category-icon

Spiskie impresje. Trasa 41 narowery

34 km
614 m
Polska, małopolskie, Bukowina Tatrzańska, powiat tatrzański, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpaty Z
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-10-14
Polska, małopolskie, Bukowina Tatrzańska, powiat tatrzański, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpaty Z
category-icon
34 km
614 m
608 m
4.4/6
Proponowana trasa obfituje w liczne podjazdy i zjazdy oraz wspaniałe widoki na pobliskie szczyty Tatr. Rozpoczynamy na parkingu przy rondzie w północnej części Bukowiny Tatrzańskiej. Przejeżdżamy przez most na Białce, za którym skręcamy w lewo do Czarnej Góry. Jadąc momentami bardzo stromo pod górę, dojeżdżamy do wartej uwagi Zagrody Korkoszów (1). Po dojechaniu do Trybsza na głównym skrzyżowaniu skręcamy w prawo pod drewniany XVI-wieczny kościół (2). Wracamy na główną drogę i jedziemy w kierunku północno-zachodnim. Przekraczamy most na Białce i na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Po 1100 m dojeżdżamy do widocznego po prawej stronie parkingu i wzgórza, znajdującego się na terenie rezerwatu Przełom Białki (3). Niewątpliwie warto odwiedzić to urokliwe miejsce. Wracamy na główną drogę i jedziemy do Nowej Białej, gdzie na skrzyżowaniu za zabytkowym kościołem (4) skręcamy w prawo. Przekraczamy Białkę i wjeżdżamy do wsi Krempachy, gdzie stoją aż dwa zabytkowe kościoły (5). Spod kościoła św. Marcina wracamy do głównego skrzyżowania i przed potokiem skręcamy w wąski asfalt w lewo do Dursztyna. Przy kościele w Dursztynie kierujemy się w prawo i jedziemy wąskim asfaltem pod górę (czerwony szlak). Szlak prowadzi nas na wierzchołek góry Grandeus. Przy wiacie skręcamy w prawo. Główną drogą gruntową dojeżdżamy do Przełęczy Trybskiej przy bacówce. Skręcamy w lewo i po krótkim zjeździe jesteśmy w Łapszych Wyżnych. Przy kościele (6) skręcamy w prawo. Rozpoczynamy długi podjazd doliną przez Łapszankę na Przeł. Nad Łapszanką. Przy kaplicy na przełęczy skręcamy w prawo. Z lewej strony wspaniałe widoki na Tatry. Zjeżdżamy do doliny potoku Jurgowczyk. Skręcamy w prawo. Dojeżdżamy do drogi krajowej nr 49, w którą skręcamy w prawo. Wycieczkę kończymy na parkingu za mostem na Białce.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze (1) – charakterystyczna dla bogatego gospodarstwa spiskiego. Prezentowana jest ekspozycja etnograficzna poświęcona kulturze spiskiej.
Drewniany kościół w Trybszu (2) – prawdopodobnie z 1567 r. Jego wnętrze kryje cenną polichromię wykonaną w 1647 r., przedstawiającą sceny religijne w stylu biblii dla ubogich. Wśród malowideł na uwagę zasługuje pokazanie Sądu Ostatecznego na tle Tatr i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w otoczeniu Pienin Spiskich.
Rezerwat Przełom Białki (3) – utworzony w 1959 r. obejmuje krótki przełom rzeki Białki na zachodnim krańcu Pienin Spiskich. Ochronie podlega głównie reliktowa roślinność naskalna i walory krajobrazowe tego miejsca.
Kościół w Nowej Białej (4) – wybudowany w 1748 r. w stylu barokowym. Wyposażenie wnętrza rokokowe. Ciekawa ambona z malowidłem siewcy w stroju spiskim.
Kościół w Krempachach (5) – wzniesiony w II poł. XVI w. posiada wieżę z umieszczoną w górnej jej części hurdycją – niewielkim pomieszczeniem z balkonikiem. Wieńcząca ją attyka posiada ozdobne wykończenie w kształcie jaskółczego ogona. Ponadto w Krempachach znajduje się niewielki barokowy kościół cmentarny z XVIII w. pw. św. Walentego.
Kościół w Łapszach Wyżnych (6) – z poł. XVIII w. Wnętrze bogato zdobione w stylu spiskiego baroku.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa41 - przedruk / zdjęcia własne/

