category-icon

Vyhodna Vysoka ( Mała Wysoka)

16 km
10 h 1 min
1.5 km
Vysoke Tatry Tatranska Polianka
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-08-14
Vysoke Tatry Tatranska Polianka
category-icon
16 km
1511 m
1521 m
10 h 1 min
6/6
Wycieczka na zakończenie urlopu przedłużonego o długi weekend sierpniowy. Wybraliśmy się za późno bo w rejonie Smokowca około godziny 7 rano o miejscach parkingowych to już można tylko pomarzyć. Ci wszyscy którzy rozpisują się na różnych forach jak to w Tatrach Słowackich jest pusto i tanio nie wiedzą co piszą. Parking przy Zielonym Stawie był już całkowicie niedostępny a na całej drodze od Kotliny aż do Polianki tworzą się permanentne korki. Bierze się to z powodu remontu drogi ale pomysł aby atrakcyjnie turystycznie drogi remontować w środku sezonu nie jest polski. W Poliance jest też parking przy wejściu na szlak ale nie było mowy o wolnym miejscu więc ryzykując jak wielu innych zostawiliśmy auto przy głównej drodze. W sumie się to opłaciło bo wyszło za darmo ale po drodze widzieliśmy kilka samochodów z blokadami na kołach. Pobocze też się po kilku minutach zapełniło bo jest tylko na krótkim odcinku na tyle szerokie że mieści się pojazd a dojeżdżających stale przybywało. Trasa wycieczki wiodła szlakiem zielonym aż na Polski Grzebień. Po drodze mijaliśmy niższe piętra Doliny Wielickiej z ogromnym gmaszyskiem hotelu Dom Śląski oraz tzw: Kwietnice czyli Wielickie Ogrody z dużą ilością kwitnących obecnie roślin. Jedynie na kilkudziesięciu ostatnich metrach podejście na przełęcz jest nieco trudniejsze ale ubezpieczone łańcuchami. Nie ma tam zbytnio ekspozycji. Musieliśmy jednak kilka chwil poczekać bo zaczęły już tworzyć się zatory bo część osób zaczynała schodzić na dół. Z Przełęczy pierwszy odcinek skalny ale bez ubezpieczeń a następnie szerokim piarżystym zboczem na szczyt Małej Wysokiej. Podejście zwłaszcza po piargu mozolne i niewygodne. Wszystko się obsypuje i trzeba uważać przy każdym kroku. Na szlaku ludzi mrowie więc co chwilę strącane są kamienie. Dobrze założyć kask na głowę. Na szczycie miejsca sporo ale ludzi jeszcze więcej więc nie ma jak nawet zrobić porządnego zdjęcia, a nowi zdobywcy co chwilę dochodzą. Po krótkim pobycie zaczęliśmy zejście tą samą drogą z kilkoma krótkimi przerwami oraz jedną dłuższą w bufecie hotelu na upragnione piwo. Wycieczka dość długa i z dużym przewyższeniem bo trzeba podejść prawie 1500 metrów. Dobrze mieć jako taka kondycję.

Film z trasy

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Podhale

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Tatry Polskie i Słowackie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Polskie i Słowackie

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki turystyczne oraz wyciągi narciarskie.

Najpopularniejszym celem wędrówek turystów są Tatry Wysokie, których charakterystycznym elementem krajobrazu są: doliny U-kształtne, kotły, pokrywy morenowe, ostre i wąskie szczyty oraz grzbiety, zwane turniami. Szczyty Tatr Zachodnich są niższe i bardziej łagodne. Występują tu zjawiska krasowe, efektem czego są liczne jaskinie, wywierzyska, żłobki krasowe i leje krasowe. Znajduje się tutaj również wiele dróg wspinaczkowych dla taterników.

Mapa Tatr posiada cieniowanie, zastosowane w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Rok wydania: 2023

 

Zimą pod Tatrami
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zimą pod Tatrami

Mapa Tatr polskich i słowackich wraz z kompleksową treścią dla uprawiających sporty zimowe. Naniesione są ośrodki narciarskie wraz z ich charakterystyką i z podziałem na rodzaj akceptowanych w nich biletów, trasy narciarskie skitourowe i biegowe, tory saneczkowe, atrakcje dla dzieci, baseny termalne. Na mapie znajdziemy także informację o tym, które obszary Tatr zamknięte są na zimę dla ruchu turystycznego.

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020