category-icon

Warmińsko-Mazurski 1000

1006 km
1 km
Polska, mazowieckie, Mazowsze, Suwalszczyzna, Mazury, Warmia

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2011-07-31
Polska, mazowieckie, Mazowsze, Suwalszczyzna, Mazury, Warmia
category-icon
1006 km
1098 m
1051 m
Łatwy
4.4/6
Warmińsko-Mazurski 1000.

...ale to tylko nazwa, bo trasa prowadziła przez województwa: Mazowieckie, Warmińsko-Mazurskie i Podlaskie.

Miałem tamtego lata jechać do mojej ukochanej Chorwacji, ale ekipa która miała jechać ze mną się wykruszyła, więc postanowiłem pojechać rowerem w Polskę. Wybór padł północ Polski i na znane mi już wcześniej "mazury". Skonstruowałem wraz z ojcem przyczepkę - z 2 ram od czeskich kosiarek, 2 pojemników budowlanych na cement/wapno, kół od jakiegoś składaka, przekładnia z kierownicy od escorta (jakoś przyczepka musiała skręcać i pięknie jeździć za rowerem) i kilku innych elementów jak np. oznakowanie.

Spakowałem się, dopompowałem powietrze w 4 oponach i... wyruszyłem :)

Pierwotna trasa była trochę inna, ale modyfikowałem ją na bieżąco - między innymi zrezygnowałem z dojechania nad morze (między innymi przez różne "niespodziewane sytuacje". A było ich sporo... gonił mnie byk, zaatakował mnie rój pszczół, pewien Litwin wyprzedzając mnie na drodze zepchnął na drzewo, jedna ciężarówka zepchnęła mnie do rowu itd. Mi nic się nie stało, ale niestety przyczepka niektórych wypadków nie przetrwała.... Tuż przed Stańczykami pękła już do końca część układu skrętnego i zanim tego nie naprawiłem (korzystając ze znalezionego w rowie drutu, 3 patyków i linek), nie mogłem dalej jechać... Oczywiście naprawa była "prowizorką", którą często trzeba było poprawiać, więc gdy dojechałem do Giżycka to pojeździłem po okolicznych warsztatach samochodowych szukając pomocy i na końcu znalazł się Pan, który w "okazyjnej cenie" postanowił mi pomóc i ją zaprawić (czyli 2 elementy zespawać i dodać "na wszelki wypadek" 2 wsporniki, żeby ta część znowu nie pękła). Przyczepka została naprawiona i ruszyłem dalej.

Na koniec śmiałem się, że przejechałem "jeden kilobajt", bo w sumie trasa, którą przejechałem liczyła 1024 km :)

Podczas całej 2 tygodniowej podróży (z czego samego jeżdżenia było ok. 10 dni) byłem w wielu pięknych miejscach, przeżyłem wiele przygód i przejechałem kilka ładnych tras rowerowych, z których polecam gorąco 3:
1 - trasa z Suwałk nad Jezioro Hańcza - dolinką, wzdłuż rzeki Czarna Hańcza, po obu stronach drogi wzgórza, pola, lasy, a na nich mnóstwo wiatraków (elektrowni wiatrowych). Większość trasy jest pod górkę, polecam przejechać ją w odwrotnym kierunku.
2. - trasa z Lidzbarka Warmińskiego do miejscowości Wolnica - początkowo po polach wzdłuż rzeki Łyny, później w lesie.
3. - trasa wzdłuż kanału Ostródzko-Elbląskiego - za miejscowością Pasłęk dojeżdżamy do kanału i najpierw skręcamy w prawo do pierwszej pochylni, a później jedziemy w drugą stronę wzdłuż kanału mijając kolejne pochylnie - jest to najpiękniejszy tego typu zabytek zachowany do dziś (2 w europie)

Polecam serdecznie cała trasę jak i poszczególne jej części,
Spider

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Nadleśnictwo Wielbark
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Nadleśnictwo Wielbark

Wielbark to niewielka miejscowość położona na południe od Szczytna. Bogactwo tutejszych lasów ukazuje już sama okładka tej mapy. Poza darami runa leśnego tereny te oferują jeszcze wiele innych ciekawych miejsc godnych odwiedzenia i zgłębienia swoich tajemnic. Przed II w. św. okolice te leżały na pograniczu polsko-niemieckim - wciąż zobaczyć możemy tutaj pozostałości po dawnej granicy czy też zrekonstruowany dawny posterunek graniczny. Rzeka Omulew dostarcza niezapomnianych wrażeń kajakarzom, są też przygotowane szlaki rowerowe, czy szlak Nordic Walking. Przepastne lasy zapewniają spokój i odpoczynek na trasie - jest pięknie... 

