Przy dzisiejszym Polderze Krzesińskim, w zakolu Odry, naprzeciwko ujścia Nysy Łużyckiej, wśród krzaków i drzew dostrzegamy pozostałości po dawnym grodzie Szydłów (z niemieckiego Schiedlo).
Był to wczesnośredniowieczny gród broniący zachodnich granic państwa Polskiego. W XIII w. uzyskał status kasztelanii. W latach 1232-1236 kasztelanem zamku z ramienia śląskiego księcia piastowskiego Henryka Brodatego był Peregryn Dzierżysław. 20 kwietnia 1249 roku Bolesław Rogatka, książę legnicki, podpisał z arcybiskupem Wilibrandem układ w sprawie oddania połowy Ziemi Lubuskiej wraz z Lubuszem w lenno w zamian za udzielenie pomocy zbrojnej w walce z bratem księciem wrocławskim Henrykiem. Pomocy żadnej książę nie otrzymał, ale Szydłów i Lubusz stracił.
Doskonałe położenie u zbiegu Odry i Nysy skutkowało wielokrotnym militarnym wykorzystywaniem Szydłowa. Z czasów wojny trzydziestoletniej znany jest incydent dotyczący bitwy rzecznej między mieszkańcami Gubina i Krosna Odrzańskiego, która miała miejsce w 1629 roku. Związana była ona ze sporami dotyczącymi przebiegu granic. Także w okresie wojny trzydziestoletniej na południowym brzegu Odry, naprzeciwko Szydłowa, znajdował się szwedzki obóz warowny. Pierwsze fortyfikacje Szydłowa pojawiły się w okresie Wielkiej Wojny Północnej, kiedy to wojska saskie zaczęły wykorzystywać te miejsce jako przeprawę na Odrze. Już w 1700 roku przeszło tędy 5 saskich regimentów. W 1704 roku sasko-polska kawaleria rozbiła obóz w okolicach Łomów i przy tej okazji wniosła most na Odrze koło Szydłowa. Most ten został zabezpieczony ufortyfikowanym przedmościem. W 1709 roku to samo przedmoście zostało raz jeszcze wzmocnione i wykorzystane jako osłona dla przeprawy saskiej armii. Przy tej okazji król August II Mocny miał zdecydować o założeniu tam twierdzy.Ostatnie wieści o Szydłowie donoszą, że w 1910 roku zamieszkiwało ją jeszcze 34, a w 1939 roku 22 mieszkańców. Jednak okres II wojny światowej i coraz to liczniejsze powodzie, spowodowały jej całkowite wymarcie.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Lubuska
Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.