category-icon

Rowerowy Szlak Wokół Tatr wersja OFCL (oficjalna) - oficjalny przebieg

279 km
7576 h 27 min
2 km
Polska, małopolskie, Nowy Targ, Chochołów, Poprad, Kieżmark
Oficjalny przebieg
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-08-11
Polska, małopolskie, Nowy Targ, Chochołów, Poprad, Kieżmark
category-icon
279 km
2018 m
2021 m
Trudny
7576 h 27 min
5/6
Rowerowy Szlak Wokół Tatr to niezapomniana przygoda dla miłośników aktywnego wypoczynku, którzy pragną odkryć uroki polskich i słowackich Tatr, przemierzając te tereny na dwóch kółkach. Ten wyjątkowy szlak, pełen historii, kultury i natury, zapewni niezapomniane wrażenia i pozwoli na spojrzenie na Tatry z zupełnie innej perspektywy. Prowadzi on przez cztery krainy geograficzne: Podhale, Orawę, Liptów i Spisz, a jego pełna nazwa brzmi Historyczno-kulturowo-przyrodniczy Szlak Wokół Tatr, co w pełni podkreśla jego zróżnicowany charakter.

Rowerowy Szlak Wokół Tatr - start



Punkt startowy Rowerowego Szlaku Wokół Tatr wyznaczony został w Nowym Targu, który jest jednym z większych miast znajdujących się na szlaku. Dzięki temu jest także odpowiednio skomunikowany, dotrzemy tu także komunikacją publiczną. Trasę oczywiście można rozpocząć w dowolnym momencie, jednak to właśnie Nowy Targ jest najczęściej przyjmowany za start. Stamtąd trasa Rowerowego Szlaku Wokół Tatr prowadzi na zachód, przejeżdżając przez Czarny Dunajec i za Chochołowem wjeżdżając na Słowację. Po przekroczeniu granicy kontynuujemy wycieczkę przez Twardoszyn, Dolny Kubin, Liptowski Mikulasz, Poprad, Kieżmark, aby w końcu powrócić do Polski w okolicach Kacwina. Każdy etap trasy niesie ze sobą unikalne doznania – od urokliwych wsi i miasteczek po niezapomniane widoki na górskie szczyty i jeziora. Można także rozważyć wizytę nad malowniczym Jeziorem Czorsztyńskim, choć nie jest to część oficjalnej trasy.

Rowerowy Szlak Wokół Tatr i jego wersje



Przebieg Rowerowego Szlaku Wokół Tatr został podzielony na trzy wersje, dzięki czemu każdy rowerzysta może wybrać tę najbardziej mu odpowiadającą. Wersje różnią się między sobą przede wszystkim rodzajem nawierzchni poszczególnych odcinków. Można wybrać pomiędzy wersją oficjalną, gravelową i opcjonalną. W oficjalnej wersji większość trasy prowadzi po wydzielonych, asfaltowych ścieżkach rowerowych. Znaczna część trasy po polskiej stronie jest dobrze oznakowana, jednakże na obszarze słowackim warto być przygotowanym na różnorodne nawierzchnie. Najbardziej wymagający jest Rowerowy Szlak Wokół Tatr wersja GRVL (gravel) , przedstawiona powyżej trasa w wersji oficjalnej jest zaś najczęściej wybieraną przez wycieczkowiczów.

