category-icon

Szlakami Południowej Polski

1189 km
240 h 38 min
5.9 km
Chełm, Horyniec-Zdrój, Przemyśl, Rzeszów, Tarnów, Kraków, Oświęcim, Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Głuc

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-07-06
Chełm, Horyniec-Zdrój, Przemyśl, Rzeszów, Tarnów, Kraków, Oświęcim, Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Głuc
category-icon
1189 km
5852 m
5905 m
Średni
240 h 38 min
5.1/6
Swoją letnią przygodę, rozpoczynam w Chełmie. Skąd szlakiem Green Velo, dojeżdżam do Krasnegostawu. Naszlaku tym, byłem parę lat temu(2016r.). Dobrze zapamiętałem ten odcinek. W szczególności za miastem, gdzie GV biegnie po zrytej "drodze", dojazdowej do pól. Wtedy padał deszcz i glina obkleiła mi cały rower, przez co zostałem unieruchomiony. Tego lata miałem szczęście, nie padało. Ale przez te 4 lata, nic się nie zmieniło. Nadal droga czołgowa. Przez Szczebrzeszyn, docieram do Zwierzyńca oraz Roztoczańskiego PN. Tego dnia opuszczam województwo lubelskie i pod miejscowością Narol( województwo podkarpackie), rozbijam obóz.
Drugiego dnia, nadal jadę GV. Tu jednak jeszcze nie byłem, gdyż w 2016r., pojechałem inną odnogą- w stronę Biłgoraju. Tego dnia, czeka mnie zwiedzanie uzdrowiskowej miejscowości Horyniec-Zdrój, przeprawa przez kładkę linową nad Sanem, Przemyśl, oraz przejazd szlakiem wzdłuż Sanu.
Kolejnego dnia zwiedzam Rzeszów i opuszczając GV, kieruje się w stronę Tarnowa. Jestem w Małopolsce. Za Tarnowem, przechodzę przez zamknięty most. Nie będę się wracał i robił kilkudziesięciu kilometrowego objazdu. Jestem na nowym szlaku rowerowym EV-4, czyli szlaku Europy Centralnej. Łączy on francuskie miasto Roscoff, ze stolicą Ukrainy- Kijowem. Po parunastu kilometrach, szlak ten łączy się z "autostradą" rowerową- Wiślaną Trasą Rowerową( WTR). Prowadzi mnie ona do Krakowa. Za nim, nieco zjeżdżam z tego szlaku, ale szybko się nawracam i w okolicy Zatoru, znów mknę po "ekspresówce". Za Oświęcimiem, szlakiem R-4, wjeżdżam do Pszczyny. Jestem na Śląsku. Za nią, w Ośrodku Sportów Wodnych Moris, nad zbiornikiem Łąka, rozbijam obóz. Na północy zbiornik Łąka. Na południu, jezioro Goczałkowickie. A ja na 2,5km skrawku lądu. Komary robią swoje.
Kolejny dzień to R4 i Jastrzębie Zdrój. Pod Raciborzem, jadąc Rowerowym Szlakiem Odry, mijam Suchy Zbiornik Przeciwpowodziowy. Trzymając się szlaku, dojeżdżam do Koźla, będącego częścią Kędzierzyna-Koźla. To jedno z najstarszych miast śląska- 1281r.
Opuszczam szlak Odry, oraz województwo śląskie by wkroczyć do opolskiego. Pod Twardawą rozbijam obóz.
Kolejnego dnia jestem pod chyba najładniejszym zamkiem w Polsce. Zamek w Mosznie. A następnie, jadę w kierunku Głuchołazów. Stąd moja trasa, prowadzi, międzynarodowym szlakiem EV-9. Znanym też jako R9, łączącym Bałtyk z Adriatykiem. Za Paczkowem, opuszczam województwo opolskie, by dotrzeć do Złotego Stoku(była kopalnia złota) w województwie dolnośląskim.
Wspinając się po krętej drodze 390, docieram do Lądka Zdrój, oraz Stronia Śląskiego. Tam znaki, międzynarodowego szlaku ER-2, kierują mnie, w kierunku nieczynnej kopalni uranu i Śnieżnika. Będąc tak blisko szczytu, zbaczam z ER-2, by dojechać do schroniska pod Śnieżnikiem. Po czym wracam i kieruję się do Międzygórza, Międzylesia i wzdłuż rzeki Orlica, płynącej przy granicy z Czechami. Drogą Śródsudecką i wspominanym szlakiem ER-2, docieram do Parku Narodowego Gór Stołowych, Radkowa, oraz Bielawy. Tam znowu pojawia się szlak R9, którym wjeżdżam do Wrocławia. Tu kończy się moja wakacyjna wyprawa szlakami: Gren Velo, EV-4, rowerowym szlakiem Odry, EV-9, ER-2. Przez 6 województw naszego kraju.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Las Wolski w Krakowie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Las Wolski w Krakowie

