category-icon

Szlak rowerowy R10 na Mierzei Wiślanej - oficjalny przebieg szlaku

52 km
50 m
Polska, pomorskie, Mikoszewo
Oficjalny przebieg
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-02-11
Polska, pomorskie, Mikoszewo
category-icon
52 km
50 m
43 m
Średni
5.1/6
Na wschodnim wybrzeżu Polski, tam gdzie Wisła wpada do Bałtyku, znajduje się jedno z najpiękniejszych miejsc dla miłośników rowerowej przygody – Mierzeja Wiślana. Szlak rowerowy R10 biegnący po jej terenie to doskonała propozycja dla tych, którzy pragną odkryć uroki tego unikalnego regionu.

Rowerowy Szlak Mierzeja Wiślana - długość i nawierzchnia



Rowerowy Szlak Mierzeja Wiślana R10 to trasa o długości 52 km, charakteryzująca się zróżnicowanym terenem i malowniczym krajobrazem. Przebiega głównie po szutrach i leśnych ścieżkach, niektóre fragmenty przebiegają także drogami asfaltowymi. Niemalże w całości szlak rowerowy R10 biegnący po Mierzei Wiślanej jest odseparowany od ruchu samochodowego, dzięki czemu jest ciekawą propozycją na rodzinną wycieczkę, z dziećmi w przyczepkach lub na własnych rowerach. Rekomendowanym sprzętem jest rower trekkingowy lub gravel. Z racji licznych szutrów i leśnych ścieżek nie są polecany szosówki i rowery z wąskimi oponami. Podczas podróży rowerowej Szlakiem Mierzei Wiślanej R10 można cieszyć się płaskim terenem – suma podjazdów wynosi jedynie 69 m, a suma zjazdów – 56 m. Największe wzniesienie na szlaku osiąga zaledwie 22 m n.p.m., co czyni ten fragment R10 jednym z bardziej płaskich szlaków rowerowych w Polsce. Niewielkie przewyższenia i stosunkowa niewielka długość szlaku sprawiają, że jest on idealną propozycją nawet dla osób o nikłym rowerowym doświadczeniu. Szlak jest oznaczony w sposób dostateczny, podczas jazdy należy się kierować pomarańczowymi tabliczkami z symbolem roweru i oznaczeniem szlaku R10. Warto jednak zawsze mieć ze sobą mapę lub wgrany do aplikacji ślad gpx, w razie gdyby oznaczenia na szlaku nagle zabrakło lub było uszkodzone.

Przebieg Szlaku Mierzei Wiślanej R10



Mierzeja Wiślana, będąca pasem lądu oddzielającym wody Zatoki Gdańskiej od Morza Bałtyckiego, oferuje poznanie unikalnych ekosystemów. Jest to przede wszystkim trasa dedykowana osobom ceniącym walory przyrodnicze. W trakcie podróży rowerowej Szlakiem Mierzei Wiślanej mijamy wydmy porośnięte sosnami, słone bagna, a także liczne ptasie rezerwaty, stanowiące dom dla wielu gatunków ptaków. Szlak Mierzei Wiślanej rozpoczyna swój przebieg na prawym brzegu Wisły, przy miejscowości Mikoszewo. Rowerzyści chcący rozpocząć wycieczkę wcześniej muszą się liczyć z przeprawą promową przez rzekę. Jednym z atrakcyjnych punktów na Szlaku Mierzei Wiślanej jest fragment w okolicach Krynicy Morskiej, gdzie trasa biegnie bezpośrednio wzdłuż linii brzegowej. To miejsce oferuje rowerzystom niepowtarzalny widok na malowniczą Zatokę Gdańską, co sprawia, że warto zatrzymać się na chwilę, aby podziwiać panoramę. Sama Krynica Morska również jest godna uwagi i spędzenia w niej nieco więcej czasu. Warto tu odwiedzić latarnię morską i port rybacki. Druga część Szlaku Mierzei Wiślanej prowadzi w stronę miejscowości Piaski i kończy się tuż przy granicy z Obwodem Kalingradzkim. Rowerzyści ceniący dłuższe wycieczki mogą z Krynicy Morskiej przedostać się promem do Tolkmicka i stamtąd wyruszyć na wycieczkę wschodnią ścianą Polski, po szlaku GreenVelo. W miejscu opisanego startu zaś, w okolicy Mikoszewa, lecz po lewej stronie Wisły rozpoczyna się Wiślana Trasa Rowerowa biegnąca wzdłuż najdłuższej Polskiej rzeki. Szlak Mierzei Wiślanej jest częścią całego międzynarodowego szlaku rowerowego R10, biegnącego wzdłuż bałtyckiego wybrzeża.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

Mapa turystyczna "Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana" została opracowana we współpracy z pracownikami tegoż Parku, dzięki czemu stanowi dokładne i rzetelne źródło informacji na temat tego obszaru. Mapa Mierzei Wiślanej doskonale nadaje się do uprawiania zarówno turystyki pieszej, jak i rowerowej. Mapa swoim obszarem zamyka się na zachodzie przy Mikoszewie, na wschodzie zaś przy Fromborku.

Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane

Mapa Wydawnictwa Compass "Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane" poza wymienionymi w tytule Mierzeją i Żuławami Wiślanymi obejmuje swoim zasięgiem także, Wysoczyznę Elbląską oraz część Pojezierza Kaszubskiego, Wybrzeże Staropruskie, Pojezierze Starogardzkie i Dzierzgońsko-Morąskie. Mapa uwzględnia sieć szlaków turystycznych, rowerowych, a także szlaki żeglowne, porty i przystanie oraz Przekop Mierzei Wiślanej. Rok Wydania 2023

Okolice Elbląga
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Elbląga

Mapa turystyczna "Elbląg i okolice" w skali 1:55 000, opracowana w ramach bliskiej współpracy z Oddziałem PTTK w Elblągu. Tytuł "Okolice Elbląga" to tylko hasło, bo mapa obejmuje obszar szeroko pojętych okolic Elbląga. Sięga oczywiście po Frombork, Krynicę Morską, Pasłęk, Braniewo, a na wschodzie aż po Pieniężno, Ornetę, Miłakowo. Zatem niezwykle atrakcyjne, ale może niezbyt popularne turystycznie tereny Wysoczyzny Elbląskiej i północnej Warmii.

Pomorskie. Zamki i pałace
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o niezwykłej różnorodności przyrodniczej, unikalnym ukształtowaniu terenu i dużym nagromadzeniem zabytków historycznych. Niniejsze wydawnictwo to ogólna mapa poglądowa rozległego obszaru, jakim są Warmia i Mazury. Dedykowana jest zwłaszcza turystom zmotoryzowanym. Przedstawiono na niej aktualną sieć dróg, wybraną bazę noclegową oraz propozycje najciekawszych atrakcji regionu. Wśród nich znajdują się: zamki, pałace, kościoły, muzea, zabytki techniki, obiekty militarne, cuda przyrody, wyróżniające się miejsca widokowe i panoramy. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Województwo Pomorskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie

Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi. 

Miejscowości na trasie