category-icon

Szlakami Południowej Polski

1189 km
240 h 38 min
5.9 km
Chełm, Horyniec-Zdrój, Przemyśl, Rzeszów, Tarnów, Kraków, Oświęcim, Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Głuc

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-07-06
Chełm, Horyniec-Zdrój, Przemyśl, Rzeszów, Tarnów, Kraków, Oświęcim, Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Głuc
category-icon
1189 km
5852 m
5905 m
240 h 38 min
5.1/6
Swoją letnią przygodę, rozpoczynam w Chełmie. Skąd szlakiem Green Velo, dojeżdżam do Krasnegostawu. Naszlaku tym, byłem parę lat temu(2016r.). Dobrze zapamiętałem ten odcinek. W szczególności za miastem, gdzie GV biegnie po zrytej "drodze", dojazdowej do pól. Wtedy padał deszcz i glina obkleiła mi cały rower, przez co zostałem unieruchomiony. Tego lata miałem szczęście, nie padało. Ale przez te 4 lata, nic się nie zmieniło. Nadal droga czołgowa. Przez Szczebrzeszyn, docieram do Zwierzyńca oraz Roztoczańskiego PN. Tego dnia opuszczam województwo lubelskie i pod miejscowością Narol( województwo podkarpackie), rozbijam obóz.
Drugiego dnia, nadal jadę GV. Tu jednak jeszcze nie byłem, gdyż w 2016r., pojechałem inną odnogą- w stronę Biłgoraju. Tego dnia, czeka mnie zwiedzanie uzdrowiskowej miejscowości Horyniec-Zdrój, przeprawa przez kładkę linową nad Sanem, Przemyśl, oraz przejazd szlakiem wzdłuż Sanu.
Kolejnego dnia zwiedzam Rzeszów i opuszczając GV, kieruje się w stronę Tarnowa. Jestem w Małopolsce. Za Tarnowem, przechodzę przez zamknięty most. Nie będę się wracał i robił kilkudziesięciu kilometrowego objazdu. Jestem na nowym szlaku rowerowym EV-4, czyli szlaku Europy Centralnej. Łączy on francuskie miasto Roscoff, ze stolicą Ukrainy- Kijowem. Po parunastu kilometrach, szlak ten łączy się z "autostradą" rowerową- Wiślaną Trasą Rowerową( WTR). Prowadzi mnie ona do Krakowa. Za nim, nieco zjeżdżam z tego szlaku, ale szybko się nawracam i w okolicy Zatoru, znów mknę po "ekspresówce". Za Oświęcimiem, szlakiem R-4, wjeżdżam do Pszczyny. Jestem na Śląsku. Za nią, w Ośrodku Sportów Wodnych Moris, nad zbiornikiem Łąka, rozbijam obóz. Na północy zbiornik Łąka. Na południu, jezioro Goczałkowickie. A ja na 2,5km skrawku lądu. Komary robią swoje.
Kolejny dzień to R4 i Jastrzębie Zdrój. Pod Raciborzem, jadąc Rowerowym Szlakiem Odry, mijam Suchy Zbiornik Przeciwpowodziowy. Trzymając się szlaku, dojeżdżam do Koźla, będącego częścią Kędzierzyna-Koźla. To jedno z najstarszych miast śląska- 1281r.
Opuszczam szlak Odry, oraz województwo śląskie by wkroczyć do opolskiego. Pod Twardawą rozbijam obóz.
Kolejnego dnia jestem pod chyba najładniejszym zamkiem w Polsce. Zamek w Mosznie. A następnie, jadę w kierunku Głuchołazów. Stąd moja trasa, prowadzi, międzynarodowym szlakiem EV-9. Znanym też jako R9, łączącym Bałtyk z Adriatykiem. Za Paczkowem, opuszczam województwo opolskie, by dotrzeć do Złotego Stoku(była kopalnia złota) w województwie dolnośląskim.
Wspinając się po krętej drodze 390, docieram do Lądka Zdrój, oraz Stronia Śląskiego. Tam znaki, międzynarodowego szlaku ER-2, kierują mnie, w kierunku nieczynnej kopalni uranu i Śnieżnika. Będąc tak blisko szczytu, zbaczam z ER-2, by dojechać do schroniska pod Śnieżnikiem. Po czym wracam i kieruję się do Międzygórza, Międzylesia i wzdłuż rzeki Orlica, płynącej przy granicy z Czechami. Drogą Śródsudecką i wspominanym szlakiem ER-2, docieram do Parku Narodowego Gór Stołowych, Radkowa, oraz Bielawy. Tam znowu pojawia się szlak R9, którym wjeżdżam do Wrocławia. Tu kończy się moja wakacyjna wyprawa szlakami: Gren Velo, EV-4, rowerowym szlakiem Odry, EV-9, ER-2. Przez 6 województw naszego kraju.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Las Wolski w Krakowie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Las Wolski w Krakowie

Mapa Lasu Wolskiego i Pasma Sikornika w Krakowie od Wydawnictwa Compass w skali 1:10 000 wraz z wykazem i opisami wszystkich szlaków turystycznych na obszarze mapy, zarówno spacerowych, pieszych, rowerowych jak i Szlaku Twierdzy Kraków. Rok wydania 2023

Sandomierz. Szlakiem kameralnych przyjemności.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Sandomierz. Szlakiem kameralnych przyjemności.

Na mapie Polski niewiele jest miejsc z duszą, w których ludzie z pasją odnajdują inspirującą moc tworzenia i życia. W Sandomierzu realizują się plany i spełniają marzenia, a czas staje się wartością względną. Podczas wizyty można zakosztować wielu „kameralnych przyjemności”, spośród których najbardziej popularnymi są tematyczne spacery po mieście. Dostępne trasy zwiedzania Królewskiego Miasta to propozycja, z której może skorzystać każdy. Zaplanowane wspólne wycieczki pozwolą odkryć to, co najciekawsze, ukryte i nieoczywiste. Dlatego właśnie Sandomierz, dzięki swojej niepowtarzalnej energii jest idealną propozycją na wycieczkę każdą porą roku.

Zapraszamy do odkrywania Sandomierza Szlakiem Kameralnych Przyjemności.

Świętochłowice. Plan miasta
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Świętochłowice. Plan miasta

Plan Świętochłowic – skala 1: 9 000 ze spisem ulic. Plan aktualizowany w terenie. Na planie zaznaczono między innymi rodzaje nawierzchni dróg, szkoły, numeracje posesji. Plan obejmuje miasto w granicach administracyjnych. 

Szczyrk
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szczyrk

Mapa turystyczna „Szczyrk” obejmuje swoim obszarem gminę Szczyrk, a także częściowo sąsiadujące miejscowości m.in. wschodnią część Brennej, Buczkowice.

Mapa prezentuje szlaki turystyczne z czasami przejść, ścieżki spacerowe i dydaktyczno-przyrodnicze, trasy rowerowe, szlaki konne i narciarskie. Zaznaczone są tu również atrakcje turystyczne, punkty widokowe, schroniska i inne obiekty noclegowe, a także pozostałe informacje niezbędne turyście podczas wędrówek górskich. Mapa zawiera również wyciągi narciarskie wraz z trasami zjazdowymi. Sprawdzi się we wszystkich 4 porach roku!

Ojcowski Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ojcowski Park Narodowy

Mapa przedstawia atrakcyjne tereny turystyczno-rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje obszar Ojcowskiego Parku Narodowego (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe (od Sułoszowej na północy do Modlnicy na południu oraz od Jerzmanowic na zachodzie do Skały na wschodzie). Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym spośród 23 parków narodowych w Polsce. Wyróżnia się zróżnicowaniem rzeźby terenu, malowniczym krajobrazem, bogatą szatą roślinną i światem zwierzęcym oraz licznymi zabytkami historii i kultury. Jest to teren idealny na piesze i rowerowe wycieczki. Na mapie poza typową treścią turystyczną zaprezentowano szczegółowe nazewnictwo skał i jaskiń. Rok wydania: 2023

Śnieżnik i Międzygórze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Śnieżnik i Międzygórze

Mapa obejmuje obszar Masywu Śnieżnika. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych, łącznie z kilometrażem. Rok wydania 2021