category-icon

Świętokrzyski Szlak Literacki - trasa sandomiersko-ostrowiecka

100 km
114 m
Polska, świętokrzyskie, Ostrowiec Świętkorzyski
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-07-14
Polska, świętokrzyskie, Ostrowiec Świętkorzyski
category-icon
100 km
114 m
114 m
1.4/6
Świętokrzyski Szlak Literacki jest propozycją dla osób podróżujących samochodem. Szlaki te zostały oznakowane za pomocą tablic kierunkowych przy głównych drogach regionu oraz tablic opisowych już przy samym obiekcie. Świętokrzyski Szlak Literacki poprowadzi po najcenniejszych zakątkach Świętokrzyskiego, o których pisali polscy pisarze, wiążąc tło swoich powieści z urokiem Gór Świętokrzyskich i Ponidzia. Nierzadko pisarze ci stąd pochodzili bądź na tej ziemi tworzyli. Pozostawili spuściznę nie tylko literacką, lecz często także dworki, a w nich cennie zbiory biblioteczne, pamiątki z dalekich podróży i pamiątki rodzinne. Na Świętokrzyski Szlak Literacki składają się trzy trasy: ponidziańska, sandomiersko- ostrowiecka i kielecka. Na każdej z tras znajdą Państwo prawdziwe perełki kultury. Dworek Mikołaj Reja w Nagłowicach a w nim Izba Pamięci Wielkiego Poety, Muzeum Regionalne w Pińczowie mieszczące pamiątki po Adolfie Dygasińskim, piewcy Ponidzia, Dom Jana Długosza w Sandomierzu, w którym znajdują się zbiory Muzeum Diecezjalnego, Dworek Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, będący letnia rezydencją pisarza, obecnie pełniącą funkcję Muzeum Henryka Sienkiewicza, czy Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, pisarza, tak mocno związanego z Ziemią Świętokrzyską, że nazywaną od jego nazwiska „żeromszczyzną”.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Sandomierz. Szlakiem kameralnych przyjemności.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Sandomierz. Szlakiem kameralnych przyjemności.

Na mapie Polski niewiele jest miejsc z duszą, w których ludzie z pasją odnajdują inspirującą moc tworzenia i życia. W Sandomierzu realizują się plany i spełniają marzenia, a czas staje się wartością względną. Podczas wizyty można zakosztować wielu „kameralnych przyjemności”, spośród których najbardziej popularnymi są tematyczne spacery po mieście. Dostępne trasy zwiedzania Królewskiego Miasta to propozycja, z której może skorzystać każdy. Zaplanowane wspólne wycieczki pozwolą odkryć to, co najciekawsze, ukryte i nieoczywiste. Dlatego właśnie Sandomierz, dzięki swojej niepowtarzalnej energii jest idealną propozycją na wycieczkę każdą porą roku.

Zapraszamy do odkrywania Sandomierza Szlakiem Kameralnych Przyjemności.

Wyżyna Sandomierska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyżyna Sandomierska

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i Zaleszany na wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Sandomierz, Staszów, Tarnobrzeg. 

Głównym ośrodkiem tego regionu był i nadal jest Sandomierz - miasto położone nad rzeką Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd nazywane jest czasem "małym Rzymem"), na granicy Wyżyny Sandomierskiej. Sandomierz jest ważnym ośrodkiem turystycznym, bogatym we wspaniałe zabytki z różnych okresów historycznych. 

Rok wydania: 2016

Góry Świętokrzyskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Świętokrzyskie

Mapa turystyczna "Góry Świętokrzyskie" przedstawia całość masywu, położonego w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Niezbyt wymagający teren sprawia, że jego ścieżki przemierzać mogą także mniej doświadczeni turyści. Obszar przedstawiony na mapie zamyka się w granicach: Końskie na północy, Raków na południu, Ostrowiec Świętokrzyski na wschodzie, Dobrzeszów na zachodzie. Rok wydania 2023

Ponidzie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ponidzie

Mapa Ponidzia przedstawia region położony w województwie świętokrzyskim nad dolną i środkową Nidą. Zasięg mapy wyznaczają: od północy - Chęciny; od południa - Proszowice; od zachodu - Jędrzejów i od wschodu - Staszów. Wzdłuż Nidy leżą najstarsze miasta regionu: Chęciny, Pińczów, Wiślica i Nowy Korczyn. Doskonałe warunki do wypoczynku oraz uprawiania sportów wodnych daje utworzony na rzece Czarnej Staszowskiej zbiornik Chańcza. Rok wydania: 2024

Miejscowości na trasie