category-icon

Skamieniałe Misto - Kraków

110 km
648 m
Polska, małopolskie, Ciężkowice

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-06-29
Polska, małopolskie, Ciężkowice
category-icon
110 km
648 m
675 m
4.4/6
Jedym z miejsc, które szczególnie warto odwiedzić w Małopolsce jest rezerwat przyrody nieożywionej w Cizężkowicach - Skamieniałe Miasto. Teren ten jest bardzo zalesiony, gdzie znajdują się malownicze skałki zbudowane z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego. Początek szlaku turystycznego przez rezerwat zaczyna sie ponad pół kilometra od centrum Ciężkowic na południe. Najlepiej zwiedzać Skamieniałe Miasto wzdłuż szlaku niebieskiego. My wyruszamy z parkingu, który znajduje się przy trasie Tarnów – Gorlice. Warto nadmienić, że przy wejściu do parku znajduje się ujęcie przepysznej żródlanej wody, a zaraz obok skałki Grunwald wraz z symboliczną bramą na teren parku. Zwiedzanie parku powinno zająć około 1,5 godziny, natomiast jeśli decydujemy się na zobaczenie wodospadu, należy doliczyć kolejne pół godziny. Wodospad znajduje się bowiem w miejscu zwanym Wąwozem Czarownic . Obok drogi znajdują sie także dwie inne skałki Ratusz i Czarownica, polożone między drogą, a brzegiem rzeki Biała. Resztę skałek spotykamy podczas wędrówki szlakiem turystycznym aż do Wzgórza Skała. Mijamy skały nazwane Orzeł, Borsuk, Piramidy oraz Skałkę z krzyżem – legenda mówi, że to mieszkańcy zamienieni w skały, ukarani za swą chciwość i rozwiązłość. Jednak skały te narodzily się z osadów prehistorycznego dna morskiego. Przejście szlaku powinno zająć ok 2 godzin.
Kolejno z Ciężkowic ruszamy przez Siemiechów do Zakliczyna.Zakliczyn jest najmniejszym miastem Małopolski położonym na prawym brzegu Dunajca z ślicznym ryneczkiem z drugim co do wielkości rynkiem w województwie i odrestaurowanym Ratuszem. Po drodze zwiedzamy kilka kościółków leżących na szlaku architektury drewnianej. Kolejno mijamy miejscowości Lipnica Dolna i Murowana, gdzie znajduje się śliczny drewniany koścół św. Leonarda. Mijamy Nowy Wiśnicz wraz z barokowym zamkiem stojącym na zalesionym wzgórzu nad rzeką Leksandrówką. Wracamy dorogą w kierunku Bochni, Łapczycy i Targowiska do Krakowa.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Puszcza Niepołomicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Niepołomicka

Mapa Puszczy Niepomickiej przedstawia rozległy kompleks leśny położony na wschód od Krakowa, w widłach Wisły i Raby. Zasięg mapy wyznaczają: Wawrzeńczyce na północy, Kraków na zachodzie i Bochnia na południowym wschodzie. Jest to jeden z popularniejszych regionów rekreacyjnych w pobliżu Krakowa.

Puszcza Niepołomicka, nazywana „zielonymi płucami Krakowa”, jest doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu. To atrakcyjny obszar spacerów i wycieczek rowerowych. Latem można skorzystać z kąpieliska na obrzeżach lasu w Zabierzowie Bocheńskim. Zimą warto wybrać się tu na narty biegowe. Godna uwagi jest historia Puszczy. Było to jedno z ulubionych miejsc polowań polskich władców od Kazimierza Wielkiego przez Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. Świadectwem tamtych czasów są Niepołomice i ufundowany w XIV wieku zamek królewski.

Wydanie 5, 2017

Kraków - plan miasta
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kraków - plan miasta

Najnowszy Plan Krakowa, obejmuje cały Kraków w granicach administracyjnych wraz z obrzeżami oraz część Wieliczki, Skawiny, Zabierzowa. Aktualny, uzupełniony plan miasta Krakowa przedstawiono w skali 1:20 000.
Plan prezentuje aktualną sieć komunikacji publicznej oraz spis wszystkich ulic. Na mapie zaznaczono sieć tras rowerowych. Rok wydania 2022

Okolice Krakowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Krakowa

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na zachodzie, Sułoszową na północy oraz Myślenice na południu. Rok wydania: 2022

Beskid Wyspowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Wyspowy

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy ogranicza ją Brzesko i Bochnia, na południu Rabka i Stary Sącz, na zachodzie - Jordanów, a na wschodzie - Nowy Sącz. To świetna alternatywa dla mapy drukowanej. Rok wydania: 2023

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie