category-icon

REGION SĄDECKI: Przełęcz Ostra

97 km
873 m
Polska, małopolskie, Łososina Dolna, powiat nowosądecki, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpaty Zacho
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-12-28
Polska, małopolskie, Łososina Dolna, powiat nowosądecki, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpaty Zacho
category-icon
97 km
873 m
872 m
4.4/6
Głównym celem tej pętli jest podjazd pod Przełęcz Ostrą. Zaczynamy w Łososinie Dolnej i kierujemy się w kierunku Ujanowic. Po kilku kilometrach zaczyna towarzyszyć nam rzeka Łososina. Mijamy kolejne miejscowości i docieramy do Laskowej, która jest znana przez fanów zimowych sportów - znajduje tu się bowiem stacja narciarska. Fani dwóch kółek też nie mogą narzekać bo do dyspozycji mamy masę ciekawych, a nawet wyjątkowych podjazdów.

Niewątpliwie jednym z nich jest podjazd przez Kowalówkę, który co prawda w tej trasie jest pominięty z powodu zbyt dużego nachylenia, ale każdy śmiałek może się z nim zmierzyć (dokładamy 1-2km). Podjazd nie jest zbyt długi bo mierzy zaledwie 1km, ale jego nachylenie średnie to 19%. Na dokładkę w jego środkowej części znajdziemy kilkudziesięciu metrowy fragment szosy o nachyleniu 30% (!!!). To bez wątpienia jeden z najbardziej stromych podjazdów w kraju. Dla chętnych wskazówka - za centrum Laskowej na wysokości przystanku autobusowego skręcamy w boczną uliczkę w lewo, przejeżdżamy przez mostek i na rozwidleniu skręcamy w prawo.

Tymczasem wracamy do głównej trasy - po wyjechaniu z Laskowej na moment wskakujemy na drogę wojewódzką, która zaprowadzi nas do Limanowej. Jeszcze przed centrum przejeżdżamy na drugą stronę rzeki i niemal całe centrum objeżdżamy spokojnymi bulwarami. Po wyjechaniu z Limanowej rozpoczyna się nasz cel dnia - Przełęcz Ostra. To z kolei dość znane miejsce dla... fanów motoryzacji, bowiem na tym odcinku drogi rozgrywane są rajdy samochodowe. Jedziemy więc niemal jak po torze wyścigowym - w zakrętach charakterystyczne biało-czerwone "tarki", podwyższane bandy, stanowiska sędziów itp.

Wspinaczka na przełęcz ma około 8km i nie jest wyjątkowo stroma. Podjazd jest dość jednostajny pod kątem nachylenia, ale za to dość kręty z kilkoma scenicznymi agrafkami. Na szczycie odpocząć możemy przy stylowej wiacie lub kontynuować do rozwidlenia dróg, gdzie znajdziemy niewielki sklep spożywczy.

Skręcamy w lewo i kierujemy się na Gołkowice. Dla odmiany czeka nas niemal 19km zjazdu co z pewnością da odpocząć po długim podjeździe pod "Ostrą" :) W Gołkowicach wjeżdżamy na Velo Dunajec i dzięki temu omijamy centrum Starego i Nowego Sącza (chętni zawsze mogę zboczyć z kursu i odwiedzić te urokliwe miasta).

Za Nowym Sączem odbijamy na nowy most Helleński i kierujemy się przez Chełmiec do Marcinkowic. Po krótkim podjeździe czeka nas dość emocjonujący zjazd z którego zauważyć możemy kilka odległych kopalń odkrywkowych piaskowca. Po kilku kilometrach płaskiego dojeżdżamy do Chomranic, skręcamy w prawo i wspinamy się dość krótkim ale stromym podjazdem. Na górze możemy skorzystać ze sklepu lub podziwiać panoramę jeziora Rożnowskiego.

Bocznymi drogami zjeżdżamy do Ujanowic i po chwili jesteśmy na mecie - w Łososinie.

AUTOR: PIOTR KOŁODZIEJ
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gorce
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gorce

Mapa przedstawia jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym pasm Beskidów, z Gorczańskim Parkiem Narodowym na czele. Obszar mapy obejmuje całe Gorce, od przełęczy Sieniawskiej i Raby Wyżnej na zachodzie, po dolinę Dunajca i Krościenko nad Dunajcem na wschodzie. Od południa mapę ogranicza Nowy Targ i Jezioro Czorsztyńskie, zaś od północy Mszana Dolna. Gorce są atrakcyjnym  terenem do uprawiania turystyki aktywnej – zarówno pieszej, rowerowej, narciarskiej, jak i konnej. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapa została skonsultowana przez przewodników z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich, pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego, PTTK w Rabce i w Krakowie oraz Grupę Podhalańską GOPR. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2023



Beskid Sądecki - Turbobikes
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Sądecki - Turbobikes

Pobierz bezpłatnie mapę tras rowerowych, a my zapraszamy również na wyprawy rowerowe z Turbobikes.pl

Zapraszamy na:

wyprawy rowerowe w Paśmie Jaworzyny i rowerowo- pontonowe/kajakowe w Dolinie Popradu

Velo Porad - szlak z Krynicy do Starego Sącza: nadrzeczny szlak, spokojna trasa poza głównym ruchem samochodowym, dedykowana na rodzinne wycieczki lub spokojną jazdę w grupie znajomych na jeden lub dwa dni.

Przewozimy bagaże, odbieramy sprzęt i podwozimy do punktu startu lub do hotelu lub pensjonatu.

Spływy kajakowe i pontonowe z Muszyny, również w połączeniu z wycieczką rowerową wzdłuż Popradu.
18 471 27 85 i 507 032 958 www.kajakowaniepopradem.pl

 

Beskid Sądecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Sądecki

Mapa offline wydawnictwa Compass, którą można otworzyć na telefonie w naszej aplikacji Traseo, obejmuje cały obszar Beskidu Sądeckiego, od doliny Dunajca na zachodzie i północnym zachodzie, po Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Zawiera także obszar Małych Pienin, Pieninek oraz część Pienin Właściwych. Na mapie znajduje się również fragment Beskidu Niskiego: Gór Grybowskich. Rok wydania 2023

Beskid Wyspowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Wyspowy

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy ogranicza ją Brzesko i Bochnia, na południu Rabka i Stary Sącz, na zachodzie - Jordanów, a na wschodzie - Nowy Sącz. To świetna alternatywa dla mapy drukowanej. Rok wydania: 2023

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Miejscowości na trasie