category-icon

Trzy kolory - jesień - Leskowiec na eMTB

53 km
10 h 28 min
1.5 km
Ponikiew, Żywiec

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-10-19
Ponikiew, Żywiec
category-icon
53 km
1544 m
1553 m
Średni
10 h 28 min
5/6
"Po Beskidzie błądzi jesień..."
I jesień i błądzi i nawet kare konie były - wszystko tak jak w piosence :)

Trasa trochę wymagająca i raczej nie dla tych co lubią płynnie połykać górskie kilometry. Jest kilka miejsc gdzie trzeba rower pchać, są skały i nawet zwalone drzewa. To jest trasa, która pozwala zanurzyć się na kilka godzin w "jesienną zadumę" :)

Start z parkingu koło kościoła w Ponikwi (miejsce trochę dziwne, ale to dlatego, że na elektryku dodatkowe 2x4 km to nie jest duży problem :) Pętlę można też rozpocząć z parkingu koło Kościoła w Zagórniku (N49.83807° E19.38385°), ale ja wolałem zacząć od grzbietu Bliźniaków, a skończyć na grzbiecie Leskowca.

W zasadzie do Bliźniaków trasa jest super, lepszej nie można sobie wymarzyć, równo, twardo i praktycznie bez większych kamieni. Cały czas jedziemy pieszym szlakiem żółtym. Ja w jednym miejscu zboczyłem, bo chciałem chytrze ominąć Iłowiec, ale nic z tego nie wyszło, bo "obiecująca" droga rozpłynęła się w lesie i chcąc nie chcąc musiałem w końcu wepchać rower (w zasadzie to sam się wepchał :) na szczyt Iłowca. Problemy rowerzysty zaczynają się tuż przed Bliźniakami, który/które to szczyt/szczyty zdecydowanie nie są rowerowe. Najpierw jest strome podejście na pierwszy szczyt, gdzie można zgubić drogę (krzaki i kilka alternatywnych ścieżek) a potem zjazdy są takie (miejscami 24% + ruchomy żwirek), że wolałem zejść z siodełka na "własnych warunkach" :) Po zjechaniu z Bliźniaków, przekraczamy asfalt i miłą leśną drogą docieramy do Zagórnika. Ok. 1km przed Zagórnikiem porzucamy szlak żółty na rzecz zielonego (którym, alternatywnie można by pojechać bezpośrednio na szczyt Leskowca). Po wjechaniu na asfalt musimy z Zagórnika, przez Sułkowice i Targanice dostać się na przełęcz Kocierską. Na tym etapie objawia się duża zaleta elektryka, bo przeskoczenie z jednego grzbietu na drugi i podjazd na przełęcz Kocierską nie są specjalnie "bolesne".
Grzbiet Leskowca to rowerowa "beczka miodu z łyżką dziegciu". Widoki, kolory i "dywany miękkich ścieżek", ale też kamienie przechodzące miejscami w skały i łachy błota. Dzień pożegnałem w okolicy Potrójnej, a na deser dostałem uroczy zachód słońca. Do Leskowca dotarłem już po zmroku (późny start i krótki dzień). Żeby wrócić do Ponikwi mogłem wybrać: bardziej sprowadzanie roweru niebieskim szlakiem, albo bardziej zjazd żółtym. Wybrałem żółty, ale czy to było optymalne to nie wiem, bo tylko częściowo jechałem, a częściowo maszerowałem (szczególnie "żlebowatymi" fragmentami trasy). Do Ponikwi dotarłem o 21:00 na oparach elektronów w baterii :)

Trasa przejechana na rowerze elektrycznym (silnik 300W, spadek napięcia akumulatora na trasie z 42.0V do 31.0V). A zatem akumulator 17.5 Ah wystarcza na pokonanie ok. 1900m w pionie (przy założeniu, że wkładamy w jazdę trochę wysiłku :).

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz kilometraż szlaków. Ciekawe miejsca wyróżniono żółtym kolorem.

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Mapa prezentuje obszar najmniejszego, ale jakże urokliwego polskiego Beskidu. Zasięg mapy obejmuje tereny pomiędzy Bielskiem-Białą na zachodzie i Suchą Beskidzką na wschodzie oraz Wadowicami od północy i Żywcem na południu.
Obszar Beskidu Małego posiada charakter zwartej, rozległej wyspy górskiej, którego najwyższym szczytem jest Czupel (930 m n.p.m.). Dla turystów jest to łatwo dostępny obszar z gęstą siecią szlaków turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie stwarzają dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Obszar Beskidu Małego to również region bogaty kulturowo, gdzie spotkać można ślady wczesnośredniowiecznych grodzisk, ruiny rycerskich zamków, dawne rezydencje magnackie, staropolskie szlacheckie dworki, czy niespotykane gdzie indziej kamienne szałasy. W regionie tym urodził się i wychował Jan Paweł II, który często wędrował po szlakach tego Beskidu.
Wydawnictwo Compass dokonało aktualizacji mapy na bazie własnych prac terenowych oraz w konsultacji ze znakarzami szlaków.

Wydanie 10, 2017 r.

Beskid Makowski (Średni)
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Makowski (Średni)

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid Makowski jest stosunkowo mało popularny wśród turystów, chociaż jest też dosyć gęsto zaludniony. Na mapie przedstawione zostały szlaki piesze oraz trasy rowerowe, zastosowano także cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności terenu. Mapa offline, którą można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne, zasięgiem obejmuje tereny od Wadowic na zachodzie po Dobczyce i Rabkę-Zdrój na wschodzie. Rok wydania 2023


Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Wokół Babiej Góry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wokół Babiej Góry

Mapa prezentuje okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Zasięg mapy wyznaczają: Sucha Beskidzka i Zembrzyce na północy, Tvrdosin (Twardoszyn) na południu, Jeleśnia na zachodzie, Jordanów i Czarny Dunajec na wschodzie. Babia Góra (1 725 m n.p.m.) od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Mówiło się, że na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały swoją siedzibę złe moce. Prawdziwą osobliwością i niezwykłym przeżyciem dla turystów jest rozległa panorama z niepowtarzalnym widokiem na Tatry oraz wschód słońca podziwiany ze szczytu. U północnych podnóży Babiej Góry rozciąga się największa pod względem powierzchni wieś w Polsce – Zawoja. Jest to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oraz idealna baza wypadowa w Pasmo Babiogórskie. Okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej, to atrakcyjne tereny na piesze i rowerowe wycieczki.
Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Całość uzupełniają fotografie.Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018

Miejscowości na trasie