category-icon

Trasa do twierdzy Modlin i lotniska

99 km
56 m
Warszawa

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-05-26
Warszawa
category-icon
99 km
56 m
55 m
4.4/6
Świetna trasa rowerowa do Modlina a przy okazji zwiedzenie takich obiektów na trasie jak:
- w Warszawie fort Śliwickiego około 250 m za mostem Gdańskim,
- zwiedzanie dawnej fabryki samochodów osobowych FSO przy ul. Jagielońskiej,
- pałacu prymasów w Jabłonnie,
- resztek fortu carskiego nr XVIII w gminie Wólka Górska,
- główny obiekt czyli potężna w swym rozmiarze twierdza Modlin (większa niż cytadela warszawska),
- nowe lotnisko tanich linii w Modlinie
- obejrzenie sobie licznych wsi po drodze do Warszawy po lewej stronie Wisły
Czas przejazdu ze zwiedzaniem zajęło mnie 12 godzin a wyjechałem o 8:00 rano.
1. Punkt startowy to skrzyżowanie ulic Dolna, Chełmska, Belwederska i Sobieskiego na Dolnym Mokotowie,
2. Ulicą Chełmską dojeżdżamy do Czerniakowskiej i tamtejszą ścieżką jedziemy prosto na północ aż do mostu Gdańskiego,
3. Przejeżdżamy prze most i około 250 za mostem na północ dojeżdżamy do fortu Śliwickiego (czas zwiedzania to około 15 min) lub już rezygnujemy i idziemy na płatną wizytę do ZOO,
4. Po zwiedzaniu fortu udajemy się na ulicę Jagielońską i nią prosto ścieżką dojeżdżamy do fabryki FSO. Wstęp wolny i można sobie obejrzeć pozostałości sławnej onegdaj fabryki w PRL-u. Na terenie fabryki w jednej z hali zrobiono sobie amatorsko tor jazdy dla samochodów. Czas zwiedzania to około 20-25 min.
5. Po zwiedzeniu FSO za mostem Roweckiego wjeżdżamy na ścieżkę rowerową na wale i nią prosto dojedziemy do pałacu i parku w Jabłonnie. Zwiedzanie może zająć z 30 min.
6. Po zwiedzaniu pałacu udajemy się z powrotem na wał i nim do jedziemy do wsi Wólka Górska, gdzie cofając się około ¾ km można zobaczyć resztki fortu carskiego nr XVIII lub skręcić w lewo i pojechać prosto do Nowego Dworu Maz.
7. Ja w każdym mieście jeżeli jest kolej muszę dojechać do jego głównej stacji kolejowej. Tak też zrobiłem tym razem.
8. Od stacji kolejowej pomiędzy osiedlami dojechałem do mostu kratownicowego stalowego kolejowo-drogowego nad rzeką Narwią. Można przejechać wyższą kładką drogową ale jeżeli Ktoś chce poczuć trochę emocji i ma odwagę to przejdzie pomostem kolejowym z ułożonymi stalowymi prześwitującymi podestami (jak np. w jakiejś starej kotłowni). Pod nogami widać wzburzoną Narew a jak jeszcze przejedzie zaledwie o 50 cm od Ciebie pociąg, to dopełni dreszczyka emocji na całego.
9. Za mostem mamy gminne pole biwakowe gdzie można odpocząć (ale dość bardzo wieje) lub udać się na drugą stronę torów kolejowych na tzw. dziką plażę gdzie jest bardziej spokojniej.
10. Po odpoczynku ul. Mieszka I i Chłodną dojeżdżamy do twierdzy Modlin. Twierdza jest wybitnie dużym obiektem a koszary obronne to chyba najdłuższe w Europie. Sporo zwiedzania i może to zająć nawet 2 godziny a nawet więcej. W wieży widokowej jest muzeum żołnierzy z kampanii wrześniowej 1939 roku.
11. Po zwiedzaniu twierdzy jedziemy, po drodze zobaczyć nowe lotnisko jadąc ul. gen. Józefa Bema do trasy 62 a następnie na prawo. Połowę trasy jedziemy ścieżką.
12. Po zwiedzaniu lotniska wracamy tą ścieżką do ul. Utrata a następnie drogami polnymi dojeżdżamy do mostu na Wiśle,
13. Po przejechaniu mostu jedziemy przez Kazań Nowy a następnie gminę Czosnów, Dziekanów Leśny i Łomianki do lasku na Młocinach.
14. Znaną ścieżką rowerową wzdłuż Wisłostrady wracamy prosto do miejsca wyjazdu

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Kampinoski Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kampinoski Park Narodowy

Mapa Kampinoskiego Parku Narodowego obejmuje cały obszar Parku (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe. Zasięg mapy od północy ogranicza dolina Wisły, od zachodu Bzura, a od wschodu aglomeracja warszawska. Zasięg mapy wyznaczają: Nowy Dwór Mazowiecki na północy, Sochaczew na zachodzie, Pruszków na południu i Warszawa oraz Legionowo na wschodzie. Wydanie: 2024

Południowe okolice Warszawy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Południowe okolice Warszawy

Mapa południowych okolic Warszawy w skali 1:50 000, na mapie przedstawiono obszar od śródmieścia Warszawy na północy, po Grójec na południu. Na zachodzie zasięg mapy wyznaczają Ożarów Mazowiecki i Pruszków, na wschodzie - Garwolin. Na mapie znajdziemy szlaki piesze i rowerowe oraz rezerwaty w okolicach Piaseczna, Pruszkowa, Józefowa, Konstancina-Jeziornej, Otwocka, Karczewa, Mińska Mazowieckiego, Góry Kalwarii.

Zawarto tu w całości Chojnowski Park Krajobrazowy i Mazowiecki Park Krajobrazowy. Rok wydania 2024

 

 

 

Miejscowości na trasie