category-icon

REGION TARNOWSKI: Pagórkowate rejony Wojnicza

62 km
586 m
Polska, małopolskie, Bogumiłowice, powiat tarnowski
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-12-28
Polska, małopolskie, Bogumiłowice, powiat tarnowski
category-icon
62 km
586 m
586 m
Średni
5.1/6
Nieco dłuższa i bardziej wymagająca trasa po rejonach gminy Wojnicz. Start i meta zlokalizowane na odnowionym przystanku kolejowym w Bogumiłowach (łatwe połączenie z Krakowem). Ruszamy na południe przez Sieciechowice i Mikołajowice. Docelowo będzie tędy biegł asfalt po wałach Dunajca w ramach trasy Velo Dunajec. Obecnie jedziemy po spokojnej drodze lokalnej. W Zgłobicach wjeżdżamy na chwilę na drogę krajową nr 94. Szosowcy pojadą asfaltem ale można też skorzystać z chodnika. Celem jest przejechanie na drugą stronę Dunajca. Tuż za mostem skręcamy w prawo i opuszczamy krajówkę.

Teraz czeka nas ładny fragment trasy wzdłuż brzegu Dunajca. Co prawda na kilkuset metrowym odcinku nie ma asfaltu ale jest to na tyle krótki odcinek, że bez problemu można go pokonać nawet rowerem szosowym (sprawdzone osobiście :) Możemy na chwilę się zatrzymać i odpocząć na kamienistej plaży Dunajca. Po chwili odbijamy i zaczynamy walkę z przewyższeniami. Pierwszy podjazd jest dość stromy ale niezbyt długi i wynagradza nas na szczycie kapitalną panoramą okolicznych gór i wijącego się w dole Dunajca.

Ostrożnie zjeżdżamy i na dole skręcamy w lewo w kierunku Szczepanowic. Po chwili czeka nas największe wyzwanie dnia - podjazd pod Lubinkę. Nieco ponad 2 kilometry podjazdu o średnim nachyleniu 7% z pewnością przetestują naszą formę ;)

Nie ma jednak powodów do narzekań bowiem na szczycie czeka nas nie lada gratka w postaci wieży widokowej w Dąbrówce Szczepanowskiej. Możemy się więc zatrzymać i pooglądać wspaniałe widoki z góry. Po chwili wytchnienia ruszamy dalej w kierunku miejscowości Lubinka. Tutaj rozpoczyna się dość długi zjazd do Janowic. I w tym przypadku możemy podziwiać ładne widoki, nie zapominając jednak o kontrolowaniu prędkości i kierunku jazdy ;)

W Janowicach skorzystać możemy ze sklepu spożywczego. Ruszamy w kierunku Zakliczyna. Tutaj też niedługo powstanie asfalt na wałach przeciwpowodziowych ale póki co jedziemy lokalną drogą. W Lusławicach wjeżdżamy na gotowy fragment wału lub odbijamy na zwiedzanie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Kontynuujemy jazdę i docieramy do Zakliczyna. Możemy wjechać co centrum, aby zwiedzić odnowiony rynek lub jedziemy dalej do Melsztyna. Po chwili jazdy drogą wojewódzką odbijamy na boczną drogą w kierunku Olszyn. Ponownie czeka nas nie lada wyzwanie przewyższeniowe ale ponownie na szczycie otrzymujemy nagrodę w postaci super widoków. Po zjeździe do Olszyn korzystamy przez chwilę z drogi wojewódzkiej ale mamy do dyspozyji chodnik.

Chwilę potem odbijamy w kierunku Grabna i ponownie jedziemy przyjemnymi, bocznymi i pagórkowatymi szosami. Zahaczamy o urokliwy Wąwóz Szwedzki i kierujemy się na północ w kierunku Biadolin Szlacheckich. Po przecięciu linii kolejowej wjeżdżamy na oznakowany szlak rowerowy Velo Metropolis wzdłuż autostrady A4. Podziwiać możemy nowoczesność w postaci autostrady, wiaduktów, czy przejść dla zwierząt ale także towarzyszy nam las i stawy Radłowskie. Dojeżdżamy do stacji w Bogumiłowicach i tu trasa kończy się.

AUTOR: PIOTR KOŁODZIEJ
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie