category-icon

REGION TARNOWSKI I OKOLICE KRAKOWA: W sidłach Dunajca, Wisły i Raby

75 km
499 m
Polska, małopolskie, Bogumiłowice, powiat tarnowski

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-12-21
Polska, małopolskie, Bogumiłowice, powiat tarnowski
category-icon
75 km
499 m
480 m
Średni
3.9/6
Przebieg: Bogumiłowice - Gosławice - Hutki - Brzeźnica - Borzęcin - Niedzieliska - Strzelce Wielkie - Barczków - Uście Solne - Wyżyce - Mikluszowice - Gawłówek - Stanisławice

Propozycja wycieczki od stacji do stacji kolejowej ze przejazdem po “nowościach” rowerowych na Ziemi Tarnowskiej. Przejedziecie się m.in. po trasie VeloDunajec, VeloRaba, VeloMetropolis/EV4 i szlaku EnoVelo. Będzie też super płasko, bo ten obszar Małopolski rozpostarty trójkątem między Puszczą Niepołomicką, Tarnowem i rzeką Wisłą to prawdopodobnie jedyny tak rozległy, nizinny kawałek naszego województwa. Rzucam pomysł na dotarcie do Bogumiłowic z Krakowa pociągiem (ok. godziny jazdy), ale dla tych którzy chcieliby rozciągnąć tą wycieczkę, to  rzucam opcję skombinowania jej przebiegu dodatkowo z VeloDunajec, Wiślaną Trasą Rowerową (WTR). Pierwsze kilometry ze stacji kolejowej przekręcicie po malowniczych wałach Dunajca w ramach trasy VeloDunajec (polecam zjazd z nich na starorzecza w Komorowie). Potem świeżo powstałym łącznikiem z Gosławic przejedziecie do Lasów Radłowsko-Wierzchosławickich. Tu zacznie się zdecydowanie bardziej gravelowa jazda przez lasy, którą proponuję w zasadzie każdemu jako alternatywę w upalne dnie dla jazdy po wałach w ramach WTR lub “serwisówkami” autostrady zaadaptowanymi na potrzeby EV4. Jedyne co może spowolnić jazdę, to bogactwo jeziorek w tych lasach oraz atrakcji przyrodniczych, bo nawierzchnia mimo że szutrowa jest naprawdę porządna. W Borzęcinie wpadniecie na świeżo wyznakowany szlak EnoVelo, którego znaki potowarzyszą aż do Uścia Solnego. Szlak pomyślany jest na tym odcinku naprawdę z głową i prowadzi bardzo spokojnymi drogami przez pola, lasy i okoliczne atrakcje. Polecam zwiedzić m.in. kościółek w Strzelcach Wielkich, gdzie zaraz obok możecie też odpocząć w ogromnym szałasie dla rowerzystów. W Barczkowie możecie też pomyszkować za starym domem który zagrał główna rolę w filmie “Demon”. Jazda z Uścia Solnego do Mikluszowic to wykorzystanie fragmentu trasy VeloRaba, która na tym odcinku przyjemnym szutrem po wałach podprowadza aż pod Puszczę Niepołomicką. Tu można by do końcowej stacji kolejowej jechać w zasadzie cały czas już drogami asfaltowymi poprowadzonymi przez Puszczę, ale proponuję zachować w uszach ten chrzęst kameczyków pod oponami i przejazd szutrowa Drogą Królewską. Kto wie, może uda się Wam zobaczyć nawet żubry za ogrodzeniem Ośrodka Hodowli Żubrów w Poszynie. Mi się to jeszcze nigdy nie udało, ale chodzą słuchy że jest to możliwe. Wycieczkę kończymy na stacji Stanisławice, położonej zaraz na skraju Puszczy.  Wrócić można też do Krakowa na rowerze, korzystając z trasy VeloMetropolis (Droga Królewska przez Puszczę i pojazd do wałów wiślanych).

AUTOR TRASY: JAROSŁAW TARAŃSKI
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Puszcza Niepołomicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Niepołomicka

Mapa Puszczy Niepomickiej przedstawia rozległy kompleks leśny położony na wschód od Krakowa, w widłach Wisły i Raby. Zasięg mapy wyznaczają: Wawrzeńczyce na północy, Kraków na zachodzie i Bochnia na południowym wschodzie. Jest to jeden z popularniejszych regionów rekreacyjnych w pobliżu Krakowa.

Puszcza Niepołomicka, nazywana „zielonymi płucami Krakowa”, jest doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu. To atrakcyjny obszar spacerów i wycieczek rowerowych. Latem można skorzystać z kąpieliska na obrzeżach lasu w Zabierzowie Bocheńskim. Zimą warto wybrać się tu na narty biegowe. Godna uwagi jest historia Puszczy. Było to jedno z ulubionych miejsc polowań polskich władców od Kazimierza Wielkiego przez Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. Świadectwem tamtych czasów są Niepołomice i ufundowany w XIV wieku zamek królewski.

Wydanie 5, 2017

Okolice Krakowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Krakowa

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na zachodzie, Sułoszową na północy oraz Myślenice na południu. Rok wydania: 2022

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie