category-icon

Rowerowy Szlak Mennonitów - oficjalny przebieg szlaku

172 km
20 m
Polska, pomorskie, Gdańsk
Oficjalny przebieg
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-03-01
Polska, pomorskie, Gdańsk
category-icon
172 km
20 m
21 m
Średni
5.4/6

Długość Szlaku Mennonitów



Szlak Mennonitów to trasa rowerowa, która pozwala odkryć dziedzictwo kulturowe dawnych mieszkańców Żuław Wiślanych, pierwotnie pochodzących z Holandii. Trasa rozpoczyna się w Gdańsku, a kończy w Elblągu, przebiegając przez województwa pomorskie i warmińsko-mazurskie. Na rowerzystów czeka tu mnóstwo atrakcji, od zabytkowych domów podcieniowych, przez gotyckie kościoły, aż po malownicze wiatraki. Trasa jest oznakowana kolorami: początkowo czerwonym, a od Kiezmarku czarnym. Mimo to, zaleca się korzystanie z mapy lub aplikacji z plikiem gpx, gdyż oznakowanie miejscami jest niewystarczające. Teren Żuław jest płaski, co sprzyja pokonywaniu dużych odległości, dodatkowym ułatwieniem jest w głównej mierze asfaltowa nawierzchnia. Całkowita długość Szlaku Mennonitów to około 170 km, więc warto podzielić go na kilka etapów, zwłaszcza że trasa nie jest pętlowa i konieczne jest zaplanowanie powrotu.

Przebieg Szlaku Mennonitów i jego etapy




Pierwszy etap Szlaku Mennonitów prowadzi z Gdańska do Kiezmarku. Na tym odcinku przejedziemy przez malownicze wsie, takie jak Miłocin, Trutnowy czy Cedry Wielkie, gdzie zobaczymy liczne domy podcieniowe, a także kościół ryglowy we Wróblewie. Warto zatrzymać się w Miłocinie, aby podziwiać imponujący dom podcieniowy z 1731 roku, a w Trutnowach zobaczyć budynek z 1720 roku, w którym mieści się siedziba Stowarzyszenia Żuławy Gdańskie. W Kiezmarku czeka na nas piękny kościół szachulcowy z XVIII wieku z barokowym wyposażeniem. Stąd ruszamy do Żuławek i Drewnicy, gdzie znajduje się zespół dobrze zachowanych domów podcieniowych z XVIII i XIX wieku. Przeprawa przez mosty na Szkarpawie, w tym zabytkowy most obrotowy w Rybinie, to kolejna atrakcja tego etapu.

Drugi etap Szlaku Mennonitów obejmuje odcinek od Kiezmarku do Malborka. Trasa prowadzi przez takie miejscowości jak Nowy Dwór Gdański, Orłowo, Lubieszewo i Ostaszewo. W Nowym Dworze Gdańskim znajduje się Żuławski Park Historyczny z licznymi pamiątkami po dawnych osadnikach. W Orłowie warto zobaczyć trzy domy podcieniowe, z których najstarszy pochodzi z 1802 roku. W Nowej Cerkwi znajduje się wspaniały dom podcieniowy z 1820 roku z pięknie zdobionymi drzwiami i czarną kuchnią. W Palczewie, uwagę przyciąga wiatrak holenderski z 1800 roku, jedyny zachowany tego typu na Żuławach. Malbork, z jego imponującym zamkiem krzyżackim, jest idealnym miejscem na zakończenie tego etapu i zasłużony odpoczynek.

Trzeci etap Szlaku Mennonitów prowadzi z Malborka do Elbląga, przez takie miejscowości jak Królewo Malborskie, Stare Pole i Szaleniec. W Starym Polu można zobaczyć gotycki kościół z XV wieku, a w Szałańcu – cmentarz mennonicki z XVIII wieku. Ostatnia część trasy prowadzi wzdłuż Jeziora Drużno, rezerwatu przyrody będącego rajem dla ornitologów, i kończy się w Elblągu, gdzie warto zwiedzić Stare Miasto z katedrą św. Mikołaja.

