category-icon

Trasa Pojezierzy Zachodnich - oficjalny przebieg szlaku

340 km
803 m
Polska, zachodniopomorskie, Cedyński Park Krajobrazowy
Oficjalny przebieg
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-03-24
Polska, zachodniopomorskie, Cedyński Park Krajobrazowy
category-icon
340 km
803 m
667 m
Średni
5.4/6
Trasa Pojezierzy Zachodnich znajdująca się w regionie Pomorza Zachodniego przejeżdża przez teren aż pięciu pojezierzy. Region ten, choć stosunkowo rzadziej odwiedzany przez turystów, kryje w sobie unikalne piękno, którego można doświadczyć podczas kilkudniowej rowerowej wyprawy. Szlak Pojezierzy Zachodnich, o długości 340 km, skierowany jest zarówno do zaawansowanych, jak i początkujących rowerzystów, którzy z całego szlaku mogą wybrać najbardziej odpowiadający im fragment.

Nawierzchnia Trasy Pojezierzy Zachodnich



Trasa Pojezierzy Zachodnich jest stosunkowo łatwa, co w dużej mierze wynika ze specyfiki terenu i niewielkich przewyższeń. Przebiega głównie po dobrej jakości drogach , znajdą się jednak miejsca, gdzie rower szosowy może sobie nie poradzić.
Ze względu na długość trasy, warto rozplanować wycieczkę na przynajmniej 3 dni. Nawierzchnia Trasy Pojezierzy Zachodnich to istotny element szlaku. Asfalt stanowi 78% trasy, co sprawia, że rowerzyści mogą cieszyć się płynną jazdą po utwardzonych drogach. Trasa nie jest w całości jednorodna, 12% to szuter, 1% to piach, a 9% stanowi bruk, dość często krytykowany przez rowerzystów ze względu na nieprzyjemne wibracje.

Trasa ta nie jest dedykowana rodzinom z dziećmi, chociaż fragmentami może stanowić ciekawe wyzwanie. Dystans 340 km to nic innego jak intensywna jazda przez obszar Pojezierzy Zachodnich, pełen malowniczych jezior, czystych plaż i spokojnych miasteczek. Rowerowa wyprawa rozpoczyna się w miejscowości Siekierki, na moście przy polsko-niemieckiej granicy, co nadaje trasie dodatkowego uroku historycznego. Stary kolejowy most, przekształcony w trasę rowerową, oferuje punkt widokowy na rzekę Odrę oraz niezwykłe Rozlewiska Kostrzyneckie.

Trasa Pojezierzy Zachodnich - etapy wycieczki



340 km rowerowej Trasy Pojezierzy Zachodnich można podzielić na kilka etapów, które często wyznaczają także noclegi. Równie dobrze mogą one stanowić samodzielne wycieczki na krótszych i mniej wymagających fragmentach. Propozycje etapów Trasy Pojezierzy Zachodnich zaproponowane zostały przez organizatorów szlaku i prezentują się następująco:

I Etap: Siekierki - Myślibórz

Rowerowa wyprawa rozpoczyna się w miejscowości Siekierki, przy polsko-niemieckim moście, który stanowi swoisty "kilometr zero" trasy Pojezierzy Zachodnich. Ten historyczny most, dawniej kolejowy, został przekształcony w malowniczą ścieżkę rowerową, oferującą widoki na rzekę Odrę oraz niezwykłe Rozlewiska Kostrzyneckie. Przejazd przez most to nie tylko podróż w przeszłość, ale także szansa na podziwianie krajobrazów, które zachwycą każdego miłośnika natury.

Trasa prowadzi głównie asfaltowymi drogami rowerowymi, które zostały wybudowane na dawnych trasach kolejowych, prowadząc rowerzystów przez Pojezierze Myśliborskie i Choszczeńskie. W trakcie podróży napotkamy pięć parków krajobrazowych, a "szczecińska" odnoga szlaku przecina malowniczą Puszczę Bukową. Dla tych, którzy szukają bezpiecznych i dobrze oznakowanych odcinków, szczególnie polecany jest fragment z Siekierek do Ińska. Jednak bardziej doświadczeni turyści rowerowi powinni podjąć się wyzwania całej trasy.

