category-icon

Szlak Autorytetów - czerwony

59 km
74 m
Polska, warmińsko-mazurskie, Kisielice

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-08-24
Polska, warmińsko-mazurskie, Kisielice
category-icon
59 km
74 m
89 m
Średni
2.7/6
Czerwony szlak rowerowy z Jezierzyc przez Iławę (PKP Główna - 24,05 km) do Kisielic, zwany Szlakiem Autorytetów prowadzi głównie drogami asfaltowymi, na niewielkich odcinkach drogami gruntowymi, głównie w lasach.

Atrakcje szlaku:

Szlak rozpoczyna się w Jezierzycach, w miejscu, gdzie wodował na Jezioraku swój kajak kardynał Karol Wojtyła. Miejsce to oznaczono pamiątkową tablicą. Mijamy skrzyżowanie Jażdżówki - Makowo i podążamy drogą gruntową do Tynwałdu a dalej do Rudzienic.
W Rudzienicach szlak wiedzie obok kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski zbudowanego w latach 1857 - 1960 na planie krzyża, z wieżą z 1866 roku. Przy kościele, obok kamienia z okazji 660-lecia Rudzienic stoi tablica z siecią szlaków rowerowych.

Tuż przed Iławą mijamy najpiękniejszą na Pojezierzu Iławskim wieś Ławice. Tu urodził się pierwszy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny - Emil von Behring.

W Iławie szlak wprowadzony jest do lasu, dalej przez osiedle domków jednorodzinnych od strony południowej, kieruje się do dworca PKP i wychodzi znów przez osiedle domków jednorodzinnych lasami w kierunku Radomka i Karasia. Przebiega nieopodal rezerwatu ornitologicznego (od 1958 roku) Jezioro Karaś, który wraz z lasami i bagnami zajmuje powierzchnię 815,5 km. Jest chroniony konwencją z Ramsar oraz włączony w skład obszarów NATURA 2000. Ornitolodzy spotkali tu aż 156 gatunków ptaków, w tym 83 gatunki lęgowe. Tylko jezioro Druzno może poszczycić się lepszymi „wynikami”.

Oprócz walorów przyrodniczo - krajobrazowych turysta napotka też kilka zabytków architektury. Najwięcej znajduje się w Iławie, gdzie na szczególną uwagę zasługuje XIV-wieczny gotycki kościół pw. Przemienienia Pańskiego posiadający przepiękne wnętrza z rokokowym ołtarzem głównym i kilkoma płytami nagrobnymi. Obok kościoła zobaczyć można neogotycką plebanię z pocz. XX w. Ciekawym obiektem jest młyn wodny na Iławce, będący najstarszym tego typu obiektem w regionie. Jego istnienie potwierdza dokument lokacyjny Iławy z 1317 r. W mieście spotkamy kilka ciekawych kamienic z przełomu XIX i XX w. Należą do nich: dworek mieszczański przy ul. Kościuszki zwany do 1945 r. villą von Reibnitz (od nazwiska właścicieli); XIX-wieczna kamienica z kariatydami przy ul. Kościuszki; villa Waldrautsch przy ul. Sienkiewicza (obecnie użytkowana przez Gospodarstwo Rybackie). Kamienice reprezentują style: neoklasycystyczny, secesyjny i eklektyczny. Ciekawie prezentują się też obiekty wodociągów przy ul. Wodnej; wieża ciśnień przy ul. 1 Maja oraz przepompownia ścieków z 1905 r. przy ul. Dąbrowskiego. W centrum miasta nie sposób pominąć neobarokowego ratusza i zlokalizowanej za nim neoklasycystycznej hali miejskiej. Na skwerach spotkamy cztery rzeźby przywiezione w 1974 r. z Kamieńca Suskiego. Przedstawiają one: Jowisza, Junonę, Herkulesa (styl barokowy) i alegorię Rozwagi podpisaną na tablicy jako Meduzę (styl rokokowy).

