category-icon

Stramberk dz.1

110 km
10 h 59 min
507 m
Rybnik-Stramberk
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-08-24
Rybnik-Stramberk
category-icon
110 km
507 m
475 m
Trudny
10 h 59 min
5.9/6
Wyjazd do Stramberka z noclegiem w hamaku i zwiedzaniem miasteczka wraz z kamieniołomem, już nieczynnym ale bajecznie pięknym.

Štramberk (niem. Stramberg lub Strahlenberg) − miasto w Czechach, na Morawach, w kraju morawsko-śląskim.

Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 933 ha, a liczba jego mieszkańców 3 380 osób.

Miasto zachowało historyczny układ urbanistyczny. Wokół prostokątnego rynku o pochyłej płycie (położonego na stoku wzgórza zamkowego) znajduje się zespół murowanych domów o cechach późnobarokowych i klasycystycznych oraz barokowy kościół parafialny pw. św. Jana Nepomucena z lat 1721-1723. Na ulicach prowadzących do rynku zachowały się drewniane domy konstrukcji zrębowej. Nad miastem i mocno pochylonym rynkiem góruje zalesione wzgórze z pozostałościami zamku Štramberk oraz zachowaną wieżą o nazwie Trúba. Centrum miasta zostało objęte ochroną konserwatorską. W pobliżu Jaskinia Šipka, w której odnaleziono szczątki neandertalskiego dziecka (kompleks Parku Narodowego).

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ostrava i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ostrava i okolice

Mapa prezentuje fragment północno-wschodnich Czech, przy granicy z Polską, na pograniczu Śląska i Moraw. Stolica regionu - Ostrawa - to ważny ośrodek komunikacyjny i gospodarczy Czech.

Rok wydania: 2016/2017

Beskid Śląsko-Morawski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląsko-Morawski

Mapa prezentuje pasmo górskie na pograniczu Czech i Słowacji, dawniej uznawane za część Beskidu Śląskiego. Najwyższym szczytem pasma jest Łysa Góra (1324 m n.p.m.).

Rok wydania: 2016/2017

Brama Morawska, Góry Odrzańskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Brama Morawska, Góry Odrzańskie

Brama Morawska to kraina geograficzna na Morawach w Czechach, stanowiąca obniżenie pomiędzy Karpatami Zachodnimi i Pogórzem Śląskim a Sudetami Wschodnimi. Od najdawniejszych czasów region ten stanowił naturalne przejście pomiędzy Sudetami i Karpatami. Tędy przebiegały najważniejsze trakty handlowe z południa Europy nad Morze Bałtyckie (np. jeden z wariantów Szlaku Bursztynowego), a także szlaki z Polski do Czech. Najważniejszym miastem Bramy Morawskiej jest dziś Ostrawa. U północnego wylotu Bramy Morawskiej po stronie polskiej leżą między innymi takie miasta, jak Racibórz czy Wodzisław Śląski. Mapa obejmuje także Gory Odrzańskie (najwyższy szczyt: Fidlův kopec, 680 m), okalające Bramę Morawską od zachodu i stanowiące najdalej na wschód wysunięte pasmo górskie łańcucha Sudetów, leżące całkowicie na terenie Czech.

Rok aktualizacji: 2016/2017

Powiat raciborski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski

Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.

Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.