category-icon

Szlakiem Kościuszki. Trasa nr 4 narowery

47 km
312 m
Polska, małopolskie, Nasiechowice, powiat miechowski

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-10-21
Polska, małopolskie, Nasiechowice, powiat miechowski
category-icon
47 km
312 m
300 m
3.6/6
W miarę łatwa trasa, w większości wśród uprawnych pól, z kilkoma niezbyt trudnymi podjazdami. Jeżeli dla kogoś cała trasa jest zbyt długa, może wybrać wariant skrótowy. Wycieczkę rozpoczynamy w Słomnikach na rynku, obok neogotyckiego kościoła (1). Przekraczamy krajową „7” i ul. Poniatowskiego dojeżdżamy do cmentarza. Jedziemy przez Wierzbice do Łętkowic. Po 500 m skręcamy w lewo na Dodów i jedziemy wśród pól na przemian wznoszącą się i opadającą drogą. Przy przydrożnym krzyżu skręcamy w prawo (jeżeli chcielibyśmy skrócić sobie trasę, należy jechać na wprost, następnie w Zielenicach skręcić w lewo). „Wspinamy się” na wierzchowinę i rozpoczynamy długi zjazd do Przemęczan. Na skrzyżowaniu przy dworku skręcamy w lewo i przez Wrocimowice dojeżdżamy do Janowiczek. Warto tu zwiedzić dwór (2) i zespół zabytkowy „Racławice” (3), (4) z okazałym pomnikiem Bartosza Głowackiego. Jedziemy dalej na północ i w centrum Racławic przejeżdżamy obok kościoła (5). Na skrzyżowaniu drogą 783 jedziemy w lewo, a po 300 m ponownie skręcamy w lewo w kierunku Marchocic. Przejeżdżamy na wprost skrzyżowanie, na rozwidleniu kierujemy się w lewo i dojeżdżamy do lasu. Jedziemy pierwszą ścieżką w prawo, pokonujemy krótki stromy podjazd i na rozwidleniu odbijamy w prawo. Po chwili ponownie kierujemy się w prawo i przecinką zjeżdżamy do drogi szutrowej przy Rez. Leśnym „Sterczów-Ścianka” (6). Jedziemy drogą szutrową, za szlabanem skręcamy w lewo i dojeżdżamy do zabudowań Nasiechowic. Po skręcie w lewo (piękna panorama) zjeżdżamy do skrzyżowania w Nasiechowicach, na którym kierujemy się w prawo. Po 600 m odbijamy w lewo, wjeżdżamy do lasu i po podjeździe docieramy do Muniakowic. Tutaj na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, mijamy leśniczówkę i kapliczkę, skręcamy w lewo i zjeżdżamy do Prandocina, gdzie podziwiać możemy największą atrakcję na tej trasie – romański kościół z 1126 r. (7). Mijamy odnogę w prawo i trzymając się szosy jedziemy w lewo. Skręcamy w prawo w pierwszą przecznicę, którą dojeżdżamy do ul. Poniatowskiego. Wracając tą samą drogą, którą ruszaliśmy na trasę, kończymy wycieczkę na rynku w Słomnikach.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Kościół w Słomnikach (1) – neogotycki, wzniesiony przy rynku w latach 1888-93. Z poprzednich drewnianych świątyń pochodzą XVI-wieczne gotyckie zabytki: krucyfiks w ołtarzu głównym oraz obraz Świętej Rodziny.
Dwór w Janowiczkach (2) – wybudowany w stylu klasycystycznym w XIX w. Stała wystawa „Powstanie 1794”.
Kopiec Kościuszki w Racławicach (3) – usypany na pobliskim wzgórzu Zamczysko dla upamiętnienia zwycięskiej bitwy, jaką stoczyli tu 4 kwietnia 1794 r. powstańcy Insurekcji Kościuszkowskiej z Rosjanami. Dzięki tej wiktorii Polacy nabrali wiary w pomyślne rozstrzygnięcie prowadzonej wojny. W pobliżu kopca znajduje się okazały pomnik bohatera bitwy pod Racławicami – Bartosza Głowackiego.
Pomnik Bartosza Głowackiego
Pięć Lip na szczycie Zamczysko w Racławicach (4) - posadzonych na cześć pięciu generałów walczących w powstaniu kościuszkowskim: Kościuszki, Madalińskiego, Małachowskiego, Zajączka i Wodzickiego.
Kościół w Racławicach (5) – zbudowany w 1778 r. w stylu późnobarokowym. Wewnątrz figura św. Szczepana oraz obraz ,,Świętej rozmowy”, oba z XVI w. Wg legendy w kościele modlił się tuż przed bitwą Tadeusz Kościuszko. Obok drewniana dzwonnica z XVIII w.
Rezerwat przyrody „Sterczów–Ścianka” (6) – położony na stromym zboczu rezerwat florystyczny. Wśród roślinności znajdują się płaty stepowych muraw, np. obuwik pospolity, objęty ścisłą ochrona gatunkową. Specjalny obszar ochrony siedlisk w ramach europejskiej sieci Natura 2000.

Rezerwat Przyrody „Sterczów–Ścianka”
Kościół w Prandocinie (7) – zaliczany do czołowych dzieł architektury romańskiej w Polsce. Ufundowany przez cystersów w 1126 r. Ma charakter obronny, o czym świadczą: otwory strzelnicze w murach wieży, umieszczone wysoko małe otwory okienne i lochy będące miejscem schronienia w czasie oblężenia. Wyposażenie wnętrza późniejsze, barokowe i rokokowe.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa4 - przedruk / zdjęcia własne/

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie