category-icon

Sopotnia - Hala Rysianka - Pilsko

23 km
8 h 50 min
1.3 km
Polska, śląskie, Sopotnia Wielka
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-10-23
Polska, śląskie, Sopotnia Wielka
category-icon
23 km
1282 m
1292 m
Łatwy
8 h 50 min
6/6
Do Sopotni Wielkiej dojechaliśmy z okolic Cieszyna kierując się drogą S1 na Bielsko, a następnie 69 na Żywiec i 945 na Korbielów. Po przyjeździe rozpoczęliśmy od nieco dłuższego niż zwykle poszukiwania parkingu. Niestety kompletny brak miejsc parkingowych zmusił nas do pozostawieniem samochodu na poboczu jednej z bocznych ścieżek.
Mając na uwadze powrót w miejsce, w którym udało się zaparkować oraz wrodzoną niechęć do pokonywania trasy w obu kierunkach tym samym szlakiem wybraliśmy pętlę prowadzącą przez Halę Rysianką, Trzy Kopce, Palenicę, Pilsko i Halę Jałowcową.
Niebieski szlak z Sopotni Wielkiej - Kolonii na Halę Rysiankę prowadzi początkowo asfaltową drogą, odbijając w "miejscu biwakowania" na leśną ścieżkę prowadząc przez las aż do schroniska na Hali Rysiance. Środowy, październikowy poranek gwarantuje nam ciszę i pusty szlak. Pierwszą parę turystów spotykamy przy Schronisku na Rysiance. Jak się później okazało mieliśmy okazję spotkać się jeszcze kilkukrotnie wyprzedzając na przemian przy dłuższych postojach aż do samego Pilska. Niestety prognozy przewidujące wiatr powyżej 40km/h sprawdziły się stuprocentowo, a przewijające się na niebie chmury skutecznie utrudniły podziwianie zamierzonego widoku. Po kilku minutach spędzonych na hali ruszyliśmy w Kierunku Trzech Kopców, Palenicy i Hali Cudzichowej gdzie zrobiliśmy kolejną przerwę, tym razem na drugie śniadanie podziwiając zarazem okazały szczyt Pilska.
Przy Schronisku na Hali Miziowej spotykamy dużą wycieczkę szkolną i kilka mniejszych grupek, zastanawiających się nad dalszą drogą na szczyt Pilska przy coraz bardziej porywistym wietrze. Decydujemy się na "uzupełnienie płynów" ;) w schronisku i dalszą wędrówkę na Pilsko. Za nami wyruszają zaledwie dwie osoby, z którymi spotykamy się dopiero na szczycie. Kilka pamiątkowych fotek i odwrót. Niestety chmury skutecznie zasłoniły widok na Tatry, które tak bardzo chcieliśmy zobaczyć. Schodząc ze szczytu w kierunku schroniska wybieramy alternatywny, żółty szlak wijący się pomiędzy krzewami kosodrzewiny. Przy schronisku wykonujemy ostatni rzut oka masyw Babiej Góry i zielonym szlakiem przez Halę Jałowcową powracamy do Kolonii. Miejsce, w którym wychodzimy na asfaltową drogę prowadzącą przez Sopotnie jest tak słabo oznakowane, że zapewne sprawiło trudność nie jednemu turyście szukającemu wejścia na szlak właśnie w tym miejscu.
Trasa z Sopotni na Halę Rysianka i Pilsko nie wymaga specjalnego przygotowania fizycznego i jest w zasięgu każdej aktywnej osoby. Utrudnieniem naszej wędrówki był bardzo silny wiatr, który zmuszał do poruszania się w kurtkach i polarach mimo wysokiej i przyjemnej temperatury. Szkoda także widoków, które oferują wspomniane miejsca przy lepszych warunkach pogodowych.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Pilsko i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pilsko i okolice

Szczegółowa mapa turystyczna Pilska i okolic z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem wycieczki między Korbielowem a Ujsołami miedzy innymi po takich szczytach jak Boraczy Wierch, Rysieńka, Kozi Wierch, Trzy Kopce, Palenica, Pięć Kopców i Pilsko – drugi pod względem wysokości (po Babiej Górze) szczyt w Beskidzie Żywieckim.

