category-icon

Szlakiem czarnego złota.

85 km
5 h 39 min
122 m
Czechowice-Dziedzice

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2015-09-22
Czechowice-Dziedzice
category-icon
85 km
122 m
118 m
Średni
5 h 39 min
4.5/6
No i niestety nadszedł ostatni dzień lata. Co prawda pogoda nie zwiastuje nadejścia jesieni, ale to dobra okazja aby przejechać się szlakiem pobliskich kopalń. Pierwsza to KWK Silesia w Czechowicach-Dz. Budowa kopalni rozpoczęła się w 1902 r. Po okresie wzlotów i upadków kopalni zaczęło zagrażać widmo likwidacji, ale dzięki determinacji załogi (w 2003 r. odbył się 9-dniowy strajk prowadzony pod ziemią), udało się utrzymać ją przy życiu. W grudniu 2010 roku, została przejęta przez czeskiego inwestora i przekształcona w Przedsię Górnicze Silesia. Następna na Trasie to kopalnia Czeczot. Budowę rozpoczęto w 1978 r. Był to koniec okresu, gdzie górnictwo było priorytetem w naszym kraju. Na potrzeby kopalni wybudowano miasteczko Wola. Niestety pośpieszne i błędne rozpoznanie złóż spowodowało, że kopalnia została źle zlokalizowana i już po kilkunastu latach, pokłady węgla się wyczerpały. Obecnie jest to KWK Piast Ruch II. Kolejna kopalnia to KWK Piast znajdująca się w Bieruniu. Została zbudowana w latach 1972-1975 i jest jedną z bardziej rentownych kopalń Kompani Węglowej. Jadąc dalej docieramy do Lędzin, gdzie znajduje się KWK Ziemowit. Budowa rozpoczęła się w 1940 r. a wydobycie rozpoczęto w przeddzień górniczego święta, 3 grudnia 1952 r. Kopalnia także należy do tych nielicznych, które przynoszą zysk w polskim górnictwie. Ostatnią kopalnią na szlaku jest KWK Brzeszcze. Eksploatację węgla rozpoczęto w 1907 r. Niestety i tego zakładu nie ominął kryzys. W 2014 r. kopalnia przyniosła największą stratę w Kompani Węglowej co spowodowało, że została postawiona w stan likwidacji. Po protestach załogi w 2015 r. rząd przyjął program naprawczy i Kompania Węglowa nieodpłatnie zbyła kopalnię do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024