 

Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy

Mapa przedstawia najatrakcyjniejszy turystycznie fragment Suwalszczyzny, obejmujący Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy. Zasięg mapy wyznaczają: Wiżajny na północy, Skajzgiry na zachodzie, Jezioro Blizno na południu oraz Pogorzelec na wschodzie.
Jest to region o wyjątkowo urokliwych krajobrazach. Zawdzięczamy je ostatniemu zlodowaceniu, po którym topniejące masy lodu i polodowcowe wody ukształtowały morenowe wzniesienia porozdzielane głębokimi dolinami rzecznymi i jeziorami z największym jeziorem Suwalszczyzny – Wigrami i najgłębszym polskim jeziorem – Hańczą na czele. Polodowcową pamiątką są liczne, okazałe głazy tworzące głazowiska, przetransportowane tu ze Skandynawii. Uroku dodają rozległe kompleksy Puszczy Augustowskiej, okalającej większą część linii brzegowej Jeziora Wigry.
Obszar ten to idealne miejsce dla amatorów sportów wodnych. Dużą popularnością cieszą się spływy kajakowe Czarną Hańczą. Warto również wybrać się na spacery i wycieczki rowerowe po Wigierskim Parku Narodowym i Suwalskim Parku Krajobrazowym. Rok wydania 2023

 

Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁN
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁN

Przedstawia północną część krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Zasięg mapy ograniczony jest miesjcowościami Węgorzewo na północy, jeziorem Gołdopiwo na wschodzie, Tałty na południu oraz Ryn i Kwiedzina na zachodzie. Mapa posiada informacje przydatne dla żeglarzy, zawiera szczegółowe informacje dotyczące przystani wraz z ich infrastrukturą, miejsca czarterów, oraz specjalne oznakowania na jeziorach a także ich batymetrię. Na mapie naniesiono również szlaki piesze, rowerowe, konne, kajakowe i ścieżki dydaktyczne, formy ochrony przyrody, bazę noclegową i gastronomiczną, najważniejsze atrakcje turystyczne.

Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD

Przedstawia południową część krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Zasięg mapy ograniczony jest miesjcowościami Mrągowo na północy, Orzysz na wschodzie, Karwica i Świętajno na południu oraz Piasutno i Borowe na zachodzie. Mapa posiada informacje przydatne dla żeglarzy, zawiera szczegółowe informacje dotyczące przystani wraz z ich infrastrukturą, miejsca czarterów, oraz specjalne oznakowania na jeziorach a także ich batymetrię. Na mapie naniesiono również szlaki piesze, rowerowe, konne, kajakowe i ścieżki dydaktyczne, formy ochrony przyrody, bazę noclegową i gastronomiczną, najważniejsze atrakcje turystyczne.

Mazury - Szlak Krutyni
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mazury - Szlak Krutyni

Mapa "Mazury Szlak Krutyni" obejmuje środkową część Pojezierza Mazurskiego, w tym część Pojezierza Mrągowskiego, Jezioro Śniardwy, rzekę Krutynię. Jej granicami na wschodzie jest miasto Orzysz, na zachodzie Sorkwity, na południu Świętajno, zaś od północy Mrągowo. 

Olbrzymia różnorodność mazurskich krajobrazów, dzika przyroda i uważany za najpiękniejszy w Polsce szlak kajakowy sprawiają, że jest to wyjątkowo atrakcyjny turystycznie region. 

Publikacja zawiera bogaty informator turystyczny, a w nim opisany szlak kajakowy Krutyni, najciekawsze atrakcje regionu, ciekawostki przyrodnicze oraz praktyczne plany Mikołajek, Mrągowa i Rucianego-Nidy.

Pojezierze Iławskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Iławskie
Mapa Pojezierza Iławskiego obejmuje obszar ograniczony od zachodu Doliną Dolnej Wisły, od wschodu Pojezierzem Mazurskim, na północy Pobrzeżem Gdańskim, a od południa Pojezierzem Chełmińsko-Dobrzyńskim. Na mapie zaznaczono przebiegi szlaków pieszych, kajakowych oraz rowerowych. Znajdują się tu także informacji dla żeglujących po Jezioraku.