category-icon

Warta grzechu Warta - spływ kajakowy Wąsosz - Załęcze Wielkie

32 km
9 h 35 min
1.6 km
Wąsosz, Działoszyn, Załęcze Wielkie, Wieluń, Częstochowa, Pajęczno

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-07-09
Wąsosz, Działoszyn, Załęcze Wielkie, Wieluń, Częstochowa, Pajęczno
category-icon
32 km
1608 m
1608 m
9 h 35 min
5/6
Spływ około 30 km wzdłuż Warty, super trasa.

Początek w Wąsoszu - na środku wioski jest eleganckie miejsce do wodowania - fajna plaża z bardzo dobrym dojazdem, przy niej WC, altanka, boisko do siatkówki, przyrządy do ćwiczeń.

Następnie dziki fragment aż do Patrzykowa z prawej strony, następnie z lewej wieś Płaczki, dalej po prawej mamy Niwski Dolna a po lewej Antonie.

Przed wsią Lelity mamy dwie odnogi - należy wybrać prawą (jest tam lekkie spiętrzenie, trzeba przepłynąć pomiędzy dwoma wysepkami), z lewej strony dopłynęlibyśmy pod stary młyn w Lelitach, przy nim spadek najeżony kamieniami. Po prawej stronie widać cementownię Wartę.

Za wiaduktem kolejowym wpływamy do Zalesiaków, po lewej mijamy hotel i restaurację Malibu.

Następnie mamy bardzo niebezpieczny fragment - oznakowanie fatalne, minimalne lub w ogóle go nie ma :( Na początek płynąc "prosto" wpłyniemy na sporawy wodospad - nie do przepłynięcia! Trzeba trzymać się cały czas prawej strony, jest tam odnoga która doprowadzi nas do przystani kajakowej w Działoszynie (na tyłach parku, gdzie organizowane są legendarne Dni Działoszyna :)

Co do samej przystani - piękny obiekt, szkoda tylko, że gospodarują nim w taki sposób - przez chyba 3 lata od wybudowania stał pusty. Teraz widziałem, że coś chyba się w środku działo ale nie sprawdzałem co i jak - teoretycznie znajduje się tam też informacja turystyczna. Problemy zaczynają się, gdy wypłyniemy z przystani bo po około 200 metrach trafimy na kolejny ogromny wodospad (1.5 metra na oko) a zaraz obok - zapora... Oznaczeń ze wskazówkami - brak, jedynie tabliczka, że nie da rady przepłynąć - o czym zresztą nie trudno przekonać się samemu. Aby wyjść z opresji, jakieś 100 metrów przed spadkiem mamy małą odnogę po lewej stronie, należy w nią wpłynąć - przeszkadza dodatkowo zwalone drzewo, następnie dopłyniemy do kolejnego wodospadu a po prawo znajdziemy kładkę - w fatalnym stanie, zarośniętą i poniszczoną, z pękającymi deskami - i po niej możemy w miarę bezpiecznie znieść kajaki na dół rzeki, tuż obok możemy obejrzeć spadek przy starym młynie w Działoszynie - ciekawe miejsce. Wypływamy tuż przed mostem drogowym drogi krajowej nr 42.

Następnie po lewej mijamy Raciszyn, za Raciszynem ciekawy obiekt - stare kamieniołomy (chociaż chyba nadal eksploatowane), dwa obok siebie a troszkę dalej chyba trzeci. Bez większych problemów można tam znaleźć skamieliny, zaraz za pierwszym kamieniołomem mamy małe źródełko.

Dalej dopływamy do Lisowic, przed mostem drogowym super miejsce na biwak lub wodowanie - altanka, WC.

Kolejny fragment - mijając po prawej wieś Sęsów trafimy na kolejne rozwidlenie - prawa odnoga kamienista i ostry nurt - nie polecam spływać. wybieramy lewą odnogę i przepływamy przez stary młyn wodny - szybszy nurt ale raczej nie ma kamieni ani innych przeszkód.

Dalej już spokojnie bez większych niespodzianek, leśny fragment po czym wpłyniemy do Bobronik - zaraz po prawo sklep tuż przy rzece.

Płyniemy cały czas przez Załęczański Park Krajobrazowy, piękne widoki, super przyroda, jakiś kilometr za Bobrownikami po prawo słabo widoczna za drzewami ostaniec wapienny - góra św. Genowefy.
Dosyć długi dziki fragment rzeki, spokojny, za wiele się nie dzieje. Po lewej miniemy ośrodek wypoczynkowy położony przy samej rzece, po czym dopłyniemy do Załęcza Wielkiego - i tutaj kończy się nasz spływ.

Bardzo polecam trasę

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej, fragmentu położonego bliżej Częstochowy. Zasięg mapy wyznaczają miejscowości: Częstochowa, Blachownia, Pajęczno, Radomsko. Zaznaczono tu szlaki piesze, rowerowe i konne wraz z zaznaczonymi odległościami.
Mapa została wydana jedynie w formie cyfrowej - brak dostępnej wersji papierowej.

Wyżyna Wieluńska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyżyna Wieluńska
Mapa przedstawia region geograficzny w południowej Polsce, rozciągający się pomiędzy Wieluniem a Częstochową. Zasięg mapy wyznaczają: Osjaków na północy, Radłów na zachodzie, Lubliniec na południu i Częstochowa na wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Wieluń, Działoszyn, Pajęczno, Kłobuck, Blachownię i Częstochowę. Obszar ten charakteryzuje się zmiennym krajobrazem – od rozległych równin po wzniesienia sięgające 300 m n.p.m., skały wapienne i jaskinie. Najcenniejsze fragmenty Jury objęte są ochroną w postaci Załęczańskiego Parku Krajobrazowego i Parku Krajobrazowy Dolina Górnej Liswarty. Dużą atrakcją w regionie są doliny rzek: Warty i Liswarty. Popularnością cieszą się tu spływy kajakowe. Jest to atrakcyjny teren na wycieczki piesze i rowerowe.
Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.

Województwo Łódzkie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Łódzkie

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości warte odwiedzenia.

Miejscowości na trasie