category-icon

Roztoczańskie harce

280 km
13 h 59 min
935 m
Janów Lubelski
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-08-20
Janów Lubelski
category-icon
280 km
935 m
927 m
13 h 59 min
2.3/6
"Co by tu jeszcze zjeździć, Panowie, co by tu jeszcze?" Taka parafraza tekstu Wojtka Młynarskiego wciąż siedziała mi w tym tygodniu w głowie i nie dawała skupić się na pracy. No bo jak to tak - dopiero co dwa tygodnie szusowania po górach, a tu teraz trzeba pokornie siedzieć w Matrixie? Nie może być! Zew włóczykija nie pozwoli na takie marnotrawstwo energii!

Klikając tu i tam po mapie w poszukiwaniu natchnienia, kursor zjechał jakoś tak sam na południowy-wschód, na Roztocze. Genialnie! W tych stronach nigdy jeszcze nie byłem, więc kierunek bardzo słuszny! Z pomocą w wymyślaniu trasy przyszły doświadczenia ekipy Audax Poland, która w tym roku wytyczyła tutaj swój brevet "Roztocze 200". Co nieco pracy z mapą, aby dopełnić wycieczkę kilkoma obiecująco wyglądającymi odcinkami i miejscówkami, parę telefonów, aby zorganizować nocleg, i viola - gotowe, można śmigać! Jako że trasa długa, a dzień już przykrótki, to plan był ambitny - ruszyć w drogę z Janowa Lubelskiego w okolicy 6:00. Dzięki świeżo oddanej drodze szybkiego ruchu z "Centrali" do Lublina wystarczyło ruszyć około 3:30. Ufff… Ale za to jaki spokój na trasie!

Wraz ze słońcem wyruszającym na swą pielgrzymkę po nieboskłonie, pognałem i ja swoją drogą. A ta okazała się… no cóż, fajna. Aż tyle i tylko tyle. Jakimś sposobem zabrakło tego czegoś, co czyni trasę wyjątkową - emocji, zachwytów, … Ale jak to, a "momenty były?" - zapytałby zaraz Maniek. A Jędrek odrzekłby na to - "No masz!". No dobrze, niechże będzie jak w Para-męt Pikczers - były nudy i były momenty, o czym zaraz opowiem w 60 minut na godzinę.


Tak ogólnie rzecz biorąc, całą "robotę" zrobiło kilka wyjątkowych fragmentów trasy. Cała reszta była taka sobie, nudnawa, monotonna, wiodąca nieciekawymi drogami przez nieciekawe miejscowości - no nie w tym stylu, który tygryski lubią najbardziej. A robotę zrobiły, w kolejności chronologicznej:

1) Trasa z Janowa Lubelskiego do Zwierzyńca. Bardzo urocza, wiodąca przez mocno pagórkowaty teren, dawała zajęcie na podjazdach, zachwyty pięknych panoram na szczytach wzniesień i adrenalinę na szybkich zjazdach. Szkoda, że stanowiła tak mały fragment całej trasy.

2) Zwierzyniec i Roztoczański Park Narodowy. Przepiękne miasteczko wraz ze stawami, Kościołem na wodzie oraz lokalnym browarem, a dalej już same cuda natury - Stawy Echo, Staw Czarny i przepiękny Gościniec Florianecki prowadzący przez matecznik Parku.

3) Trasy wiodące tzw. "dojazdami pożarowymi" przez lasy Puszczy Solskiej (Hamernia-Józefów), dolinę rzeki Tanew (Aleksandrów-Pisklaki) oraz Lasy Janowskie (Dąbrowica-Ujście). Te drogi pożarowe okazały się być cudnymi, wąskimi asfaltami wijącymi się malowniczo przez dzikie ostępy leśne, gdzie #nikogo! Cudo!