Poza Iławą uwagę turysty winien przykuć dawny cmentarz rodowy Albersów w Truplu założony na planie liścia lipy z alejami obsadzonymi starodrzewem. Pośród zieleni, na szczycie niewielkiego pagórka, kryje się coraz bardziej popadająca w ruinę neogotycka kaplica zbudowana na pocz. XX w. przez Georga Albersa. Będąc w Truplu nie sposób nie zauważyć jeszcze jednego interesującego obiektu. Jest nim dawna kuźnia z XIX w. bogato ornamentowana. Atrakcją Trupla jest jezioro Trupel z plażą.

Kisielice, gdzie kończy się szlak, to urokliwe miasteczko nad rzeką Gardęgą, obok jezior Kisielickiego i Rakowego. Z zabytków można podziwiać gotycką bryłę kościoła pw. Matki Bożej Królowej Świata, samotnie ocalałego z zawieruchy wojennej na dawnym Starym Mieście. Niestety, wnętrze pozbawione jest elementów zabytkowych. Drugim obiektem godnym uwagi jest wieża ciśnień wzniesiona na pocz. XX w.
Atrakcją na szlaku jest także jezioro Trupel wraz z plażą. Opuszczając szlak w pobliżu cmentarza w Truplu i kierując się drogą do Szwarcenowa, po ok. 2 km dojedziemy do kąpieliska. Drugie takie miejsce znajduje się przy szlaku nad Jeziorem Rakowe (Leśne) przed Kisielicami. Myślę, że niejeden turysta zechce skorzystać z takiej okazji, o czym trzeba mu przypomnieć promując szlak: „nie ruszaj na szlak, gdy stroju kąpielowego brak”.

Szlak ma charakter rozwojowy i w przyszłości winien być przedłużony w kierunku zachodnim i połączony z siecią szlaków w woj. pomorskim (gmina Gardeja, powiat kwidzyński).

źródło: www.kanalelblaski.eu
Trasę poleca:Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Pojezierze Iławskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Iławskie
Mapa Pojezierza Iławskiego obejmuje obszar ograniczony od zachodu Doliną Dolnej Wisły, od wschodu Pojezierzem Mazurskim, na północy Pobrzeżem Gdańskim, a od południa Pojezierzem Chełmińsko-Dobrzyńskim. Na mapie zaznaczono przebiegi szlaków pieszych, kajakowych oraz rowerowych. Znajdują się tu także informacji dla żeglujących po Jezioraku.
Kanał Elbląski i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kanał Elbląski i okolice

Mapa "Kanał Elbląski" przedstawia przebieg jednej z większych atrakcji Polski północnej, jaką jest właśnie Kanał Elbląski, czyli żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W latach 70. XX w. część kanału została uznana za zabytek techniki. W ostatnim czasie Kanał przeszedł modernizację, dzięki czemu stał się jeszcze bardziej godnym odwiedzenia. Mapa turystyczna Kanału Elbląskiego przedstawia największe atrakcje okolicy, zabytki, drogi i ścieżki.

Rok wydania: 2012

Pomorskie. Zamki i pałace
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o niezwykłej różnorodności przyrodniczej, unikalnym ukształtowaniu terenu i dużym nagromadzeniem zabytków historycznych. Niniejsze wydawnictwo to ogólna mapa poglądowa rozległego obszaru, jakim są Warmia i Mazury. Dedykowana jest zwłaszcza turystom zmotoryzowanym. Przedstawiono na niej aktualną sieć dróg, wybraną bazę noclegową oraz propozycje najciekawszych atrakcji regionu. Wśród nich znajdują się: zamki, pałace, kościoły, muzea, zabytki techniki, obiekty militarne, cuda przyrody, wyróżniające się miejsca widokowe i panoramy. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Województwo Pomorskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie

Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi. 

Miejscowości na trasie