category-icon

VII Etap Via Regia - Repty Śląskie - Toszek

30 km
64 m
Tarnowskie Góry,Repty Śląskie - Toszek

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-11-17
Tarnowskie Góry,Repty Śląskie - Toszek
category-icon
30 km
64 m
114 m
4.4/6
Trasa Drogi św. Jakuba Via Regia Z Rept Ślaskich do Toszka
Źródło Młodości w Reptach Ślaskich– jedno ze źródeł rzeki Dramy (dopływu Kłodnicy) . Obecnie woda ze źródełka jest zanieczyszczona azotanami .
Kościół Parafialny pw. św. Mikołaja .
Repty Śląskie - Pierwsza wzmianka o osadzie została zamieszczona w bulli papieża Innocentego III z 12 sierpnia 1201 roku. We wspomnianym dokumencie papież zatwierdzał ziemie należące do premonstratensów z klasztoru św. Wincentego we Wrocławiu, w tym wieś „Reptones”.
Z inicjatywy ks. proboszcza Antoniego Sobotty w latach 1867–1871 wzniesiono obecną, neogotycką świątynię, która wyróżnia się z daleka fasadą z ciosów białego kamienia i czerwonej cegły oraz wieżą o ostrej iglicy i sterczynach. W ołtarzu głównym umieszczono obraz św. Mikołaja, namalowany w 1848 roku przez krakowskiego artystę Wojciecha Eliasza. Inne elementy wyposażenia wnętrza pochodzą ze znanej firmy Mayera z Monachium.
W ogrodzie plebańskim rośnie ogromnych rozmiarów kasztan jadalny, liczący ok. 460 lat. Jest to jedyny taki okaz na południu Polski i należy do najstarszych pomników przyrody w Europie Środkowej. Idąc drogą św. Jakuba Via Regia napotykamy na graffiti namalowane na ogrodzeniu lub budynkach,oraz inne ciekawe miejsca; kapliczki na drzewach ,oznakowania muszlą i kierunki gdzie iść i ile km mamy jeszcze do przejścia. Dochodzimy do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zbrosławicach, jednocześnie jest to Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny.Według legendy miejscowość Zbrosławice powstała w 1236 roku jako dobro kasztelana opolskiego Zbrosława (stąd nazwa miejscowości). Pierwsza, pewna wzmianka pochodzi dopiero z 1305 roku. Jednakże pewna informacja o kościele i parafii pochodzi dopiero z 1447 roku. Z tego też okresu pochodzą zachowane do dzisiaj fragmenty prezbiterium. Murowana dzwonnica, stojąca osobno, wzniesiona została już w 1564 roku i kilkakrotnie poddawana była modernizacjom.
W kościele znajduje się słynąca łaskami figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem (Macierzyństwa NMP). Figurka pochodzi z XVII wieku, a została odnaleziona w klasztorze sióstr dominikanek w Imbach k. Krems w Austrii w 1707 roku przez księżną Petronelę von Stockmans. Kiedy w 1823 roku zmarła żona Ernesta – Elisabeth, figurkę złożono w kaplicy grobowej rodziny Stockmans. Po cudownych wydarzeniach, kiedy to parafianie przechodząc obok kaplicy słyszeli płacz Madonny, w 1827 roku figurka została umieszczona w kościele w nastawie bocznego ołtarza. W 1944 roku figurkę ustawiono w ołtarzu głównym, gdzie do dzisiaj otaczana jest szczególnym kultem.
W 2010 roku figurkę NMP Zbrosławickiej poddano konserwacji, Figura NMP Zbrosławickiej w nowej szacie została uroczyście wprowadzona i powitana w parafii podczas Mszy św. pod przewodnictwem biskupa Gerarda Kusza w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia 2010 roku.
Idac dalej drogą św. Jakuba dochodzimy do Restauracji "Stary Młyn" i obok gospoda "Rogate Ranczo" można tutaj się posilić ,wypić kawę i zjeść ciastko oraz można otrzymać pieczątkę do paszportu pielgrzyma. idąc dalej w oddali po prawej stronie na wzgórzu mijamy przydrożny krzyż - zbiorową mogiłę , następnie charakterystyczną stodołę pokryta strzechą. dochodzimy do przydrożnej kapliczki św. Izydora Oracza, idziemy dalej prosto po skręcie w prawo dochodzimy do drzewa na którym jest kapliczka ze św. Jakubem i tabliczka kierunkowa i odległość do następnych miejscowości na trasie w km. Dochodzimy do Kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łubie Gmina Zbrosławice
Miejscowość jest wzmiankowana w 1305 r. (Liber fundationis), a parafia i kościół pw. św. Piotra i Pawła w 1337 r. Od 1687 r. kościół jest pw. Narodzenia NMP. ,znajdujący się na pograniczu Kopienicy i Łubia, pochodzący prawdopodobnie z XVI w., został uszkodzony w wyniku pożaru i przebudowany przez Mikołaja Otysława w latach 1730- 39. Na murze kościoła widnieje pamiątkowa tablica z 1710 r., poświęcona właścicielowi wsi i budowniczemu świątyni, Mikołajowi Otysławowi z Kopienicy.
. W 1976 r. kościół poddano gruntownej renowacji zewnętrznej oraz dokonano wymiany witraży.
. Z okazji Wielkiego Jubileuszu w kwietniu 2000 r. zakupiono do parafii nowe organy elektroniczne.
Dwie sąsiadujące ze sobą miejscowości Łubie i Kopienicę łączy wspólny kościół parafialny oraz pierwsze wzmianki o istnieniu osad pochodzące ze średniowiecza. Obecna świątynia p.w. Narodzenia NMP wzniesiona została prawdopodobnie w wieku XVI i przebudowana w epoce baroku. Obok kościoła znajdują się groby potomków Johna Baildona , szkockiego inżyniera , który odegrał znaczna rolę w rozwoju hutnictwa żelaza na Górnym Śląsku

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gliwice i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gliwice i okolice
Mapa Gliwic i okolic, na której zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Miejscowości na trasie