category-icon

Szlak Pradoliny Łeby – Redy - oficjalny przebieg szlaku

43 km
134 m
Polska, pomorskie, Wejherowo
Oficjalny przebieg
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-05-22
Polska, pomorskie, Wejherowo
category-icon
43 km
134 m
130 m
Średni
5.3/6

Przebieg rowerowego Szlaku Pradoliny Łeby-Redy



Rowerowy Szlak Pradoliny Łeby-Redy, biegnący przez serce Pomorza, jest propozycją dla rowerzystów ceniących przede wszystkim aspekty przyrodnicze i niewielkie podjazdy. Długość trasy wynosi nieco ponad 43 km, co czyni ją idealną propozycją na popołudniową wycieczkę (lub całodzienną, licząc trasę tam i z powrotem). Przebieg Rowerowego Szlaku Pradoliny Łeby-Redy zapewnia rowerzystom możliwość odkrycia wielu urokliwych zakątków tego malowniczego obszaru. Rowerzyści przemierzający Szlak Pradoliny Łeby-Redy mają do pokonania podjazdy o wysokości 250 m oraz podobne zjazdy. Maksymalny punkt trasy sięga 98 m n.p.m, podczas gdy minimalny wynosi zaledwie 17 m n.p.m. Ta trasa nie tylko oferuje wspaniałe widoki, ale także dostarcza niezapomnianych doświadczeń dla wszystkich miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Przez całą drogę, rowerzyści mogą delektować się pięknymi widokami, przepastnymi lasami i bezkresem ścieżek, kilkukrotnie przekraczając biegi rzek.

Miejsca i atrakcje na Szlaku Pradoliny Łeby-Redy



Rowerowy Szlak Pradoliny Łeby-Redy wyznakowany jest kolorem czerwonym, prowadzi z Lęborka do Wejherowa. Urokliwa i niezbyt wymagająca trasa wiedzie północnym skrajem Pradolin rzek Łeby i Redy. Punkt startowy Szlaku Pradoliny Łeby-Redy znajduje się w Lęborku, skąd prowadzi ulicą Dworcową, aby za chwilę znaleźć się na ulicy Gdańskiej, kierującą trasę na północ. Przy Parku Chrobrego można na chwilę się zatrzymać, aby podziwiać Kamienne Kręgi, które według legend emanują mistyczną energią. Pierwsze kilometry trasy Pradoliny Łeby zapewniają rowerzystom łagodne wzniesienia i piękne widoki na rzeczne doliny. Przejeżdżając przez miejscowości takie jak Łęczyce i Chmieleniec, warto zachwycić się spokojem polskiej wsi. Lasy i pola drogi oferują przyjemną i relaksującą jazdę. Kolejny etap trasy prowadzi przez obszar zwany „Bismarkami”, z majestatycznymi głazami narzutowymi. Pagórki i rozległe Pradoliny Redy i Łeby, oraz historyczne tereny sprawiają, że podróż staje się niezwykle zróżnicowanym doświadczeniem. W miarę przemierzania trasy i zbliżania się ku jej końcowi mijane są urokliwe wsie Zielnowo i Góra Pomorska, gdzie czas zdaje się zatrzymać. Na uwagę zasługują tu przede wszystkim stare kościoły i zabytkowe dwory. Na szlaku znajdują się miejsca do odpoczynku, zwłaszcza na odcinku między Łęczycami a Chmieleńcem, gdzie można skorzystać z zadaszonych wiat, stołów, ławek i stojaków rowerowych.

Szlak Pradoliny Łeby-Redy dostępny dla wszystkich



Pradolina Łeby jest jedną z najbardziej znaczących pradolin na obszarze Pobrzeży Południowobałtyckich, która powstała w okresie zanikania zlodowacenia bałtyckiego na terenie Polski. Rozciąga się na długości około 90 km i zajmuje obszar o powierzchni około 353 km². Przemierzając Szlak Pradoliny Łeby-Redy mamy możliwość odwiedzenia połowy długości tego terenu. Dziś dno doliny skierowane jest w dwóch kierunkach: Reda płynie na wschód do Zatoki Puckiej, a Łeba uchodzi w kierunku jeziora Łebsko. Obszar ten stanowi również naturalną granicę między Wybrzeżem Słowińskim i Pobrzeżem Kaszubskim a pojezierzami Bytowskim i Kaszubskim, co stanowi o jego niezwykłych walorach przyrodniczych. Trasa Szlaku Pradoliny Łeby-Redy jest odpowiednia dla rowerzystów o różnym stopniu zaawansowania oraz dla rodzin z dziećmi. Jak przy każdej rowerowej wycieczce, zalecane jest odpowiednie przygotowanie sprzętu oraz zabranie zapasowej wody i prowiantu. Należy również zachować ostrożność na drogach, zwłaszcza w miejscach o dużym ruchu samochodowym. Większość odcinków trasy jest dobrze oznakowana, co ułatwia nawigację.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Trójmiejski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Trójmiejski Park Krajobrazowy

Mapa Trójmiasta obejmuje swoim zasięgiem obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od Wejherowa przez Redę, Rumię, Gdynię, Sopot aż do Gdańska. Na mapie ujęto wszystkie informacje przydatne turyście. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, konnych, nordic walking i konnych, łącznie z kilometrażem.

Mierzeja Helska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mierzeja Helska

Turystyczna mapa Mierzei Helskiej i okolic z aktualnymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Mapa obejmuje swoim zasięgiem: Jastarnię, Władysławowo, Kuźnicę, Hel, Juratę, Jastrzębią Górę, Karwię, Chałupy, Juratę i okolice Pucka. Rok wydania 2016

Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku

Mapa turystyczna Kaszub obejmuje obszar od Łeby po Hel, zaznaczone tu zostały szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne oraz lokalizacje atrakcji turystycznych, fortyfikacji nadmorskich i latarni morskich.

Kaszuby Środkowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby Środkowe

Mapa Kaszub obejmuje obszar Pojezierza Kaszubskiego wraz z Kaszubskim, Wdzydzkim i fragmentem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz część Borów Tucholskich. Zasięg mapy wyznaczają: Bieszkowice na północy, Zblewo na południu, Dziemiany na zachodzie i Gdańsk na wschodzie. Rok wydania 2022

Pomorskie. Zamki i pałace
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Województwo Pomorskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie

Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi. 

Miejscowości na trasie