Szlak Mennonitów i piękno Żuław




Trasa Szlaku Mennonitów jest nie tylko pełna zabytków, ale również bogata w piękne, spokojne krajobrazy, które zachęcają do kontemplacji i pozwalają lepiej zrozumieć dziedzictwo mennonitów na Żuławach. Aby w pełni cieszyć się tą wyjątkową trasą, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, w tym sprawny rower, niezbędne mapy i plan noclegów, a także być gotowym na zmienne warunki pogodowe, typowe dla tego regionu. Szlak Mennonitów jest nie jedyną rowerową atrakcją regionu. W jego pobliżu przebiega kilka innych interesujących szlaków, które pozwolą na odkrywanie okolicy. Wśród nich na uwagę zasługują szlak długodystansowe: Wiślana Trasa Rowerowa i
szlak międzynarodowy EuroVelo 10

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gdańsk. Plan miasta
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gdańsk. Plan miasta

Na planie zaznaczono wszystkie aktualne ulice, kina, teatry, ośrodki kultury, urzędy, stacje benzynowe, noclegi, restauracje, układ komunikacji. Oprócz spisu ulic są tu ważniejsze informacje dotyczące Gdańska oraz opis ciekawych miejsc.

Trójmiejski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Trójmiejski Park Krajobrazowy

Mapa Trójmiasta obejmuje swoim zasięgiem obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od Wejherowa przez Redę, Rumię, Gdynię, Sopot aż do Gdańska. Na mapie ujęto wszystkie informacje przydatne turyście. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, konnych, nordic walking i konnych, łącznie z kilometrażem.

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

Mapa turystyczna "Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana" została opracowana we współpracy z pracownikami tegoż Parku, dzięki czemu stanowi dokładne i rzetelne źródło informacji na temat tego obszaru. Mapa Mierzei Wiślanej doskonale nadaje się do uprawiania zarówno turystyki pieszej, jak i rowerowej. Mapa swoim obszarem zamyka się na zachodzie przy Mikoszewie, na wschodzie zaś przy Fromborku.

Powiśle i Kociewie - cz. zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiśle i Kociewie - cz. zachodnia

Mapa Kociewia i Powiśla w części zachodniej obejmuje obszar zamknięty przez Skarszew na zachodzie, Kwidzyn na południu, Malbork na wschodzie i Tczew na północy. Mapa zawiera szczegółowy obraz terenu, wraz ze szlakami i atrakcjami turystycznymi. Na mapie Powiśla i Kociewia znajdziemy m.in. Szlak Zamków Powiśla, Szlak Grzymisława, EuroVelo 9 i Szlak Kopernikowski. 

Kociewie jest to region etnograficzno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich. W przybliżeniu Kociewie zajmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego, zamieszkany przez ok. 350 tys. mieszkańców. Część mieszkańców regionu posługuje się gwarami kociewskimi.

Powiśle i Kociewie - cz. wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiśle i Kociewie - cz. wschodnia

Mapa Kociewia i Powiśla w części wschodniej obejmuje obszar zamknięty przez Białą Górę na zachodzie, Kwidzyn na południu i Elbląd na północnym wschodzie. Mapa zawiera szczegółowy obraz terenu, wraz ze szlakami i atrakcjami turystycznymi. Na mapie Powiśla i Kociewia znajdziemy m.in. Szlak Żuław Szlak Kopernikowski, Międzynarodowy Szlak Rowerowy R1. 

Kociewie jest to region etnograficzno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich. W przybliżeniu Kociewie zajmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego, zamieszkany przez ok. 350 tys. mieszkańców. Część mieszkańców regionu posługuje się gwarami kociewskimi.

Kanał Elbląski i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kanał Elbląski i okolice

Mapa "Kanał Elbląski" przedstawia przebieg jednej z większych atrakcji Polski północnej, jaką jest właśnie Kanał Elbląski, czyli żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W latach 70. XX w. część kanału została uznana za zabytek techniki. W ostatnim czasie Kanał przeszedł modernizację, dzięki czemu stał się jeszcze bardziej godnym odwiedzenia. Mapa turystyczna Kanału Elbląskiego przedstawia największe atrakcje okolicy, zabytki, drogi i ścieżki.

Rok wydania: 2012