category-icon

Szlak Czarownic - oficjalny przebieg szlaku

98 km
358 m
Oficjalny przebieg

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-05-10
category-icon
98 km
358 m
536 m
Średni
4/6

Czarownice na Opolszczyźnie - rowerowy Szlak Czarownic


W sercu Opolszczyzny rozciąga się niezwykła trasa rowerowa, która nie tylko oferuje aktywny wypoczynek w malowniczych okolicznościach przyrody, ale także przenosi nas w głąb historii. Rowerowy Szlak Czarownic to niezwykła podróż przez miejsca związane z dramatycznymi wydarzeniami XVII wieku, kiedy to na terenach Księstwa Nyskiego oskarżenia o czary prowadziły do tragicznych losów wielu kobiet. W latach 1622-1684, odnotowano od 250 do 500 przypadków oskarżeń o czary, zakończonych paleniem na stosie. Procesy te były często wynikiem posądzeń, a nawet przyznawanie się do winy było często efektem tortur. Ostateczne zakończenie tych okrutnych praktyk przypisuje się biskupowi Neuburgowi. Prześledźmy tę fascynującą historię i odkryjmy tajemnice związane z procesami czarownic na Opolszczyźnie.

Szlak Czarownic mapa i przebieg



Projekt „Szlakiem czarownic po czesko-polskim pograniczu”, realizowany w latach 2008-2010, dał początek Rowerowemu Szlakowi Czarownic. Trasa przecina województwo opolskie i tereny Czech. Szlak został tak zaplanowany, aby pozwolić rowerzystom zwiedzić miejsca związane z historią procesów kobiet oskarżanych o czary. Dla entuzjastów przygód na dwóch kółkach, Głuchołazy, Nysa, i Krapkowice stają się doskonałymi punktami wyjścia do tej niezwykłej podróży. Szlak czarownic prowadzi również przez m.in.: Paczków, Otmuchów, Domaszkowice, Jarnołtówek, Zlaté Hory, Jeseník, Šumperk, Mírov i kończy w Mohelnicach.

Szlak Czarownic – Nysa



Miasto Nysa, trzecie pod względem wielkości województwo opolskiego, pełni istotną rolę na Szlaku Czarownic. Oprócz bogactwa zabytków, Nysa kryje w sobie muzeum, które przenosi nas do okrutnych wydarzeń XVII wieku. Pałac Biskupi w Nysie, będący częścią trasy, to miejsce, gdzie możemy zobaczyć salę sądową, izbę zielarki, więzienie, a także narzędzia tortur używane podczas procesów czarownic. Szlak Czarownic wiedzie nas także przez inne miejsca o znaczeniu historycznym, takie jak Głuchołazy, gdzie na Szubienicznej Górze wykonywano wyroki śmierci, a także Jarnołtówek, gdzie odnaleziono makabryczny „fotel czarownicy”. Przejście przez granicę polsko-czeską przy przełęczy pod Zamkową Górą doprowadzi nas z kolei do „Grobu Czarownicy”, legendarnego miejsca pochówku podejrzanej o czary żony sołtysa.

Wymagający teren na Szlaku Czarownic



Trasa Szlaku Czarownic, o łącznej długości ponad 230 km, prowadzi przez pagórkowaty teren, oferując nie tylko malownicze krajobrazy, ale także niezapomniane doznania dla wymagających rowerzystów. Szlak Czarownic jest starannie oznakowany, co ułatwia nawigację i umożliwia pełne skupienie się na fascynujących miejscach. Wzniesienia i zjazdy oferują nie tylko emocjonujące przeżycia, ale także okazję do zmierzenia swoich sił. Na trasie nie brakuje punktów gastronomicznych i noclegowych, dzięki czemu podróż staje się jeszcze bardziej komfortowa. Rowerzyści planujący nieco dłuższy wyjazd na Opolszczyznę z pewnością będą zadowoleni z szerokiej oferty i możliwości spędzenia wolnego czasu w wyjątkowych okolicznościach przyrody i historii.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

{Galileos} Biskupia Kopa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
{Galileos} Biskupia Kopa

Mapa Biskupiej Kopy i obszaru całych Gór Opawskich, zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej. Na mapie jest Góra parkowa, Biskupia Kopa, Góra Poprzeczna oraz obszar wokół Dzikowca. Mapa posiada aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z długościami i czasami przejść. Naniesiono tu również ścieżki rowerowe i ścieżki przyrodnicze.

