category-icon

Rowerowy szlak Wyzyny Lubelskiej i Pagórów Chełmskich

85 km
7 h 52 min
2 km
Polska, lubelskie, Lublin

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-07-11
Polska, lubelskie, Lublin
category-icon
85 km
2011 m
2001 m
7 h 52 min
4/6
Szlak rowerowy Wyżyny Lubelskiej oraz Pagórów Chełmskich z Lublina do Chełma. Przebieg trasy pokrywa się że szlakiem pieszym czerwonym zwanym kiedyś Szlakiem PKWN. Trasa rozpoczyna się na Majdanku w Lublinie a kończy przy Parku Wodnym w Chełmie. Bardzo malownicza trasa z ciekawymi miejscami do zwiedzania. Zobaczyć możemy odrestaurowane ruiny zboru kalwińskiego w Piaskach czy Dwór w Brzezinach. Szlak przebiega po asfaltowych, szutrowych polnych i leśnych duktach idealna na rower trekingowy. Z uwagi na długość przebiegu raczej dla zaawansowanych rowerzystów ale zawsze możemy skrócić trasę i udać się do najbliższej stacji PKP znajdującej się w okolicy.

Szlak „Wyżynny” Lublin – Chełm prowadzi przez Wyżynę Lubelską oraz Polesie Wołyńskie. Na terenie powiatu chełmskiego pozwala zwiedzić m.in. dwór oraz park podworski z kilkoma pomnikami przyrody we wsi Kanie, kościół, Izbę Garncarską i Izbę Bednarską w Pawłowie – dawnym mieście biskupim oraz zabytki i atrakcje turystyczne Chełma.

Szlak (funkcjonujący dawniej jako „Szlak PKWN”) jest oznakowany kolorem czerwonym i ma długość 90 km. Prowadzi z Lublina do Chełma, terenami zaliczanymi do Wyżyny Lubelskiej i Pagórów Chełmskich. W rejonie Chełma umożliwia poznanie walorów Pawłowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu i prowadzi przez miejscowości: Kanie (zespół pałacowo-parkowy Woronieckich z XIX w., drewniany kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła i MB Różańcowej z lat 1937-39, grodzisko wczesnośredniowieczne „Szwedzkie Okopy”), Krasne (zespół dworsko-parkowy z XIX w.), Pawłów (dawne miasto biskupów chełmskich, neogotycki kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela wybudowany w latach 1909-12, Izba Garncarska i Izba Bednarska w Gminnym Ośrodku Kultury), rezerwat „Torfowisko Sobowice” i Chełm.

Komentarze

Miejscowości na trasie