Ośmiodniowa wyprawa z 9-letnim synem wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku. O samej przygodzie mógłbym napisać książkę...Tutaj to niemożliwe. A więc w skrócie - trasa podzielona była na osiem odcinków:
1. Świnoujście - Pobierowo
2. Pobierowo - Bagicz
3. Bagicz - Darłówek
4. Darłówek - Łeba
5. Łeba - Poddąbie
6. Poddąbie - Dębki
7. Dębki - Jastarnia
8. Jastarnia - Hel - (prom) Gdynia
Średni dzienny dystans oscylował wokół 50 km (najdłuższy 76 km, najkrótszy 15 km ostatniego dnia). Nigdzie się nie spieszyliśmy. Wręcz przeciwnie - często włóczyliśmy się bez pośpiechu, nadrabiając drogi, by zobaczyć jakieś ciekawe miejsce. Codziennie znajdowaliśmy czas, by pobyczyć się na plaży i wykąpać (jeśli pogoda pozwalała). Spanie - campingi, których jest mnóstwo. Rada: unikać dużych, gwarnych i zatłoczonych - tu standard był najniższy, a ceny najwyższe. Mam na myśli głównie Świnoujście i Łebę.
Czy dla dziewięciolatka nie jest to zbyt trudna trasa? Na to pytanie odpowiadałem już setki razy. Zawsze tak samo: NIE. Pod warunkiem wszakże, że nie będzie to dla niego pierwszy kontakt z rowerem. Dzieciaki, które są w miarę aktywne i jeżdżą wraz z rodzicami na bliższe i dalsze wycieczki - poradzą sobie. Decyzję powinien podjąć tutaj rodzic, który zna najbardziej możliwości swego dziecka.
Podróżowanie z dzieckiem stawia jednak przed nowymi wyzwaniami. Czym się różni taka jazda od tej w dorosłym gronie? Na pewno większą dozą humoru, mnóstwem zabawnych, nieprzewidzianych sytuacji… Ale i większą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo, właściwy wybór trasy czy znalezienie właściwej knajpki w porze obiadowej. Krótszy dzienny dystans jest oczywiście normą. Musiałem też myśleć i działać za dwóch. Na szczęście syn szybko się zaadaptował, uczył się błyskawicznie i pomagał mi w codziennych obowiązkach. Trzeba minimalizować pomyłki i wpadki, by jazda była przyjemnością, a nie drogą przez mękę. Każda porażka musi być wyrównana jakąś nagrodą. Obojętnie jaką – lody, medal z szyszki… Homeostaza przede wszystkim. Co jeszcze? Ważny jest cel – dziecko musi jechać „dokądś”, jazda dla samej jazdy nie wchodzi w rachubę. Najgorsze jest czekanie – nieodzowne w każdej podróży. Dla dziecka to prawdziwa męka… No i trzeba wieźć ze sobą dobry humor. Im więcej tym lepiej.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Słowiński Park Narodowy
Mapa Słowińskiego Parku Narodowego wraz z zaznaczeniem szlaków pieszych i rowerowych oraz najważniejszych atrakcji turystycznych. Mapa swoim zasięgiem obejmuje obszar od Łeby do Ustki, od południa zamknięty przez Warblino.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Trójmiejski Park Krajobrazowy
Mapa Trójmiasta obejmuje swoim zasięgiem obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od Wejherowa przez Redę, Rumię, Gdynię, Sopot aż do Gdańska. Na mapie ujęto wszystkie informacje przydatne turyście. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, konnych, nordic walking i konnych, łącznie z kilometrażem.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mierzeja Helska
Turystyczna mapa Mierzei Helskiej i okolic z aktualnymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Mapa obejmuje swoim zasięgiem: Jastarnię, Władysławowo, Kuźnicę, Hel, Juratę, Jastrzębią Górę, Karwię, Chałupy, Juratę i okolice Pucka. Rok wydania 2016
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyspa Wolin
Mapa Wyspy Wolin zawiera szlaki turystyczne piesze i rowerowe oraz najważniejsze atrakcje turystyczne. Mapy swoim zasięgiem obejmuje fragment wybrzeża w części niemieckiej, od wschodu zamknięta jest przez Dziwnów.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pobrzeże Koszalińskie
Turystyczna mapa Pobrzeża Koszalińskiego z aktualnym przebiegiem szlaków turystycznych. Mapa obejmuje obszar od Gąsek do Darłowa. Rok wydania 2021
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pobrzeże Bałtyku
Mapa swoim zasięgiem obejmuje część wybrzeża Bałtyku od Kamienia Pomorskiego do Kołobrzegu, zawiera także fragment Zalewu Kamieńskiego. Przedstawione zostały na niej atrakcje turystyczne regionu oraz szlaki turystyczne piesze i rowerowe.