category-icon

Transwielkopolska Trasa Rowerowa - odcinek północny (TTR-N)

196 km
314 m
Polska, wielkopolskie, Poznań - Okonek

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-09-14
Polska, wielkopolskie, Poznań - Okonek
category-icon
196 km
314 m
256 m
Średni
4.1/6
TRANSWIELKOPOLSKA TRASA ROWEROWA - ODCINEK PÓŁNOCNY
Dystans: ok. 200 km
Trudność: w przeważającej części mało uczęszczane szosy asfaltowe, kilka odcinków piaszczystych; najtrudniejszy odcinek pomiędzy Piłą i Pleceminem
Oznakowanie: jednolicie zielone, zgodne ze standaryzacją PTTK.
Początek szlaku: Poznański Węzeł Rowerowy, skrzyżowanie ul. Jana Pawła II i Baraniaka
Koniec szlaku: Okonek, początek leśnej ścieżki rowerowo-dydaktycznej

Szlak wiedzie ze stolicy Wielkopolski do najbardziej na północ wysuniętej gminy w województwie wielkopolskim - Okonka. Mimo dość znacznego dystansu trasę pokonuje się łatwo, gdyż w większości prowadzi szosami o małym natężeniu ruchu samochodowego. Po drodze czekają nas jedynie nieliczne piaszczyste, terenowe odcinki. Najdłuższy z nich znajduje się pomiędzy Piłą i Pleceminem, jednocześnie jednak jest najciekawszy przyrodniczo.

Co warto zobaczyć:

KIEKRZ - do niedawna wieś, obecnie dzielnica letniskowa Poznania. Późnobarokowy kościół św. Michała z II poł. XVIII w. Nad pobliskim jez. Kierskim liczne przystanie żeglarskie, ośrodki wczasowe i kąpielisko.

SOBOTA - późnogotycki kościół Narodzenia NMP z pocz. XVI w. z barokową fasadą z końca XVIII w.

PAMIĄTKOWO - duży zakład ogrodniczy z sadami jabłoniowymi. Na wschodnim brzegu rynnowego jez. Pamiątkowskiego - kąpielisko oraz pole biwakowe.

BABORÓWKO - pałac eklektyczny z końca XIX w., dziś pensjonat jeździecki.

SZAMOTUŁY - patrz - opis: foto

BRĄCZEWO - wieś z ładnym widokiem na Puszczę Notecką. Możliwość przejazdu mostem na nieczynnej linii kolejowej na drugi brzeg Warty, gdzie znajdują się: STOBNICA - położona u malowniczego ujścia rzeki Kończak (zabytkowy młyn) oraz osada PAPIERNIA z hodowlą zagrożonych gatunków zwierząt, wśród nich wilków, cietrzewi i głuszców. Ciekawa ścieżka przyrodnicza.

DANIELE - obiekt rekreacyjny Lasów Państwowych z drewnianym szałasem, miejscem na ognisko oraz parkingiem leśnym. Ścieżka dydaktyczna "Dębowy Las" w przyległym rezerwacie przyrody "Świetlista Dąbrowa".

OBRZYCKO - patrz - opis: foto
LUBASZ - późnobarokowy kościół Narodzenia NMP z poł. XVIII w., z 2 kaplicami i 2 wieżami oraz rokokowym wyposażeniem. Sanktuarium Maryjne - cudowny obraz MB Śnieżnej z XVI/XVII w. Nad jeziorem ośrodek wypoczynkowy i kąpielisko LIMOSINUS.

CZARNKÓW - patrz - opis: foto

TRZCIANKA - neobarokowy kościół św. Jana Chrzciciela z pocz. XX w.. Na ul. Żeromskiego Muzeum Regionalne. Na północ od miasta, nad otoczonym lasami jez. Sarcz - ośrodek wczasowy z kąpieliskiem oraz kompleks obiektów sportowych.

PIŁA - patrz - opis: foto

PŁYTNICA - w pobliżu wsi - dwuprzęsłowy kolejowy most na Gwdzie, którego przyczółek został wysadzony w 1945 r, przez wycofujące się wojska niemieckie. Filar mostu uległ znacznemu zniszczeniu.

TARNÓWKA - szachulcowy kościół poewangelicki Nawiedzenia NMP z 2 poł. XVIII z barokową wieżą. Wyposażenie wnętrza barokowe.

JASTROWIE - kilka kilometrów od miasta znajdują się fotogeniczne pozostałości wiaduktu kolejowego, wysadzonego w 1945 r.

PODGAJE - jedna z kilku elektrowni wodnych na Gwdzie, dzieło niemieckich inżynierów sprzed II wojny światowej.

OKONEK - niewielkie miasteczko nad rzeką Czarną. Neoromański kościół MB z poł. XIX w. ze współczesnym wystrojem wnętrza. Na szczycie Góry Tecławskiej (191 m n.p.m.), ok. 1 km a północ od miasta - wieża widokowa.


Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Okolice Poznania. Część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Poznania. Część północna

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie północnych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obszar mapy obejmuje teren Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki oraz Park Krajobrazowy Promno.

Okolice Poznania. Część Południowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Poznania. Część Południowa

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie południowych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obejmuje zasięgiem Stęszew, Środę Wielkopolską, Kostrzyn.

Pojezierze Drawskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Drawskie

Opracowanie kartograficzne obejmuje obszar Pojezierza Drawskiego. Mapa zamknięta jest na wschodzie przez Jezioro Dołgie, na zachodzie zaś przez Łobez. Zaznaczono tu informacje przydatne turyście, podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, Nordic Walking i konnych, łącznie z kilometrażem, co pozwoli łatwiej zaplanować wycieczkę.

Szlak Piastowski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szlak Piastowski

Mapa turystyczna Szlaku Piastowskiego, który przebiega przez województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zostały na niej uwzględnione wszelkie niezbędne informacje turystyczno-krajoznawcze oraz informacje praktyczne. Rok Wydania 2017

Pomorskie. Zamki i pałace
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Województwo Pomorskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie

Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi.