category-icon

Rumia - Władysławowo

36 km
6 h 3 min
182 m
Polska, pomorskie, Rumia

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-05-30
Polska, pomorskie, Rumia
category-icon
36 km
182 m
194 m
Średni
6 h 3 min
4.9/6
Początek trasy - dworzec PKP Rumia. Kierujemy się na Kazimierz- tam włączamy się do międzynarodowej trasy rowerowej R10. Przejeżdżamy przez rezerwat Beka. Utworzony w 1988r na obszarze blisko 200ha obejmujący ujście rzeki Redy do zat.Puckiej. Walory przyrodnicze:
• cenne gatunki flory: znajdują się tu wyjątkowo cenne i rzadkie zbiorowiska słonoroślowe, obejmujące 17 gatunków solniskowych m.in.: sit Gerarda Juncus gerardi , mlecznik nadmorski Glaux maritima, babka nadmorska Plantago maritima, świbka nadmorska Triglochin maritima, oczeret Tabernaemontana Schoenoplectus tabernaemontani, centuria nadbrzeżna Centaurium littorale, koniczyna rozdęta Trifolium fragiferum, ostrzew rudy Blysmus rufus. Poza tym występują tu bogate populacje i liczne stanowiska roślin chronionych, zagrożonych i ginących, związanych z innymi zbiorowiskami łąkowymi m.in.: woskownica europejska Myrica gale, gnidosz błotny Pedicularis palustris, goździk pyszny Dianthus superbus, wiele gatunków storczyków.

• cenne gatunki fauny: rezerwat "Beka" jest ostoja ptaków o randze europejskiej. Na jego terenie i w najbliższym otoczeniu występuje blisko 200 gatunków ptaków, w tym przeszło 40 jest gatunkami tutaj gniazdującymi. Najcenniejsze z nich to gatunki związane ze zbiorowiskami łąkowymi, muraw napiaskowych i plażą. Są to m.in. biegus zmienny Calidris alpina schinzii (najliczniejsze w Polsce stanowisko, jest to gatunek gwałtownie zanikający w rejonie Bałtyku), pliszka cytrynowa Motacilla citreola (najliczniejsze stanowisko w Polsce, gatunek będący w ekspansji, od niedawna gniazdujący w Polsce), brodziec krwawodzioby Tringa totanus, ostrygojad Haematopus ostralegus, sieweczka obrożna Charadrius hiaticula. Poza tym gniazduje tu także: czajka Vanellus vanellus, kszyk Gallinago gallinago, sieweczka rzeczna Charadrius dubius, bąk Botaurus stellaris, wąsatka Panurus biarmicus, wodnik Rallus aquaticus, błotniak stawowy Circus aeruginosus. Rezerwat jest również ważnym miejscem odpoczynku lub żerowania ptaków w okresie migracji. Jest wykorzystywany zwłaszcza przez wiele gatunków siewkowców (jednorazowo można obserwować skupienia przekraczające 3000 osobników), gęsi, kaczek, licznie pojawia się łabędź krzykliwy Cygnus cygnus i czarnodzioby Cygnus columbianus. Z drobnych ptaków masowo pojawiają się pliszki Motacilla sp. i świergotki Anthus sp. (np. ponad 1000 stada świergotka łąkowego Anthus pratensis), z rzadszych gatunków regularnie zatrzymuje się tu świergotek rdzawogardlisty Anthus cervinus i pliszka cytrynowa Motacilla citreola.

Następne miejscowości to Osłonino , Rzucewo. W Rzucewie dość stromy zjazd do pasa nadmorskiego i mariny. Później trasa prowadzi wzdłuż zatoki aż do Pucka. Nowe wyasfaltowane ścieżki rowerowe pozwalaja ominac centrum Pucka, przejeżdzamy wzdłuż brzegów zatoki i kontynuujemy jazdę w kierunku Władysławowa trasą R10. 2km za Puckiem parking nad zatoką z widokiem na półwysep helski. Dla turystów jadących z głębi kraju jest to w zasadzie pierwszy kontakt wzrokowy z morzem, stąd zatrzymują się tam na krótki postój samochody z rejestracjami z całej Polski. Do Władysławowa już tylko 10km, w większości ścieżką rowerową o nawierzchni szutrowej lub z kostki betonowej , stan dobry.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Trójmiejski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Trójmiejski Park Krajobrazowy

Mapa Trójmiasta obejmuje swoim zasięgiem obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od Wejherowa przez Redę, Rumię, Gdynię, Sopot aż do Gdańska. Na mapie ujęto wszystkie informacje przydatne turyście. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, konnych, nordic walking i konnych, łącznie z kilometrażem.

Mierzeja Helska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mierzeja Helska

Turystyczna mapa Mierzei Helskiej i okolic z aktualnymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Mapa obejmuje swoim zasięgiem: Jastarnię, Władysławowo, Kuźnicę, Hel, Juratę, Jastrzębią Górę, Karwię, Chałupy, Juratę i okolice Pucka. Rok wydania 2016

Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku

Mapa turystyczna Kaszub obejmuje obszar od Łeby po Hel, zaznaczone tu zostały szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne oraz lokalizacje atrakcji turystycznych, fortyfikacji nadmorskich i latarni morskich.

Kaszuby Środkowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby Środkowe

Mapa Kaszub obejmuje obszar Pojezierza Kaszubskiego wraz z Kaszubskim, Wdzydzkim i fragmentem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz część Borów Tucholskich. Zasięg mapy wyznaczają: Bieszkowice na północy, Zblewo na południu, Dziemiany na zachodzie i Gdańsk na wschodzie. Rok wydania 2022

Pomorskie. Zamki i pałace
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Województwo Pomorskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie

Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi. 

Miejscowości na trasie