Mapa Lasu Wolskiego i Pasma Sikornika w Krakowie od Wydawnictwa Compass w skali 1:10 000 wraz z wykazem i opisami wszystkich szlaków turystycznych na obszarze mapy, zarówno spacerowych, pieszych, rowerowych jak i Szlaku Twierdzy Kraków. Rok wydania 2023

Śnieżnik i Międzygórze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Śnieżnik i Międzygórze

Mapa obejmuje obszar Masywu Śnieżnika. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych, łącznie z kilometrażem. Rok wydania 2021

 

Masyw Ślęży
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Ślęży

Cieniowana mapa turystyczna Masywu Ślęży z opisem turystycznym i fotografiami. Na mapie zaznaczono aktualny przebieg szlaków turystycznych pieszych i rowerowych wraz z czasami przejścia oraz najważniejsze atrakcje. Rok wydania 2020

Wielka Sowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wielka Sowa

Wielka Sowa to najbadziej popularny i najliczniej odwiedzany szczyt w Górach Sowich, jednocześnie jest to również najwyższy szczyt tego pasma Sudetów - 1015 m. n.p.m. Na szczycie Wielkiej Sowy odbywają się różne imprezy, zloty czy pikniki. Mapa obejmuje teren ograniczony miejscowościami: Walim, Pieszyce, Dzierżoniów, Jugów. Zaznaczono na niej aktualny przebieg szlaków turystycznych pieszych i rowerowych z ich długościami. Na mapie naniesiono ośrodki noclegowe i restauracje. Siatka geograficzna zgodna z GPS oparta na układzie WGS-84.
Mapa została przygotowana tylko dla urządzeń cyfrowych, nie ma odpowiednika w wersji papierowej.

{Galileos} Biskupia Kopa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
{Galileos} Biskupia Kopa

Mapa Biskupiej Kopy i obszaru całych Gór Opawskich, zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej. Na mapie jest Góra parkowa, Biskupia Kopa, Góra Poprzeczna oraz obszar wokół Dzikowca. Mapa posiada aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z długościami i czasami przejść. Naniesiono tu również ścieżki rowerowe i ścieżki przyrodnicze.

Puszcza Niepołomicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Niepołomicka

Mapa Puszczy Niepomickiej przedstawia rozległy kompleks leśny położony na wschód od Krakowa, w widłach Wisły i Raby. Zasięg mapy wyznaczają: Wawrzeńczyce na północy, Kraków na zachodzie i Bochnia na południowym wschodzie. Jest to jeden z popularniejszych regionów rekreacyjnych w pobliżu Krakowa.

Puszcza Niepołomicka, nazywana „zielonymi płucami Krakowa”, jest doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu. To atrakcyjny obszar spacerów i wycieczek rowerowych. Latem można skorzystać z kąpieliska na obrzeżach lasu w Zabierzowie Bocheńskim. Zimą warto wybrać się tu na narty biegowe. Godna uwagi jest historia Puszczy. Było to jedno z ulubionych miejsc polowań polskich władców od Kazimierza Wielkiego przez Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. Świadectwem tamtych czasów są Niepołomice i ufundowany w XIV wieku zamek królewski.

Wydanie 5, 2017