category-icon

Urocze zakątki Woli Radziszowskiej

10 km
129 m
Polska, małopolskie, Radziszów

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-07-14
Polska, małopolskie, Radziszów
category-icon
10 km
129 m
122 m
Średni
4.6/6
OPIS TRASY:

Wyruszamy z parkingu przy dworcu kolejowym Radziszów. Ulicą Zawodzie podążamy w kierunku centrum Radziszowa. Skręcamy w ulice Chorzyny. Po kilku metrach jej nawierzchnia zacznie się zmieniać w żwirową, by następnie przejść w las. Przez las idziemy około 100 metrów. Następnie wejdziemy na chorzyńskie łąki – tam do pokonania mamy kolejne 100 metrów zanim dojdziemy do żwirowej ulicy Lenieckiej. Tym samym znajdujemy się na szczycie wzgórza Chorzyny. Nie zapomnijcie rozglądać się na boki, gdyż z wniesienia rozpościerają się niezwykłe widoki na okolice. Trasa szczytem biegnie głównie wśród pół – stąd w słoneczne dni warto wziąć nakrycie głowy. Schodząc z Chorzyn, kierujemy się ulicą Górki. Kończy się ona przejazdem kolejowym, następnie skręcamy w lewo w ulicę Kalwaryjską . Uwaga! Musimy przejść ok. 400 m wąskim poboczem ulicy Jana Pawła II – ulica z intensywnym ruchem samochodowym. Za sklepem ,,Avita’’ skręcamy w prawo na niebieską kładkę nad rzeką Cedron. Potem ulicą Kamienną i Młyńską idziemy aż do posesji Młyńska 32. Przechodzimy drogą obok domostwa w kierunku kładki nad rzeką Cedron. Dochodzimy ponownie do ulicy Jana Pawła II – tym razem idziemy już wygodnym chodnikiem w stronę kościoła. Po drodze warto zatrzymać się przy słynnej kapliczce św. Jana Nepomucena oraz właśnie przy zabytkowym Kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Świątynia została wybudowana na przełomie XV i XVI stulecia. Po minięciu remizy skręcamy w lewo w ulicę Potokową. Kiedy ulica się skończy, skręcamy ponownie w lewo w radziszowską ulicę Górki. Koniec trasy – ulicą Zawodzie wracamy na parking (ok. 200 m).

CO ZOBACZYSZ?

Zabytkowy Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Woli Radziszowskiej – jest to drewniana świątynia powstała na przełomie XV i XVI wieku. Od strony zachodniej znajduje się czworoboczna wieża nakryta hełmem z czterema wieżyczkami. Jest to element bardzo charakterystyczny, podobno budowniczowie znosząc wieże wzorowali się na tychże w Kościele Mariackim. We wnętrzu na połączeniu nawy z prezbiterium znajduje się ostry łuk tęczy z profilowaną belką, na której ustawiono póżnogotycki krucyfiks. Główny ołtarz barokowy pochodzi z XVII wieku. Umieszczony jest w nim obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, namalowany w roku 1462 na desce lipowej w jednym z krakowskich warsztatów. Od czasu namalowania obrazu twarze Madonny i Dzieciątka Jezus nie zostały poddane żadnym przemalowaniom i po dziś dzień są takie, jakie wyszły spod pędzla artysty.

Kapliczka św. Jana Nepomucena – według opowieści, w XIX wieku figura ta przypłynęła do miejscowości podczas potężnej powodzi. Ponieważ figura świętego jest ludzkiej wielkości, mieszkańcy kiedy zobaczyli jak płynie z nurtem rwącej rzeki pomyśleli że to człowiek. Rzucili się wszyscy na pomoc, a kiedy wyciągnęli na brzeg figurę Jana Nepomucena nagle wzeszło słońce i opady ustały. Mieszkańcy widząc cud, postanowili wznieść kapliczkę w pobliżu rzeki Cedron, która stoi po dziś dzień.

Wzgórze Chorzyny – wzgórze z którego rozpościera się przepiękny widok na cały region. Można dostrzec chociażby Klasztor na Bielanach czy Babią Górę. Na szczycie znajduje się miejsce piknikowe na ognisko.

Dolina Cedronu – obszar chroniony Natura 2000. Jest to dolina rzeki podgórskiej, z naturalnym, meandrującym korytem. Wzdłuż brzegów ciągną się wąskie pasy zarośla i zadrzewienia o charakterze łęgowym. Terasę szerokości ok. 100-200 metrów zajmują wilgotne łąki. Dolina posiada najliczniejszą populacje (największe stwierdzone zagęszczenia) skójki gruboskorupkowej w całym województwie małopolskim.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Do punktu początkowego/końcowego trasy można dotrzeć:
- samochodem (ze Skawiny ok. 7 km. – 10 min.)
- autobusem linii 263 (przejeżdża przez przystanki Skawina Szkoła, Skawina Rynek, Skawina Rzepnik, Czerwone Maki)
- pociągiem na stację Radziszów (połączenia m.in. ze Skawiną, Krakowem, Bielsko-Białą, Suchą Beskidzką)

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Okolice Krakowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Krakowa

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na zachodzie, Sułoszową na północy oraz Myślenice na południu. Rok wydania: 2022

Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie