category-icon

Śladami łemkowskich zabytków Trasa 44 narowery

47 km
751 m
Polska, małopolskie, Gorlice, powiat gorlicki
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-10-14
Polska, małopolskie, Gorlice, powiat gorlicki
category-icon
47 km
751 m
746 m
2/6
Trasa dość długa i trudna, z kilkoma wymagającymi podjazdami, i... pięknymi widokami. Obfituje w liczne ślady kultury i zabytki po Łemkach, zamieszkujących dawniej te rejony. Z rynku w Gorlicach (1) (2) (3), ruszamy na południe ul. Mickiewicza, przekraczamy most na Ropie, i jedziemy na wprost drogą 993. Przy stadionie skręcamy w prawo za szlakami niebieskim pieszym i żółtym rowerowym, i wzdłuż Sękówki, koło pałacu dojeżdżamy do Sękowej. Za mostem okazały kościół drewniany (UNESCO) (4). Wracamy na główną drogę, ponownie przekraczamy most i po 200 m skręcamy w lewo. Aż do Małastowa trzymamy się żółtego szlaku rowerowego. W Owczarach mijamy kolejny obiekt z listy UNESCO - drewnianą cerkiew (5). Kończy się asfalt, szutrówką wspinamy się na przełęcz, a następnie stromo opadamy do drogi 977, gdzie skręcamy w prawo. Mijamy murowany kościół w Małastowie (6), nieco dalej odbijamy na chwilę w lewo, by zwiedzić podobny obiekt w Pętnej (7). Długim, mozolnym podjazdem wznosimy się na Przełęcz Małastowską. Na przełęczy okazały cmentarzy wojennych z I woj. św. (8). Skręcamy w prawo i kontynuujemy podjazd aż do rozjazdu (w prawo droga do schroniska), gdzie wybieramy lewą odnogę i opadamy do Nowicy, mijając dwie zabytkowe cerkwie. Za tą drugą odbijamy w prawo i rozpoczynamy kolejny podjazd zboczem Magury Małastowskiej, po czym opadamy do Bielanki. Przy bocznej uliczce, z prawej strony mamy kolejny obiekt na Szlaku Architektury Drewnianej – cerkiew z XVIII w. (9), a przy wyjeździe ze wsi z lewej – współczesną murowaną cerkiew. Poniżej wsi mijamy leśniczówkę z łowiskiem pstrąga, nieco dalej miejsce biwakowe. Wyjeżdżamy z lasu i skręcamy w lewo (zielony szlak). Przed nami krótki podjazd, a następnie zjazd do Szymbarku i znajdujących się tam zabytków: drewniany kościół (10), skansen (11) i dwór (12). Na wysokości kościółka odbijamy na północ i wąskim asfaltem podjeżdżamy do osiedla Nadjazie. Na końcu drogi skręcamy w prawo i stromą gruntową ścieżką zjeżdżamy do asfaltu. Poruszamy się na wprost, wzdłuż rzeki w kierunku Gorlic. Po 1 km, na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, a 100 m dalej, tuż przed mostem, w wąską drogę w lewo. Po kolejnym kilometrze opuszczamy skręcającą w lewo dróżkę asfaltową jadąc na wprost. Po kliku metrach przechodzimy kładką na drugą stronę Ropy i kontynuujemy jazdę w dół rzeki ścieżką gruntową. Kolejną kładką wracamy na lewy brzeg rzeki, skręcamy w prawo i drogą asfaltową wracamy do Gorlic.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Kościół parafialny w Gorlicach (1) – wybudowany w latach 20. XX w. Wnętrze zdobią obrazy namalowane m.in. przez J. Mehoffera, P. Stykę, J. Stachiewicza.
Góra Cmentarna (357 m n.p.m.) w Gorlicach (2) – na jej wierzchołku położony jest centralny cmentarz-mauzoleum bitwy gorlickiej 1915 r.
Dwór Karwacjanów w Gorlicach (3) – wybudowany w XV w. w stylu renesansowym. Zniszczony został w czasie II woj. św. W latach powojennych w wyniku rekonstrukcji przywrócono mu dawny wygląd. Obecnie siedziba Małopolskiej Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów”.
Drewniany kościół w Sękowej (4) – jeden z najpiękniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej. Zbudowany został około 1520 r. Obiekt o konstrukcji drewnianej ze ścianami i dachem krytymi gontem. W XVIII w. dodano wieżę oraz soboty – charakterystyczne zadaszenie przylegające do ścian świątyni. Wystrój wnętrza współczesny – dawny, zabytkowy, został zniszczony w czasie I wojny światowej. Świątynia znajduje się na Liście UNESCO.
Drewniana cerkiew w Owczarach (5) – wzniesiona w 1653 r., wielokrotnie odnawiana. Wewnątrz ikonostas z XVIII w. oraz polichromie z 1938 r. Obiekt na Liście UNESCO.
Kościół w Małastowie (6) – dawna cerkiew greckokatolicka wzniesiona w 1805 r.
Kościół w Pętnej (7) – dawna cerkiew greckokatolicka z 1916 r. Obok drewniana dzwonnica i cmentarz przycerkiewny. Świątynia współużytkowana przez grekokatolików i katolików.
Cmentarze z I wojny światowej (8) – zobacz opis do trasy nr 22 na str. 47.
Cerkiew w Bielance (9) – zbudowana w 1773 r. Między nawą a prezbiterium kompletny ikonostas barokowy z XVIII w.
Drewniany kościół w Szymbarku (10) – z 1782 r.z nietypową dla drewnianych świątyń fasadą, wzorowaną na frontalnych elewacjach murowanych kościołów barokowych.
Ośrodek Budownictwa Ludowego w Szymbarku (11) – niewielki skansen, w którym można podziwiać budynki mieszkalne i gospodarcze, w większości pochodzące z XIX w., przeniesione z okolicznych wiosek.
Kasztel w Szymbarku (12) – dwór z I poł. XVI w. w stylu włoskiego renesansu. Uwagę zwracają cztery narożne alkierze oraz piękna attyka.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa44 - przedruk / zdjęcia własne/

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wysowa-Zdrój i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wysowa-Zdrój i okolice

Mapa przedstawia najbliższe okolice miejscowości Wysowa-Zdrój oraz plan centrum w skali 1:7'500. Wysowa-Zdrój to niewielka miejscowość uzdrowiskowa położona w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego, w powiecie gorlickim, przy granicy ze Słowacją. Otoczona jest zewsząd górami Beskidu Niskiego, tzw. Górami Hańczowskimi. Mapa zawiera dodatkowo informator turystyczny, a w nim: informacje ogólne o Wysowej-Zdroju, miejsca i obiekty godne odwiedzenia, propozycje spacerów i wycieczek, atrakcje dla dzieci, przydatne adresy i numery telefonów. Całość wzbogacona jest fotografiami. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2024

Beskid Niski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Niski

Mapa Beskidu Niskiego, przeznaczona jest dla wszystkich, którzy przybywają w góry puste i dzikie, aby aktywnie spędzić czas, jeździć na rowerze i zdobywać piesze odznaki W KRĘGU LACKOWEJ, o których dowiesz się więcej na stronie www.niski.pl. Znajdziesz na mapie największe atrakcje turystyczne i przyrodnicze regionu. Oznaczone są także cmentarze z okresu I wojny światowej oraz zabytkowe cerkwie. Wyznaczyliśmy trasy rowerowe, a trasy piesze można wyszukać w Traseo po wpisaniu hasła SIWEJKA i zaimportować do aplikacji. Ciesz się chwilą, wypoczywaj aktywnie – nocleg możesz zarezerwować u twórców mapy w gospodarstwie Siwejka. www.siwejka.pl

Beskid Niski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Niski

Mapa Beskidu Niskiego wydawnictwa Compass to mapa offline na urządzenia mobilne w skali 1:50 000 prezentująca obszar Beskidu Niskiego. Zasięg mapy obejmuje tereny od Krynicy-Zdrój i Grybowa na zachodzie po Komańczę i Szczawne na wschodzie oraz Gorlice na północy po polsko-słowackie pogranicze na południu. Rok wydawnia 2023

Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy mapach i wykresach przedstawione są kilometraże oraz punkty Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK w taki sposób, by pomagały turyście niezależnie od tego gdzie rozpoczął wędrówkę. Zawarte zostały również: aktualny przebieg Głównego Szlaku Beskidzkiego, wyczerpujący opis techniczny przebiegu trasy, uwagi praktyczne dotyczące planowania wędrówki, informacje teleadresowe schronisk PTTK, ciekawostki krajoznawcze, przyrodnicze. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Miejscowości na trasie