów leśnych, znajdujących się w okolicach Pionek i Zwolenia. Największe z nich to uroczyska Miodne i Policzna. Integralnie związana z Puszczą Kozienicką jest lewobrzeżna część doliny Wisły, od wysokości Puław do ujścia Radomki. Na jej obrzeżach znajdują się miasta Kozienice, Pionki i Zwoleń. Najcenniejsze fragmenty Puszczy objęte są ochroną w postaci rezerwatów i Kozienickiego Parku Krajobrazowego. 

Puszczę Kozienicką najlepiej zwiedzać na rowerze. Warto przy tym skorzystać z wytyczonych w terenie i zaznaczonych na mapie szlaków rowerowych. Jest to również atrakcyjne miejsce na spacery. 

Rok wydania: 2012

Okolice Częstochowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Częstochowy

Mapa Częstochowy i okolic obejmuje swym zasięgiem zachodnie okolice Częstochowy, a w nich Park Krajobrazowy Górnej Liswarty, powiat lubliniecki, zawiera sieć dróg z numeracją, granice gmin oraz bogatą treść turystyczną: szlaki piesze i rowerowe, ścieżki przyrodnicze, zabytki, ciekawe miejsca i przyrodniczą - granice rezerwatów, pomniki przyrody. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach.

Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna

Mapa przedstawia północną część jury Krakowsko-Częstochowskiej - obszar usiany skalnymi ostańcami z wąwozami i płaskowyżami. Są tu też zamki i pałace. Zasięg mapy wyznaczają: Częstochowa Koniecpol, Zawiercie, Miasteczko Śląskie. Gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Wszystkie szlaki (piesze, rowerowe, konne) posiadają między punktami węzłowymi odległości– dzięki temu można zaplanować wycieczkę.

Mapa przygotowana wyłącznie w wersji cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej, fragmentu położonego bliżej Częstochowy. Zasięg mapy wyznaczają miejscowości: Częstochowa, Blachownia, Pajęczno, Radomsko. Zaznaczono tu szlaki piesze, rowerowe i konne wraz z zaznaczonymi odległościami.
Mapa została wydana jedynie w formie cyfrowej - brak dostępnej wersji papierowej.

Jura Krakowsko-Częstochowska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot. Ukształtowanie terenu z wąwozami, płaskowyżami i łagodnymi wzgórzami, bogactwo zabytków oraz zagospodarowanie korzystnie wpływają na rozwój turystyki. Niezmiernie istotna jest gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Nie brakuje tu licznych stadnin i ośrodków jeździeckich, umożliwiających uprawianie turystyki konnej.

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej łączy Kraków z Częstochową a jej zasięg wyznaczają: Mstów na północy, Częstochowa i Trzebinia na zachodzie, Siewierz i Alwernia na południu oraz Kraków na wschodzie. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie