category-icon

VeloPowiśle1 Kultura

33 km
0 m
Powiat Dąbrowski
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-04-20
Powiat Dąbrowski
category-icon
33 km
0 m
34 m
Łatwy
1.9/6
Zaczynamy od zabytkowego kościoła w Dąbrowie Tarnowskiej. Drewniana świątynia jest niezwykle klimatyczna i warto odwiedzić, szczególnie w gorące dni, gdzie znajdziemy chwilę wytchnienia od upału. Kolejnym naszym punktem jest chasydzka synagoga - dąbrowska perełka. Z Dąbrowy Tarnowskiej poruszamy się cały czas mało ruchliwymi drogami do parku w Brniu. Tam znajdziemy duży i zabytkowy park. W parku mamy stanicę rowerową - jedyną taką w powiecie dąbrowskim. Dalej możemy dwiema drogami dojechać do Olesna. Asfaltem Aleją Konopki, zaś szutrem wg. mapy. W Oleśnie miniemy zabytkowy kościół, dalej z ulicy Długiej skierujemy się na Adamierz i dalej spokojnymi drogami dojedziemy do Zalipia. Zalipia nie trzeba reklamować (jadąc zgodnie z mapą przejedziemy obok Kościoła, Domu Malarek oraz muzeum Felicji Curyłowej). Dalej mało uczęszczanymi drogami i dość krętymi dojeżdżamy do XVII-wiecznego drewnianego kościoła w Żelichowie, skąd dalej spokojnymi drogami dojeżdżamy do Gręboszowa: w szkole znajdziemy izbę pamięci ku czci mjr. Sucharskiego, dalej zabytkowy kościół. Na lokalnym cmentarzu spoczywają m.in. Stefania Łącka czy Jakub Bojko. Dalej z Gręboszowa jedziemy do Ujścia Jezuickiego do miejsca gdzie Dunajec wpada do Wisły. W Ujściu Jezuickim znajduje się Miejsce Odpoczynku Rowerzystów (ławki, stół, zadaszenie, narzędzia do naprawy, grill), gdzie można odpocząć. Jednocześnie można wjechać na Wiślaną Trasę Rowerową i udać się w kierunku VeloDunajec.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ponidzie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ponidzie

Mapa Ponidzia przedstawia region położony w województwie świętokrzyskim nad dolną i środkową Nidą. Zasięg mapy wyznaczają: od północy - Chęciny; od południa - Proszowice; od zachodu - Jędrzejów i od wschodu - Staszów. Wzdłuż Nidy leżą najstarsze miasta regionu: Chęciny, Pińczów, Wiślica i Nowy Korczyn. Doskonałe warunki do wypoczynku oraz uprawiania sportów wodnych daje utworzony na rzece Czarnej Staszowskiej zbiornik Chańcza. Rok wydania: 2024

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie