Pogoda jak to w kwietniu, zmienna po południu śnieg z deszczem, ale na szczęście byłem już blisko domu. Trasa zaplanowana do zwiedzenia ostatniej śluzy na Kanale Gliwickim, czyli śluzy Sławięcice oraz zamku Biskupów Wrocławskich w Ujeździe. Ruszyłem z rana jeszcze był lekki mrozik, w Rudach natrafiłem na stary kamienny mostek, którego wcześniej nie mogłem odnaleźć. Dalej zwiedziłem były obóz w Sławięcicach, który kryje w sobie straszną historię, której świadkami są jedynie, pozostałe po dziś dzień, wieże strażnicze, krematorium oraz fragmenty dawnego ogrodzenia, bunkrów i tuneli oraz po drugiej stronie drogi, ruiny podobno szpitala obozowego i potężny trzy segmentowy schron, w ogóle cały ten teren jest naszpikowany schronami tzw. einmannschutzbunkerami (jednoosobowy, obserwacyjny schron). Kolejny postój to już śluza w Sławięcicach i jak w poprzednich przypadkach zakaz wejścia na teren śluzy. Po zrobieniu zdjęć śluzy, z powrotem do głównej drogi przez most na Kanale Gliwickim do miejscowości Ujazd, gdzie są ruiny zamku Biskupów Wrocławskich i tu też zakaz wejścia na teren ruin, mnie się udało dostać do środka, co wykorzystałem i zrobiłem parę zdjęć wnętrz zamku. Jadą z powrotem zatrzymałem się przy pomniku gdzie na tablicy, która widnieje na ogrodzeniu-murze jest napis "Miejsce Straceń Powstańców Śląskich w 1921r", trochę dalej widoczny pawilon ogrodowy tzw. Belweder, żeby się dostać w jego pobliże i zrobić zdjęcia musiałem sforsować już i tak naruszone ogrodzenie, które odgradza cały ten kompleks wraz z byłym PGR-em. Przejeżdżając obok cmentarza zauważyłem kamień pamiątkowy na pamiątkę poległym w obozie w Blachowni, dalej przez park i mostek na Kłodnicy do pozostałości po pałacu Sławęcickim. Jest to portyk przylegający wcześniej do elewacji bocznej zamku. Jeszcze parę pamiątkowych zdjęć po drodze i z powrotem tą samą trasą aż do Rud. Z Rud ścieżką rowerową obok zabytkowej kolejki wąskotorowej do Ochojca, drogą Milenijną, leśną Klimka do Wielopola i do Rybnika. Więcej: https://www.janham.cba.pl/index.php/wyjazdy/rok-2015/kwiecien-2015
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gliwice i okolice
Mapa Gliwic i okolic, na której zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski
Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice
Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góra Świętej Anny
Obszar naniesiony na mapę Góry Świętej Anny przedstawia dużo większy obszar niż jej tytuł, ograniczona jest miejscowościami: Strzeleczki, Walce, Kędzierzyn-Koźle, Toszek i Opole. Na mapie zaznaczono: szlaki piesze oraz rowerowe (mają podane długości). Są tu również szlaki konne i kajakowe. Dzięki informacjom zawartym na mapie planowanie wycieczki z jakiejkolwiek formy turystyki staje się proste.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad
Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.
Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd
Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu.
Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".