category-icon

Wędrówka do Kalwarii Wejherowskiej

21 km
5 h 57 min
273 m
Wejherowo, Gniewowo, Reda, Rumia

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-10-23
Wejherowo, Gniewowo, Reda, Rumia
category-icon
21 km
273 m
287 m
5 h 57 min
5.2/6
Głównym celem naszej wędrówki była Kalwaria Wejherowska. Przy okazji zapoznaliśmy się także z ciekawostkami historycznymi i przyrodniczymi grodu założonego przed wiekami przez Jakuba Wejhera. Na naszej trasie znajdowały się liczne zabytki miejscowości, piękny park miejski oraz dawna rezydencja rodziny Przebendowskich. W ostatniej części wędrówki odnaleźliśmy także dawne grodzisko i liczne kurhany sięgające wczesnego średniowiecza. 21,5 km pętlę rozpoczęliśmy i zakończyliśmy z parkingu leśnego w Młynkach k./ Gniewowa. To ciekawe miejsce na piknik z ogniskiem.

Kalwaria Wejherowska rozciąga się na trzech wzgórzach o biblijnych nazwach: Góra Oliwna, Syjon oraz Golgota, które górują nad miastem założonym przez Jakuba Wejhera. Głównym celem naszej wędrówki było obejrzenie obiektów Kalwarii Wejherowskiej, której założenie zrodziło się wraz z myślą fundacji kościoła pod wezwaniem św. Anny oraz klasztoru dla franciszkanów reformatorów, na początku XVII wieku. W skład Kalwarii Wejherowskiej wchodzi 25 kapliczek, do najcenniejszych należą: Pałac Piłata, Wniebowstąpienia, Spotkanie Chrystusa z Matką, kościół Trzech Krzyży, Ogrójec oraz Grób Chrystusa. Na co dzień kaplice są zamknięte. Chcąc zobaczyć ich wnętrza, należy zgłosić się do Ojców Franciszkanów. Cały kompleks stanowi perłę architektury sakralnej w Polsce Północnej i obok Kalwarii Zebrzydowskiej i Pakoskiej jest najstarszym sanktuarium Męki Pańskiej w Polsce.

Trasa procesji po Kalwarii Wejherowskiej:

Dla ułatwienia zwiedzania wyznaczono tzw. ścieżkę kalwaryjską, my jednak chcieliśmy jak najmniej mieć styczności z cywilizacją, dlatego też wędrując udaliśmy się przez las oraz Dolinę Cedronu, która rozdziela trasę kalwarii.
Trasę poleca:GR3miasto
GR3miasto

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Trójmiejski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Trójmiejski Park Krajobrazowy

Mapa Trójmiasta obejmuje swoim zasięgiem obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od Wejherowa przez Redę, Rumię, Gdynię, Sopot aż do Gdańska. Na mapie ujęto wszystkie informacje przydatne turyście. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, konnych, nordic walking i konnych, łącznie z kilometrażem.

Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku

Mapa turystyczna Kaszub obejmuje obszar od Łeby po Hel, zaznaczone tu zostały szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne oraz lokalizacje atrakcji turystycznych, fortyfikacji nadmorskich i latarni morskich.

Kaszuby Środkowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby Środkowe

Mapa Kaszub obejmuje obszar Pojezierza Kaszubskiego wraz z Kaszubskim, Wdzydzkim i fragmentem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz część Borów Tucholskich. Zasięg mapy wyznaczają: Bieszkowice na północy, Zblewo na południu, Dziemiany na zachodzie i Gdańsk na wschodzie. Rok wydania 2022

Pomorskie. Zamki i pałace
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Województwo Pomorskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie

Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi. 

Miejscowości na trasie