category-icon

Rokietnica - Ujkowice - Przemyśl - Kalwaria Pacławska - Krasiczyn - Wapowce - Rokietnica

101 km
1.2 km
Kalwaria Pacławska

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-05-29
Kalwaria Pacławska
category-icon
101 km
1217 m
1212 m
Średni
4.6/6
Trasa dla osób chcących zmierzyć się z podjazdami. Zaczyna się w miejscowości Rokietnica i wiedzie na południe w kierunku Przemyśla, po drodze zahaczając o Ujkowice i piękny Monaster Św. Cyryla i Metodego.
W Przemyślu podjeżdżamy na Rynek i odwiedzamy symbol miasta - Niedźwiedzia oraz Wojaka Szwejka siedzącego na ławce.
Później kierujemy się dalej na południe w kierunku Pikulic i Fredropola, gdzie zobaczymy Kościół Narodzenia NMP, który kiedyś funkcjonował jako greckokatolicka cerkiew.
Następnie przez las oraz rzekę Wiar wjeżdżamy na stromy podjazd pod Kalwarię Pacławską. Według znaków jest tam 1.5-kilometrowy podjazd o nachyleniu 9%. Można zrobić sobie przerwę przy Cudownym Źródełku i nabrać wody.
Po dotarciu na szczyt widzimy Kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego. Znajdują się tu również budki z jedzeniem i piciem, więc można odpocząć i zregenerować siły. Polecam również wstąpić na wieżę widokową, która znajduje się za Kościołem.
Zjeżdżając już z góry wchodzimy do jednej z kapliczek, w której znajduje się Relikwia z Bazyliki Grobu Pana Jezusa w Jerozolimie.
Dalej przejeżdżamy znowu przez rzekę Wiar i kierujemy się na północ. Teraz czeka nas fragment drogi szutrowej przez las.
Docieramy do miejscowości Rokszyce, gdzie znajduje się bardzo ładny kościół otoczony cmentarzem.
Następnie jedziemy do Krasiczyna zwiedzić zamek. Jest to piękna budowla otoczona ogrodami. Naprawdę warto choć raz przespacerować się po zamku oraz otoczeniu.
Z Krasiczyna trafiamy do miejscowości Wapowce i tutejszego Parku Gigantus. Można tu zobaczyć ogromne figury owadów, dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o nich oraz obejrzeć wysuszone owady z całego świata.
Dalej czeka nas już powrót na początek trasy przez takie miejscowości jak Łętownia, Bełwin czy Wola Maćkowska.
Trasa ma około 101km. Mi zajęło około 5h przejazd jej, do tego trzeba doliczyć przerwy oraz czas na zwiedzanie. Trasa nie jest bardzo wymagająca, lecz ma kilka trudności w postaci podjazdów, w tym ten na samą Kalwarię oraz fragmentu drogi szutrowej, na której trzeba zachować ostrożność. Ja trasę pokonałem rowerem szosowym, ale polecam na nią zabrać gravela lub coś z szerokimi oponami na szuter.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Okolice Sanoka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Sanoka

Nowa mapa okolic Sanoka, łącząca nasze dwie dotychczasowe pozycje: Bieszczady i Pogórze Przemyskie. Sanok i jego okolice znajdowały się na obrzeżach tamtych map. Teraz te ciekawe tereny można zwiedzać korzystając z jednej mapy. Na mapie wyeksponowana obiekty znajdujące się na coraz bardziej popularnym Szlaku Ikon.

Rok wydania: 2018

Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie

Północną i zachodnią granicę pogórza wyznacza rzeka San, na wschodzie granicę stanowi umownie granica z Ukrainą. Na południu Pogórza Przemyskiego znajdują się Góry Sanocko-Turczańskie. Rok wydania 2023

Roztocze Wschodnie, Ziemia Lubaczowska, okolice Jarosławia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Roztocze Wschodnie, Ziemia Lubaczowska, okolice Jarosławia

Mapa przedstawia region geograficzny w południowo-wschodniej Polsce. Sięga od Jarosławia po Korczowę na południu (cała autostrada A4) aż po Bełżec i Susiec na północy. Prezentuje niezwykle atrakcyjny turystycznie, choć wciąż mało popularny i niezbyt rozpoznawalny region, a w tym takie „miejscówki”, jak: Lubaczów, Oleszyce, Horyniec-Zdrój, Narol, Ruda Różaniecka i inne. Znajdziemy tu wiele pamiątek w postaci cerkwi (w większości w stanie ruin) i opuszczonych cmentarzy greckokatolickich. Odszukiwanie tych miejsc w terenie, olbrzymie kompleksy leśne i rzadka zabudowa wsi (co przekłada się na niewielki ruch samochodowy), stwarzają doskonale warunki do uprawienia turystyki rowerowej. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021

Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych

Mapa Bieszczad zawiera całość tego rozległego masywu - od Komańczy na zachodzie po granicę z Ukrainą na wschodzie oraz od Birczy na północy po Przełęcz Użocką. Znaleźć na niej można wszystkie atrakcje turystyczne: przyrodnicze, historyczne czy sportowo-rekreacyjne. Opis kilkudziesięciu atrakcji został umieszczony na odwrocie mapy, a sama mapa wzbogacona o kolorowe ikony. Doskonała zarówno dla turystów zmotoryzowanych, jak i rowerowych. Służyć może również do uprawiania turystyki pieszej - zawarto na niej szlaki piesze. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024