Rowerowy Szlak Wokół Tatr - długość



Całkowita długość Rowerowego Szlaku Wokół Tatr w wersji oficjalnej wynosi około 279 km. To wyzwanie, które warto podjąć, aby doświadczyć w pełni piękna regionu. Trasa jest podzielona na etapy, które można dostosować do swoich umiejętności i preferencji. W wielu miejscach zaplanowane zostały przystanki i przygotowane Miejsca Obsługi Rowerzystów – z wiatami, stołami i stacjami naprawczymi. W zależności od tempa i potrzeb, podróż trwa zazwyczaj od 3 do 5 dni, po drodze warto zaplanować nocleg w jednej z kilku urokliwych miejscowości.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska

Obszar mapy obejmuje ziemie leżące na styku dwóch krain oddzielonych rzeką Białką, wypływającą z samego serca Tatr. Na jej lewym brzegu znajduje się Podhale, na prawym – Spisz. Granicę mapy wyznaczają: Szaflary na północy, Biały Dunajec na zachodzie, Tatrzański Park Narodowy na południu i Łapsze Wyżne na wschodzie. Okolice Bukowiny Tatrzańskiej to popularny rejon narciarstwa zjazdowego i basenów termalnych. Znajduje się tu 9 kolei krzesełkowych i 45 wyciągów narciarskich, przy których działają liczne wypożyczalnie sprzętu, serwisy i szkółki narciarskie. 
Obszar ten znany jest także z licznych tras wspinaczkowych, szlaków turystycznych, gościnnych kwater, doskonałej kuchni regionalnej, żywego folkloru i tradycyjnego rzemiosła. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2017

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Wydawnictwa Compass "Pieniny" w skali 1:25 000 obejmuje swym zasięgiem obszar Pienińskiego Parku Narodowego, Jeziora Czorsztyńskiego oraz Małych Pienin, aż po Rezerwat Biała Woda. Na mapie oznaczono szlaki piesze i rowerowe, łącznie z popularnymi VeloDunajec i VeloCzorsztyn - trasą rowerową dookoła Jeziora Czorsztyńskiego. Rok wydania 2023

Bike Point Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bike Point Podhale

Mapa prezentująca najciekawsze trasy rowerowe Podhala, sygnowana logiem wypożyczalni Bike Point. Znajdziesz tutaj dłuższe i krótsze trasy, dostosowane do kondycji - nawet dla wymagających rowerzystów znajdą się tu ciekawe wyzwania! Zapraszamy do pobrania mapy i zwiedzania Podhala na rowerze. Lokalizacje wypożyczalni Bike Point znajdują się na mapie, wraz z innymi, ciekawymi obiektami okolicy. Zakopane zaprasza!

Bike Point to pierwsza sieć wypożyczalni rowerów w Zakopanem. Wypożyczasz rower w jednym punkcie, oddajesz w innym!

 

bikepoint7.jpg

Gorce
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gorce

Mapa przedstawia jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym pasm Beskidów, z Gorczańskim Parkiem Narodowym na czele. Obszar mapy obejmuje całe Gorce, od przełęczy Sieniawskiej i Raby Wyżnej na zachodzie, po dolinę Dunajca i Krościenko nad Dunajcem na wschodzie. Od południa mapę ogranicza Nowy Targ i Jezioro Czorsztyńskie, zaś od północy Mszana Dolna. Gorce są atrakcyjnym  terenem do uprawiania turystyki aktywnej – zarówno pieszej, rowerowej, narciarskiej, jak i konnej. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapa została skonsultowana przez przewodników z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich, pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego, PTTK w Rabce i w Krakowie oraz Grupę Podhalańską GOPR. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2023



Magura Orawska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Magura Orawska

Mapa prezentuje region Magury Orawskiej na Słowacji, sięgający na północy do granicy z Polską. w tym miasta Namiestowo, Twardoszyn i okolice Jeziora Orawskiego. Na południe mapa sięga do linii miejscowości Podbiel, na zachód - kilkanaście kilometrów za Oravską Leśną.

Rok aktualizacji: 2016/2017

Pieniny i Magura Spiska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny i Magura Spiska

Mapa przedstawia słowacką część Pienin i Spiską Magurę. Sięga na południe do miejscowości Biała Spiska, na zachodzie obejmuje Zdziar, na wschodzie sięga okolic Ruskiej Woli nad Popradem, od północy obszar mapy ogranicza granica słowacko-polska.

Rok aktualizacji: 2016/2017