Rok wydania: 2018

Magura Orawska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Magura Orawska

Mapa prezentuje region Magury Orawskiej na Słowacji, sięgający na północy do granicy z Polską. w tym miasta Namiestowo, Twardoszyn i okolice Jeziora Orawskiego. Na południe mapa sięga do linii miejscowości Podbiel, na zachód - kilkanaście kilometrów za Oravską Leśną.

Rok aktualizacji: 2016/2017

Wokół Babiej Góry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wokół Babiej Góry

Mapa prezentuje okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Zasięg mapy wyznaczają: Sucha Beskidzka i Zembrzyce na północy, Tvrdosin (Twardoszyn) na południu, Jeleśnia na zachodzie, Jordanów i Czarny Dunajec na wschodzie. Babia Góra (1 725 m n.p.m.) od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Mówiło się, że na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały swoją siedzibę złe moce. Prawdziwą osobliwością i niezwykłym przeżyciem dla turystów jest rozległa panorama z niepowtarzalnym widokiem na Tatry oraz wschód słońca podziwiany ze szczytu. U północnych podnóży Babiej Góry rozciąga się największa pod względem powierzchni wieś w Polsce – Zawoja. Jest to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oraz idealna baza wypadowa w Pasmo Babiogórskie. Okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej, to atrakcyjne tereny na piesze i rowerowe wycieczki.
Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Całość uzupełniają fotografie.Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Beskid Śląski i Beskid Żywiecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski i Beskid Żywiecki

Praktyczna mapa turystyczna Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego. Obejmuje swym zasięgiem tereny od Makowa Podhalańskiego na wschodzie po Skoczów na zachodzie oraz od Bielska-Białej na północy po czeskie i słowackie pogranicze na południu. Mapa zawiera aktualne informacje turystyczne i topograficzne tych terenów - siatkę szlaków turystycznych (długość odcinków, czasy przejścia, przewyższenia), infrastrukturę (noclegi, punkty gastronomiczne i inne), wszelkie atrakcje - wyciągi, zabytki, kąpieliska. Rok wydania: 2023

Beskid Żywiecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki

Mapa Beskidu Żywieckiego, z Babiogórskim Parkiem Narodowym i najwyższym szczytem - Babią Górą (1725 m n.p.m.). Na mapie znajduje się część Beskidu Śląskiego - sięgając na zachodzie po miejscowości Istebna i Jaworzynka, czyli miejsce styku granic Polski, Słowacji i Czech. "Żywiecka" część mapy obejmuje cały Beskid Żywiecki: Suchą Beskidzką na północy, Worek Raczański na południu, Zwardoń na zachodzie oraz Jordanów i Rabkę-Zdrój na wschodzie. Beskid Żywiecki to najwyższe po Tatrach pasmo górskie w Polsce. Wyniosłe szczyty sąsiadują tu z dolinami, w których ulokowały się miejscowości z tradycyjną ludową zabudową, m.in.: Korbielów, Zawoja, Rajcza, Zwardoń. Beskid Żywiecki to idealne miejsce do uprawiania turystyki pieszej, ale także rowerowej. Przebiega tędy czerwony Główny Szlak Beskidzki. Występują tu również bardzo dobre warunki dla narciarzy z rozbudowaną infrastrukturą narciarską (Ośrodek Narciarski Pilsko, Mosorny Groń, Ośrodek Zwardoń Ski). Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy mapach i wykresach przedstawione są kilometraże oraz punkty Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK w taki sposób, by pomagały turyście niezależnie od tego gdzie rozpoczął wędrówkę. Zawarte zostały również: aktualny przebieg Głównego Szlaku Beskidzkiego, wyczerpujący opis techniczny przebiegu trasy, uwagi praktyczne dotyczące planowania wędrówki, informacje teleadresowe schronisk PTTK, ciekawostki krajoznawcze, przyrodnicze. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021

Miejscowości na trasie