category-icon

Rzeka Luciąża na trasie Kłudzice - Barkowice,"Luciąża - golden eyes".

12 km
275 m
Sulejów, Piotrków, Tomaszów Mazowiecki, województwo łódzkie, Łódź
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2015-05-10
Sulejów, Piotrków, Tomaszów Mazowiecki, województwo łódzkie, Łódź
category-icon
12 km
275 m
275 m
6/6
Luciąża, Lucięża, Bogdanówka to lewy dopływ Pilicy o długości 53 km w/g najnowszych pomiarów GPS. Polecana przeze mnie Luciąża na trasie od Kłudzic do ujścia z metą w Barkowicach jest swoistą perełką wśród rzek i dlatego też nazywana bywa przez kajakarzy Krutynią Mazowsza. Nie znaczy to, że jest rzeką łatwą i lekką, chociaż nurt ma dosyć leniwy. Można tutaj napotkać powalone drzewa, ale pokonywanie ich nie powinno stanowić problemu nawet dla początkujących kajakarzy. Wyjątkowe walory krajobrazowe tego odcinka to występujące wysokie, piaszczyste, skarpowe brzegi. Na szczególną uwagę zasługują malownicze skarpy za Przygłowem, które stanowią idealne miejsce widokowe na wijącą się u ich podnóża Luciążę. Na koniec spływu żegnamy się z Luciążą wpływając do urokliwych i spokojnych zatoczek Zalewu Sulejowskiego by wycieczkę kajakową zakończyć na lewym brzegu w Barkowicach. Spływ możemy wydłużyć do Barkowic Mokrych lub Zarzęcina, a jak mamy zapas sił i pogoda na to pozwala to możemy się cieszyć urokiem Zalewu Sulejowskiego.
Trasę poleca Centrum Sportów Wodnych www.przystan.tm.pl

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Zalew Sulejowski i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zalew Sulejowski i okolice

Mapa przedstawia okolice jednego z największych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce. Zalew Sulejowski rozciąga się między Sulejowem a Smardzewicami z południowego-zachodu na północny-wschód. Dzięki większemu arkuszowi zasięg tego wydania mapy został znacznie powiększony, i wyznaczają go: Tomaszów Mazowiecki na północy, Piotrków Trybunalski na zachodzie, Sulejów na południu i Sławno na wschodzie. Mapa adresowana jest zarówno dla wodniaków korzystających z walorów Zalewu Sulejowskiego jak miłośników wypraw rowerowych i pieszych wędrówek dla mieszkańców Tomaszowa Maz., Piotrkowa Trybunalskiego i pozostałych okolicznych miejscowości.
Zalew stwarza znakomite warunki do uprawiania sportów i wszelkiej rekreacji wodnej.
Jego atutem jest naturalna i urozmaicona, porośnięta w większości borami sosnowymi linia brzegowa, na której występują liczne plaże. Atrakcyjne środowisko naturalne w połączeniu z dobrym zagospodarowaniem turystycznym gwarantują udany wypoczynek nad wodą.
Na odwrocie mapy znajduje się informator krajoznawczy, wędkarski i żeglarski.

Rok wydania: 2021

Dolina środkowej Pilicy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina środkowej Pilicy

Mapa obejmuje środkowy odcinek rzeki od Szczekocin do Nowego-Miasta nad Pilicą. Pilica to lewy dopływ Wisły o dł. 325 km, płynący z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i wpadający do Wisły koło Góry Kalwarii pod Warszawą. Zasięg mapy wyznaczają: Rokiciny-Kolonia na północy, Piotrków-Trybunalski na zachodzie, Szczekociny na południu i Nowe-Miasto, Drzewica, Małogoszcz na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Jezioro Sulejowskie, parki krajobrazowe: Sulejowski, Spalski i Przedborski oraz miasta: Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Sulejów, Przedbórz, Włoszczowa, Koniecpol. Pilica idealnie nadaje się do uprawiania turystyki kajakowej. Rzeka na tym odcinku jest płaska, w znacznym stopniu pokryta lasami, malowniczo meandruje tworząc liczne wysepki, łachy i ławice piasku. Koryto Pilicy ma tu szerokość 100-150 m i łączy się z licznymi starorzeczami. W rejonie Przedborza rzeka opływa zachodnie krańce Pasma Przedborsko-Małogoskiego, a głębokość doliny sięga nawet do 50 m. Pod Smardzewicami wody środkowej Pilicy spiętrza zapora ziemna, tworząc Zalew Sulejowski. Dolinie Pilicy towarzyszą lasy, których największe kompleksy występują w okolicach Przedborza (Przedborski Park Krajobrazowy), w widłach Pilicy i Luciąży oraz w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego (dawna Puszcza Pilicka). Na mapie zaznaczony został szlak kajakowy Pilicy oraz jej dopływów wraz z punktami odległościowymi. Mapa polecana jest także do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej oraz osobom zmotoryzowanym. Rok wydania: 2022

Województwo Łódzkie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Łódzkie

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości warte odwiedzenia.

Miejscowości na trasie