Góry Opawskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Opawskie

Mapa obejmuje obszar Gór Opawskich zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej. Na mapie zaznaczono takie szczyty jak: Góra parkowa, Biskupia Kopa, Góra poprzeczna oraz obszar wokół Dzikowca. Zawiera aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z długościami i czasami przejść oraz tras rowerowych i ścieżki przyrodnicze. Zaznaczono powstałe w ostatnich latach wiatrołomy. Miejsca atrakcyjne oznaczono kolorem żółtym. Rok wydania: 2022

Góry Złote - szczegółowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote - szczegółowa

Szczegółowa mapa turystyczna Gór Złotych z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem pasmo Gór Złotych oraz takie miejscowości jak Paczków, Javornik, Złoty Stok, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie.

Rok wydania: 2018

Góry Złote i Rychlebskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote i Rychlebskie

Mapa "Góry Złote" zawiera przebieg tras turystycznych pieszych i rowerowych, aktualizowany w terenie. Mapa obejmuje swym zasięgiem obszar od Paczkowa do Jeseníka (na osi płn. - płd.) oraz od Oldrzychowic Kłodzkich do Jarnołtowa (na osi wsch.-zach.) z zaznaczonymi ciągami komunikacyjnymi, szlakami turystycznymi, pieszymi i rowerowymi z wyznaczonymi odległościami i czasami przejść. Rok wydania 2022

Góry Złote | Rychlebske hory
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote | Rychlebske hory

Mapa Góry Złote obejmuje jedno z najdłuższych pasm górskich w środkowej części Sudetów Wschodnich ciągnące się szerokim łukiem długości ok. 40 km od Przeł. Kłodzkiej (489 m n.p.m.) na północnym zachodzie do Przeł. U Trzech Granic (1111 m n.p.m.) na południowym wschodzie. Nazwa pasma nawiązuje do złota wydobywanego przed wiekami w tych górach. Grzbietem Gór Złotych na dł. ok. 32 km wiedzie granica państwowa i po czeskiej stronie przyjmują nazwę Rychlebskich hor (od ruin zamku Rychleby). Zasięg mapy wyznaczają: Złoty Stok i Paczków na północy, Trzebieszowice na zachodzie, Jesenik na południu i Sławnowice na wschodzie.
Na turystów czeka tu sieć pieszych szlaków górskich, które prowadzą ku najatrakcyjniejszym miejscom, jakimi są grzbiety i szczyty górskie, przełęcze, miejsca widokowe, doliny, potoki i rzeki górskie. W okolicach Złotego Stoku, Lądka Zdroju i Stronia Śląskiego wytyczono wiele atrakcyjnych tras spacerowych i rowerowych. Rok wydania 2022

 

Góry Bardzkie i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Bardzkie i okolice

Mapa przedstawia najdalej na wschód wysunięte pasmo górskie w Sudetach Środkowych, a także dodatkowo część Gór Sowich i Gór Złotych. Zasięg mapy wyznaczają: Ząbkowice Śląskie na północy, Ołdrzychowice Kłodzkie i Złoty Stok na południu, Wolibórz na zachodzie i Paczków na wschodzie. Na mapie znalazły się także plany miast: Kłodzko centrum, Bardo, Złoty Stok, Ząbkowice Śląskie, Paczków, Kamieniec Ząbkowicki, Ziębice. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021