II Etap: Myślibórz - Borne Sulinowo

Kolejny etap trasy, biegnący od Myśliborza przez Barlinek do Choszczna, zachwyca nie tylko krajobrazami, ale także zabytkami i malowniczymi miejscowościami. Odcinek Trasy Pojezierzy Zachodnich Siekierki - Trzcińsko-Zdrój, niemal w całości poprowadzony jest wzdłuż starego nasypu kolejowego. Jest to łatwy teren, doskonały dla każdego rowerzysty. Większe wyzwania czekają tych, którzy podejmą się trasy przez Barlinek do Choszczna. Asfaltowe drogi rowerowe wybudowane na dawnym torowisku kolejowym zapewniają komfort, ale także oferują widoki na zabytkowe dworce kolejowe, a także pomnik przyrody w Brwicach – Mamutowiec Olbrzymi, będący największym okazem tego drzewa w Polsce.

III Etap: Choszczno - Biały Bór

Ostatni etap Trasy Pojezierzy Zachodnich prowadzi z Choszczna przez Ińsko do Drawska Pomorskiego. Mimo że nie wszystkie odcinki są jeszcze ukończone, to już teraz można cieszyć się urokami tych okolic. Odcinki Choszczno - Kozy k. Dobrzan oraz Ińsko - Wiewiecko zostały oznakowane i są dostępne dla rowerzystów. Odcinek Wiewiecko - Drawsko jest w fazie budowy, ale warto skorzystać z alternatywnych tras asfaltowych przez Poligon Drawski, kierując się na miejscowości Studnica, Ziemsko i Oleszno. Trasa kończy się w Drawsku Pomorskim, oferującym piękne jeziora i zabytkowy zamek.

Trasa Pojezierzy Zachodnich - rozbudowa



Mająca 340 km długości Trasa Pojezierzy Zachodnich nie jest jeszcze w pełni ukończona. Kolejne etapy budowy trwają, a docelowa długość trasy ma wynieść imponujące 420 km, tworząc spójną sieć tras rowerowych na Pomorzu Zachodnim. Plany obejmują budowę odcinków w okolicach Szczecinka i Czaplinka, dzięki czemu trasa będzie jeszcze bardziej atrakcyjna dla miłośników rowerowych przygód.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Pojezierze Drawskie część zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Drawskie część zachodnia

Mapa obejmująca zachodnią część Pojezierza Drawskiego, obszar do Czaplinka na wschodzie (gminy: Barwice, Borne Sulinowo, Czaplinek, Okonek, Szczecinek). Na mapie uwględnione zostały informacje niezbędne turyście. Są tu: zabytki, baza noclegowa, granice parków narodowych i rezerwatów, przystanie żeglarskie, wypożyczalnie sprzętu wodnego, przystanie statków spacerowych, a także szkoły nurkowania. Oznaczono przebieg szlaków turystycznych z podziałem na szlaki: pieszye, rowerowe, nordic walking i konne, łącznie z kilometrażem.

Ziemia Bytowska - cz. zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Bytowska - cz. zachodnia

Opracowanie kartograficzne obejmuje obszar Powiatu Bytowskiego. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, gastronomie, granice obszarów chronionych. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i konnych, łącznie z kilometrażem, co pozwoli łatwiej zaplanować wycieczkę. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 10 m.

Rok wydania: 2018

Pojezierze Drawskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Drawskie

Opracowanie kartograficzne obejmuje obszar Pojezierza Drawskiego. Mapa zamknięta jest na wschodzie przez Jezioro Dołgie, na zachodzie zaś przez Łobez. Zaznaczono tu informacje przydatne turyście, podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, Nordic Walking i konnych, łącznie z kilometrażem, co pozwoli łatwiej zaplanować wycieczkę.

Ziemia Lubuska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Lubuska

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

Pomorskie. Zamki i pałace
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Województwo Pomorskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie

Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi.