category-icon

VeloRaba - oficjalny przebieg szlaku

125 km
523 m
Polska, małopolskie, Chabówka
Oficjalny przebieg
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-04-04
Polska, małopolskie, Chabówka
category-icon
125 km
523 m
839 m
6/6

Szlak Rowerowy Velo Raba - atrakcje i miasteczka na trasie


Szlak rowerowy Velo Raba, którego długość w całości będzie wynosić ponad 100 km, obecnie znajduje się w fazie projektowej, a jego pełne ukończenie planowane jest w ciągu kilku lat. Trasa ma charakter liniowy, można ją zacząć w okolicach Nowego Brzeska pod Krakowem lub nieopodal Nowego Targu. Do obu miejscowości można z łatwością dojechać pociągiem, co w znacznym stopniu ułatwia transport rowerów. Zaczynając trasę Velo Raba w okolicach Nowego Targu mijamy po drodze takie miejscowości jak Ludźmierz, Sieniawa, Raba Wyżna, Chabówka, Rabka-Zdrój, Mszana Dolna, Kasinka Mała, Myślenice czy Dobczyce. W trakcie podróży pokonamy różnice w wysokości wynoszące 505 m podczas podjazdów i 712 m podczas zjazdów. Oprócz zapierających dech w piersiach widoków na Tatry i Beskidy, trasa oferuje także dostęp do licznych atrakcji, takich jak skansen kolejowy w Chabówce, zamek w Dobczycach czy malownicze plaże rozlokowane wzdłuż rzeki Raba, zachęcające do odpoczynku podczas wycieczki. Mijamy także Myślenice, w których warto się zatrzymać i zwiedzić zabytkowy rynek, z kościołami i perełkami architektury. Również i w Rabce-Zdroju nie można narzekać na brak atrakcji: tu z kolei warto przejechać przez park uzdrowiskowy i zajrzeć tamtejszych muzeów.

Nawierzchnia trasy rowerowej Velo Raba


Planowana trasa rowerowa Velo Raba niemalże w całości prowadzić będzie po drogach odseparowanych od ruchu samochodowego, co sprawi, że będzie to bezpieczna i relaksująca podróż rowerem. Z takich udogodnień ucieszą się z pewnością osoby podróżujące z dziećmi, dla których tego warunki są szczególnie istotne. Szlak Velo Raba oprócz wspomnianych atrakcji w miasteczkach prowadzić będzie przez malownicze kładki, takie jak ta w Proszówkach czy Mikluszowicach, a także drewniane mosty na bagnach w Drwini. W tym miejscu warto też odwiedzić wieże widokowe, z których rozciąga się przyjemna panorama okolicy. Ciekawym obszarem pod względem przyrodniczym jest też podkrakowska Puszcza Niepołomicka, przez którą Velo Raba również prowadzi. Tutaj można nie tylko przejechać po wygodnych drogach, ale też odetchnąć leśnym powietrzem i zaobserwować ciekawe gatunki zwierząt.

Velo Raba jako część sieci szlaków rowerowych Małopolski


Velo Raba to jedna z części największej projektowanej sieci szlaków rowerowych województwa małopolskiego. Całość tej sieci obejmuje kilka długodystansowych tras, takich jak Wiślana Trasa Rowerowa (WTR), Velo Dunajec, Velo Metropolis, Velo Natura, Velo Skawa, Velo Prądnik, Velo Rudawa. Docelowo, Velo Raba ma stanowić kompleksową infrastrukturę dla miłośników rowerów, obejmującą kilka długodystansowych szlaków. Projektowany szlak Velo Raba pokazuje, w jaki sposób można wykorzystać istniejącą i niewykorzystywaną już infrastrukturę do nowych celów. W tym przypadku nowej roli doczekały się nadrzeczne wały i nasypy dawnej kolejki.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gorczański Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gorczański Park Narodowy

Mapa szczegółowo przedstawia obszar całego Gorczańskiego Parku Narodowego wraz z enklawami. Na mapie, poza typową treścią turystyczną, zaznaczono: zasięgi lasów i borów górnoreglowych i dolnoreglowych, starodrzewia świerkowe, jodłowe i bukowe, polany szczególnie atrakcyjne przyrodniczo, osobliwości przyrodnicze, szałasy (zwykłe, zabytkowe, będące własnością GPN, inne), a także wiele innych interesujących elementów. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Całość uzupełniają: informator teleadresowy oraz fotografie. Mapa powstała przy współpracy z Gorczańskim Parkiem Narodowym. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Puszcza Niepołomicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Niepołomicka

Mapa Puszczy Niepomickiej przedstawia rozległy kompleks leśny położony na wschód od Krakowa, w widłach Wisły i Raby. Zasięg mapy wyznaczają: Wawrzeńczyce na północy, Kraków na zachodzie i Bochnia na południowym wschodzie. Jest to jeden z popularniejszych regionów rekreacyjnych w pobliżu Krakowa.

Puszcza Niepołomicka, nazywana „zielonymi płucami Krakowa”, jest doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu. To atrakcyjny obszar spacerów i wycieczek rowerowych. Latem można skorzystać z kąpieliska na obrzeżach lasu w Zabierzowie Bocheńskim. Zimą warto wybrać się tu na narty biegowe. Godna uwagi jest historia Puszczy. Było to jedno z ulubionych miejsc polowań polskich władców od Kazimierza Wielkiego przez Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. Świadectwem tamtych czasów są Niepołomice i ufundowany w XIV wieku zamek królewski.

Wydanie 5, 2017

Kraków - plan miasta
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kraków - plan miasta

Najnowszy Plan Krakowa, obejmuje cały Kraków w granicach administracyjnych wraz z obrzeżami oraz część Wieliczki, Skawiny, Zabierzowa. Aktualny, uzupełniony plan miasta Krakowa przedstawiono w skali 1:20 000.
Plan prezentuje aktualną sieć komunikacji publicznej oraz spis wszystkich ulic. Na mapie zaznaczono sieć tras rowerowych. Rok wydania 2022

Rabka-Zdrój i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rabka-Zdrój i okolice

Mapa przedstawia okolice Rabki-Zdroju od Mszany Dolnej na północy, przez Jurków i Ochotnicę Górną na wschodzie po Nowy Targ na południu, Sidzinę i Podwilk na zachodzie.
Rabka-Zdrój, położona w północnej części Gorców, w dolinie rzeki Raby, znana jest przede wszystkim ze swojej funkcji uzdrowiskowej. Stanowi również dobre miejsce wypadowe w Beskid Wyspowy oraz pasmo Gorców i Gorczański Park Narodowy. Jest to atrakcyjny teren na piesze i rowerowe wycieczki. Okolice Rabki-Zdroju to również ciekawe pod względem krajoznawczym miejsca z zabytkową architekturą drewnianą i murowaną oraz muzeami. Rok wydania 2024

 

Mszana Dolna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mszana Dolna

Mapa gminy Mszana Dolna obejmuje obszar zamknięty przez Rabkę-Zdrój na zachodzie, Jurków na wschodzie, Pcim na północy oraz przedmieścia Nowego Targu na południu. Na mapie znalazł się spory fragment Gorczańskiego Parku Narodowego, zostały tu zaznaczone szlaki turystyczne wraz z podanym czasem przejścia i kilometrażem, wędrówkę ułatwiają także poziomice. Z myślą o turystach naniesiono także lokalizacje zabytków oraz atrakcji turystycznych. 

 

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki rowerowej. Aktualny na rok 2020 i szczegółowy przebieg szlaku pokazano na mapach, które poza pełną treścią turystyczną, uwzględniają istotne dla rowerzystów informacje dotyczące rodzaju nawierzchni dróg, którymi przebiega szlak. Ukształtowanie terenu wymuszające podjazdy i zjazdy ilustrują profile trasy. Informacje o trasie uzupełniają zwięzłe opisy techniczne. Prezentację szlaku wzbogacają oczywiście treści krajoznawcze, wplatane w opis szlaku zgodnie z kierunkiem poruszania się rowerzystów. Całość trasy została podzielona na 13 arkuszy map (plus powiększenie fragmentu trasy w rejonie Złotego Potoku), tworzących jakby umowne odcinki. Przy czym podział ten wynika wyłącznie z zasięgu poszczególnych arkuszy, i nie należy go kojarzyć z realnymi etapami przejazdu. Żeby ułatwić czytanie mapy, poszczególne arkusze map zostały tak poobracane, aby były ułożone przed użytkownikiem zgodnie z kierunkiem jazdy. W związku z tym północ, wyraźnie oznaczona na mapach,  wskazuje różne kierunki, a nie górę mapy, jak ma to miejsce przy klasycznych mapach. Opomiarowanie dystansu na mapie odnajduje odzwierciedlenie w tekście i ułatwia identyfikację opisywanych miejsc na mapie. Ostatni punkt pomiarowy na danym arkuszu ma zawsze powtórzenie na mapie kolejnego odcinka. W kolorze niebieskim przedstawiamy kilometraż  trasy w kierunku przeciwnym. Żeby ułatwić planowanie przejazdu zaproponowaliśmy gotowe rozwiązania podziału trasy szlaku na etapy dzienne, wskazując miejscowości  wraz z listą noclegów, gdzie najlepiej zrobić odpoczynek. Mając na uwadze nastawienie i możliwości kondycyjne rowerzystów - od sportowego po zupełnie rekreacyjną turystykę rowerową- zaproponowaliśmy do wyboru podział trasy na: 2-3-4-5 etapów dziennych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2020

 

Miejscowości na trasie