category-icon

Przez Dolinę Białej. Trasa 43 narowery

40 km
439 m
Polska, małopolskie, Grybów, powiat nowosądecki, Beskid Niski
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-10-14
Polska, małopolskie, Grybów, powiat nowosądecki, Beskid Niski
category-icon
40 km
439 m
436 m
2/6
Trasa o rekreacyjnym charakterze, bo dość łatwa pod względem technicznym i bez trudnych podjazdów. Podczas tej wycieczki po obrzeżach Pogórza Ciężkowickiego odwiedzimy m.in. cmentarz wojenny Pustki w Łużnej i pełną zabytków Bobową. Z centrum Grybowa (1) (2), ruszamy za zielonym szlakiem rowerowym ul. Topolową. Opuszczamy Grybów i wąskimi uliczkami wzdłuż Białej jedziemy między zabudowaniami Białej Niżnej. Po 3,5 km na skrzyżowaniu (dołącza czerwony szlak rowerowy) skręcamy w prawo przez most na Białej i udajemy się do centrum Stróży. Mijamy stadion; udając się w lewo przecinamy drogę woj. nr 981 (nieco z prawej neogotycki kościół), po czym odbijamy w prawo skos. Nieco dalej w lewo odchodzi droga, którą możemy skrócić trasę. W Polnej mijamy drewniany kościół (3), w Szalowej na obrzeżach wsi ruiny drewnianego dworu (4), a w centrum także zabytkowy drewniany kościół (5). Trzymając się głównej drogi, jedziemy do Łużnej. Tutaj opuszczamy pętlę naszej wycieczki, by udać się na górę Pustki Cisowskie z cmentarzem wojennym (6). W centrum Łużnej należy odbić w boczną drogę w lewo, zgodnie z oznaczeniami szlaków dojściowych. Wracamy do drogi wojewódzkiej, skręcamy w prawo i jedziemy do Pogwizdowa. Koło sklepu skręcamy w lewo i żółtym szlakiem rowerowym jedziemy do Bobowej. W tej wsi o charakterze miasteczka, z urokliwym rynkiem, warto zwiedzić: dwa kościoły (7) (8), synagogę i cmentarz żydowski (9), muzeum koronkarstwa (10), oraz pałac Łętowskich. Z rynku wyjeżdżamy ul. Kolegiacką, skręcamy w prawo, a za mostem na Białej w lewo, trzymając się czerwonego szlaku rowerowego. Wąskimi alejkami wracamy na drogę wojewódzką, mijamy kasztel w Jeżowie i za torami odbijamy w lewo, by obejrzeć kościół w Wilczyskach (11). Wracamy do skrzyżowania, drogą główną udajemy się w prawo, po chwili w lewo na most. Jedziemy doliną Chodorówki do Chodorowej, gdzie skręcamy w boczną drogę i przez wzgórze (392 m n.p.m.) docieramy do Siołkowej. Krótkim zjazdem wracamy do Grybowa.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Kościół w Grybowie (1) – neogotycki, wzniesiony w latach 1909-1914.
Synagoga w Grybowie (2) – wybudowana w 1909 r. Od II wojny św. zaniedbana, ulegała ciągłej dewastacji. W 2007 r. została zwrócona Żydowskiej Gminie Wyznaniowej w Krakowie, która podjęła się remontu obiektu.
Drewniany kościół w Polnej (3) – zbudowany w poł. XVI w. Wnętrze pokryte ciekawą polichromią z XVIII w.
Drewniany dwór w Szalowej (4) – wzniesiony na pocz. XX w. w otoczeniu parku podworskiego.
Drewniany kościół w Szalowej (5) – wybudowany w latach 1739–56. Jest rzadkim przykładem kościoła drewnianego, którego architektura jest wzorowana na murowanych kościołach barokowych.
Cmentarz z I woj. św. w Łużnej (6) – położony na wzgórzu Pustki. Jest największym i jednym z najpiękniejszych cmentarzy austriackich z okresu I woj. św. na terenie Galicji Zachodniej.
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Bobowej (7) – wybudowany w poł. XIV w. w stylu gotyckim. Wewnątrz obraz Ukrzyżowania pędzla Jacka Malczewskiego.
Kościół pw. św. Zofii w Bobowej (8) – wzniesiony w poł. XV w., zachował pierwotną architekturę gotycką. W ołtarzu głównym uwagę zwraca obraz patronki kościoła z trzema córkami.
Cmentarz żydowski w Bobowej (9) – spośród 200 znajdujących się tu macew najbardziej wyróżnia się ohel cadyka Szlomo Halberstama, twórcy szkoły talmudycznej.
Ośrodek koronkarstwa w Bobowej (10) – miejscowość o żywych i długich tradycjach wytwarzania koronki klockowej (Muzeum Koronkarstwa). Od 2000 r. odbywa się tu doroczny Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej.
Drewniany kościół w Wilczyskach (11) – powstał na pocz. XVI w. Wewnątrz na uwagę zasługuje sprowadzony z Włoch cenny obraz „Zdjęcie z Krzyża” z poł. XVII w.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa43 - przedruk / zdjęcia własne/

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Niski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Niski

Mapa Beskidu Niskiego, przeznaczona jest dla wszystkich, którzy przybywają w góry puste i dzikie, aby aktywnie spędzić czas, jeździć na rowerze i zdobywać piesze odznaki W KRĘGU LACKOWEJ, o których dowiesz się więcej na stronie www.niski.pl. Znajdziesz na mapie największe atrakcje turystyczne i przyrodnicze regionu. Oznaczone są także cmentarze z okresu I wojny światowej oraz zabytkowe cerkwie. Wyznaczyliśmy trasy rowerowe, a trasy piesze można wyszukać w Traseo po wpisaniu hasła SIWEJKA i zaimportować do aplikacji. Ciesz się chwilą, wypoczywaj aktywnie – nocleg możesz zarezerwować u twórców mapy w gospodarstwie Siwejka. www.siwejka.pl

Beskid Niski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Niski

Mapa Beskidu Niskiego wydawnictwa Compass to mapa offline na urządzenia mobilne w skali 1:50 000 prezentująca obszar Beskidu Niskiego. Zasięg mapy obejmuje tereny od Krynicy-Zdrój i Grybowa na zachodzie po Komańczę i Szczawne na wschodzie oraz Gorlice na północy po polsko-słowackie pogranicze na południu. Rok wydawnia 2023

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Miejscowości na trasie