category-icon

Suwalszczyzna, kraina jak baśń, dzień 5

27 km
1 h 55 min
88 m
Kaletnik, Leszczewo, Stary Folwark, Tartak, Piertanie, Wiatrołuża, Bobrowisko
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-06-09
Kaletnik, Leszczewo, Stary Folwark, Tartak, Piertanie, Wiatrołuża, Bobrowisko
category-icon
27 km
88 m
108 m
Łatwy
1 h 55 min
5.7/6
„Kraina jak baśń” to aktualne hasło promocyjne Suwalszczyzny. Krajobraz łączy tutaj cechy terenów podgórskich z nizinnymi pojezierzami. Wyjątkowo urozmaiconą rzeźbę terenu mamy w północnej części regionu, to tzw. Góry Sudawskie. Głębokie rynny lodowcowe, kręte wały ozów i wysokie pasma wzgórz morenowych czy też największe w kraju zgromadzenie głazów narzutowych spotkamy właśnie na przemierzanych przez nas trasach. Na naszych rowerowych wycieczkach zapoznaliśmy się także z najgłębszym w Polsce – Jeziorem Hańcza oraz największym w regionie – Jeziorem Wigry. Zagłębiliśmy się w malowniczej Puszczy Wigierskiej objętej ochroną parku narodowego, poznaliśmy inne mniejsze jeziora, ich półwyspy i wyspy. Suwalszczyzna to kraina bogata także pod względem historycznym. Zobaczyliśmy tu liczne kurhany i grodziska. A perłą w koronie był klasztor Kamedułów na jeziorze Wigry.

Ostatniego dnia naszej pięciodniowej wizyty na ziemiach suwalskich odwiedziliśmy północną część Puszczy Wigierskiej. Wśród tutejszej leśnej gęstwiny skrywa się wiele maleńkich jezior i torfowisk, pięknie meandruje także rzeka Wiatrołuza. Podobnie jak w poprzednich dniach, tak i tego dnia wycieczki dominowała malownicza przyroda. W pierwszej części wycieczki przeważają lasy iglaste, a w drugiej malownicze pola i łąki wzniesienia sięgające 200 m n.p.m. Na jednym z nich znajduje się niewielka platforma widokowa, z której ponownie obserwujemy Jezioro Wigry i górującą nad nim bryłę klasztoru Kamedułów.
Trasę poleca:GR3miasto
GR3miasto

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy

Mapa przedstawia najatrakcyjniejszy turystycznie fragment Suwalszczyzny, obejmujący Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy. Zasięg mapy wyznaczają: Wiżajny na północy, Skajzgiry na zachodzie, Jezioro Blizno na południu oraz Pogorzelec na wschodzie.
Jest to region o wyjątkowo urokliwych krajobrazach. Zawdzięczamy je ostatniemu zlodowaceniu, po którym topniejące masy lodu i polodowcowe wody ukształtowały morenowe wzniesienia porozdzielane głębokimi dolinami rzecznymi i jeziorami z największym jeziorem Suwalszczyzny – Wigrami i najgłębszym polskim jeziorem – Hańczą na czele. Polodowcową pamiątką są liczne, okazałe głazy tworzące głazowiska, przetransportowane tu ze Skandynawii. Uroku dodają rozległe kompleksy Puszczy Augustowskiej, okalającej większą część linii brzegowej Jeziora Wigry.
Obszar ten to idealne miejsce dla amatorów sportów wodnych. Dużą popularnością cieszą się spływy kajakowe Czarną Hańczą. Warto również wybrać się na spacery i wycieczki rowerowe po Wigierskim Parku Narodowym i Suwalskim Parku Krajobrazowym. Rok wydania 2023

 

Suwalszczyzna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Suwalszczyzna
Mapa Suwałk i okolic regionu obejmuje cały obszar Suwalszczyzny: od Olecka na zachodzie do granicy państwowej na wschodzie. Znajdziemy tu szlaki kajakowe, trasy piesze, rowerowe, zabytki i inne atrakcje oraz infrastrukturę turystyczną.

Miejscowości na trasie