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska

Obszar mapy obejmuje ziemie leżące na styku dwóch krain oddzielonych rzeką Białką, wypływającą z samego serca Tatr. Na jej lewym brzegu znajduje się Podhale, na prawym – Spisz. Granicę mapy wyznaczają: Szaflary na północy, Biały Dunajec na zachodzie, Tatrzański Park Narodowy na południu i Łapsze Wyżne na wschodzie. Okolice Bukowiny Tatrzańskiej to popularny rejon narciarstwa zjazdowego i basenów termalnych. Znajduje się tu 9 kolei krzesełkowych i 45 wyciągów narciarskich, przy których działają liczne wypożyczalnie sprzętu, serwisy i szkółki narciarskie. 
Obszar ten znany jest także z licznych tras wspinaczkowych, szlaków turystycznych, gościnnych kwater, doskonałej kuchni regionalnej, żywego folkloru i tradycyjnego rzemiosła. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2017

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Wydawnictwa Compass "Pieniny" w skali 1:25 000 obejmuje swym zasięgiem obszar Pienińskiego Parku Narodowego, Jeziora Czorsztyńskiego oraz Małych Pienin, aż po Rezerwat Biała Woda. Na mapie oznaczono szlaki piesze i rowerowe, łącznie z popularnymi VeloDunajec i VeloCzorsztyn - trasą rowerową dookoła Jeziora Czorsztyńskiego. Rok wydania 2023

Tatry Polskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Polskie

Mapa rzedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Obszar mapy obejmuje Tatry Zachodnie i część Tatr Wysokich.Na terenie Tatr, na wyznaczonych do tego szlakach lub obszarach, można uprawiać turystykę pieszą, rowerową, narciarstwo, taternictwo powierzchniowe i jaskiniowe.Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu oraz przedstawiono informacje przydatne turystom w wysokich górach, m.in. miejsca zejścia lawin i łańcuchy. Dodatkowo zamieszczone zostały: plan Zakopanego (1:18500), informator o Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym, propozycje wycieczek z czasami przejść, opisy schronisk turystycznych, a także ciekawostki na temat stolicy gór polskich. Treść mapy była konsultowana z pracownikami TPN i MSiT Zakopane. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2023

Tatrzański Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatrzański Park Narodowy

Mapa przedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2'499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2'064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu oraz przedstawiono informacje przydatne turystom w wysokich górach, m.in. miejsca zejścia lawin i łańcuchy. Mapa zawiera także: plan Zakopanego (1:18'500), informator o Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym, mapę grzbietową Tatr Polskich oraz szereg panoram Tatr z opisanymi szczytami. Treść mapy była konsultowana z pracownikami Tatrzańskiego Parku Narodowego. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2019

Bike Point Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bike Point Podhale

Mapa prezentująca najciekawsze trasy rowerowe Podhala, sygnowana logiem wypożyczalni Bike Point. Znajdziesz tutaj dłuższe i krótsze trasy, dostosowane do kondycji - nawet dla wymagających rowerzystów znajdą się tu ciekawe wyzwania! Zapraszamy do pobrania mapy i zwiedzania Podhala na rowerze. Lokalizacje wypożyczalni Bike Point znajdują się na mapie, wraz z innymi, ciekawymi obiektami okolicy. Zakopane zaprasza!

Bike Point to pierwsza sieć wypożyczalni rowerów w Zakopanem. Wypożyczasz rower w jednym punkcie, oddajesz w innym!

 

bikepoint7.jpg

Gorce
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gorce

Mapa przedstawia jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym pasm Beskidów, z Gorczańskim Parkiem Narodowym na czele. Obszar mapy obejmuje całe Gorce, od przełęczy Sieniawskiej i Raby Wyżnej na zachodzie, po dolinę Dunajca i Krościenko nad Dunajcem na wschodzie. Od południa mapę ogranicza Nowy Targ i Jezioro Czorsztyńskie, zaś od północy Mszana Dolna. Gorce są atrakcyjnym  terenem do uprawiania turystyki aktywnej – zarówno pieszej, rowerowej, narciarskiej, jak i konnej. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapa została skonsultowana przez przewodników z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich, pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego, PTTK w Rabce i w Krakowie oraz Grupę Podhalańską GOPR. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2023



Miejscowości na trasie