Jeśli chciałabyś/chciałbyś skorzystać z mojej trasy, to dzielę się kilkoma sugestiami:

1) Jeśli lubisz interwałową jazdę po pofałdowanym terenie, to najlepiej ogranicz się do obszaru pomiędzy Janowem Lubelskim a Zwierzyńcem. Tutaj jest potencjał! Cała reszta trasy to istne królestwo płaskości.

2) Na wschód od Roztoczańskiego Parku Narodowego warto się zapuszczać jedynie po to, aby doszusować i zwiedzić przepiękny Zamość, który z braku czasu ominąłem, ewentualnie zażyć religijnych uniesień w Krasnobrodzie, w miejscu objawień Maryjnych. W przeciwnym wypadku sugeruję skrócić trasę i z Roztoczańskiego Parku Narodowego pognać od razu do Samsonówki i Hamerni, do "dojazdów pożarowych" przez Puszczę Solską.

3) Zdecydowanie warto pochylić się nad mapą i poszukać mniejszych, lokalnych dróg, które byłyby alternatywą dla nudnych traktów przez nijakie miasteczka i wioski. W szczególności warto byłoby lepiej zeksplorować sieć leśnych "dojazdów pożarowych", których - jak widzę z mapy - jest dużo więcej, niż mnie udało się przejechać, a są na prawdę smakowite.


PS: No a gdzie te momenty, o które zapytałby Maniek? Jako Jędrek rzekłbym: No masz! Najlepiej jak... dopadły mnie już po nocy dwa wściekłe burki, przed którymi przyszło mi najpierw opędzać się pompką, a potem uciekać pełnym piecem aż do wyplucia płuc. Czyli coś tam ekscytującego działo się! A gaz pieprzowy już zamówiony.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Roztocze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Roztocze

Mapa turystyczna Roztocza prezentuje uroki wschodniego zakątka Polski. Roztocze jest terenem wyżynnym, o silnym zalesieniu, poprzecinanym malowniczymi rzekami. Na obszarze tym położony jest Roztoczański Park Krajobrazowy oraz wiele miast o wysokiej atrakcyjności turystycznej, m.in. Zamość, Józefów, Tomaszów Lubelski. Mapa Roztocza przedstawia szlaki, zabytki, informacje ważne dla turystów. Rok wydania 2023

Roztocze Wschodnie, Ziemia Lubaczowska, okolice Jarosławia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Roztocze Wschodnie, Ziemia Lubaczowska, okolice Jarosławia

Mapa przedstawia region geograficzny w południowo-wschodniej Polsce. Sięga od Jarosławia po Korczowę na południu (cała autostrada A4) aż po Bełżec i Susiec na północy. Prezentuje niezwykle atrakcyjny turystycznie, choć wciąż mało popularny i niezbyt rozpoznawalny region, a w tym takie „miejscówki”, jak: Lubaczów, Oleszyce, Horyniec-Zdrój, Narol, Ruda Różaniecka i inne. Znajdziemy tu wiele pamiątek w postaci cerkwi (w większości w stanie ruin) i opuszczonych cmentarzy greckokatolickich. Odszukiwanie tych miejsc w terenie, olbrzymie kompleksy leśne i rzadka zabudowa wsi (co przekłada się na niewielki ruch samochodowy), stwarzają doskonale warunki do uprawienia turystyki rowerowej. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021

Rowerem po Roztoczu
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerem po Roztoczu

"Rowerem po Roztoczu" to mapa jednego z najbardziej zielonych obszarów Polski - Roztocze, bo o nim mowa, to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. To właśnie tutaj utworzono Roztoczański Park Narodowy, aby chronić cenne dziedzictwo przyrodnicze. Mapa "Rowerem po Roztoczu" powstała przy współpracy gmin z tego obszaru: Zwierzyniec, Krasnobród, Józefów, Susiec, Tomaszów Lubelski, Narol, Horyniec Zdrój, Bełżec, Lubycza Królewska i Cieszanów. 

Zapraszamy na rowerową podróż przez ten niezwykły zakątek, do zwiedzania atrakcji i odkrywania tajemnic Roztocza!



Miejscowości na trasie