category-icon

Twierdza Boyen i wieża ciśnień w Giżycku

9 km
128 m
Polska, warmińsko-mazurskie, Giżycko
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-07-25
Polska, warmińsko-mazurskie, Giżycko
category-icon
9 km
128 m
89 m
Łatwy
6/6
Twierdza Boyen powinna być, moim zdaniem, obowiązkowym punktem na liście atrakcji podczas pobytu w Giżycku. Oczywiście pod warunkiem, że skorzystamy z usług przewodnika. "Suche" mury niewiele mówią i same w sobie mogą być dla większości osób nieciekawe. Jeśli jednak traficie (tak jak ja) na energetycznego przewodnika-pasjonata, macie szanse dowiedzieć się bardzo wielu ciekawych rzeczy na temat XIX-pruskiej armii, życia w koszarach, innowacyjnych rozwiązań wojennych, a nawet gołębi. Mimo że twierdza nie zajmuje dużego obszaru, jej zwiedzanie może dojść nawet do 2 h (np. w zależności od ilości zadawanych pytań ;) ). Zwiedzanie ma trochę charakter edukacyjny - więc nie proponuję brać na nią niecierpliwych nastolatków, ale wszystkie inne grupy wiekowe jak najbardziej. Obiekt nie jest niestety przygotowany dla wózków inwalidzkich, ale z wózkiem dziecięcym można sobie poradzić.

Koszt zwiedzania dla studentów to ok. 3 zł za bilet i 4 zł za przewodnika (pod warunkiem, że zbierze się wymagana liczba osób).

Wieża ciśnień jest przykładem dobrze zagospodarowanego obiektu turystycznego o średniej atrakcyjności. Nie imponuje wysokością, ale dostarcza za to innych pozytywnych doznań, które sprawiają, że warto wydać te kilka złotych za wjechanie windą na szczyt.

Przede wszystkim na dole można sobie obejrzeć zdjęcia (nazywa się to bodajże fotoplastikon) w pseudotrójwymiarze. Robi to niesamowite wrażenie i jest akurat za darmo.
Po wjechaniu na szczyt wieży można rozkoszować się widokiem na Giżycko (w pogodne dni całkiem niezły zasięg). Można też zamówić sobie kawę lub ciastko. Ceny nie są niskie, ale produkty bardzo przyzwoite.

Niestety zamieszczone na mapie zdjęcia nie znajdują się precyzyjnie w miejscu zrobienia.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁN
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁN

Przedstawia północną część krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Zasięg mapy ograniczony jest miesjcowościami Węgorzewo na północy, jeziorem Gołdopiwo na wschodzie, Tałty na południu oraz Ryn i Kwiedzina na zachodzie. Mapa posiada informacje przydatne dla żeglarzy, zawiera szczegółowe informacje dotyczące przystani wraz z ich infrastrukturą, miejsca czarterów, oraz specjalne oznakowania na jeziorach a także ich batymetrię. Na mapie naniesiono również szlaki piesze, rowerowe, konne, kajakowe i ścieżki dydaktyczne, formy ochrony przyrody, bazę noclegową i gastronomiczną, najważniejsze atrakcje turystyczne.

Wielkie Jeziora Mazurskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wielkie Jeziora Mazurskie

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie przedstawia środkową część Pojezierza Mazurskiego, obszar zamknięty przez Węgorzewo na północy, Ruciane-Nida na południu, Orzysz na wschodzie i Mikołajki na zachodzie. Na mapie znajdują się szlaki piesze, rowerowe, kajakowe i żeglarskie, batymetria jezior oraz atrakcje turystyczne. Na mapie znajdują się największe jeziora mazurskie m.in. Śniardwy, Mamry, Niegocin, Orzysz. Rok wydania 2023 Mapa żeglarska, zawiera też naniesiony szlak rowerowy Mauzrska Pętla Rowerowa. 

 

Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o niezwykłej różnorodności przyrodniczej, unikalnym ukształtowaniu terenu i dużym nagromadzeniem zabytków historycznych. Niniejsze wydawnictwo to ogólna mapa poglądowa rozległego obszaru, jakim są Warmia i Mazury. Dedykowana jest zwłaszcza turystom zmotoryzowanym. Przedstawiono na niej aktualną sieć dróg, wybraną bazę noclegową oraz propozycje najciekawszych atrakcji regionu. Wśród nich znajdują się: zamki, pałace, kościoły, muzea, zabytki techniki, obiekty militarne, cuda przyrody, wyróżniające się miejsca widokowe i panoramy. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Miejscowości na trasie