category-icon

Wigierski Park Narodowy

25 km
3 h
83 m
Polska, podlaskie, Stary Folwark
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-09-08
Polska, podlaskie, Stary Folwark
category-icon
25 km
83 m
83 m
Łatwy
3 h
6/6
Wycieczka rowerowa po Wigierskim Parku Narodowym. Trasa prowadzi częściowo po mało uczęszczanych drogach asfaltowych, częściowo po drogach polnych i leśnych. Punkt startowy i końcowy znajduje się w położonej niedaleko Suwałk miejscowości o nazwie Krzywe. Po kilku kilometrach jazdy przekraczamy granicę Wigierskiego Parku Narodowego. Jadąc leśną drogą dojeżdżamy do kładki ciągnącej się kilkaset metrów przez las, bagna i na końcu rzekę Czarna Hańcza.
Następnie należy być przygotowanym na spotkanie z dziką zwierzyną, na którą trudno jest się nie natknąć, gdyż wjeżdżamy na teren ścisłego rezerwatu znajdującego się na wielkim półwyspie jeziora Wigry. W dalszej części trasa prowadzi wzdłuż zatoki Słupińskiej. Warto jest się zatrzymać na pomoście znajdującym się po lewej stronie trasy, aby zapoznać się z ciekawą genezą powstawania polodowcowego jeziora Wigry. Akwen wyróżnia wyjątkowo rozbudowana linia brzegowa, a otaczający go teren skomplikowana rzeźba terenu utworzona w wyniku topnienia pokrywy lodowej lądolodu skandynawskiego. Dobrze to widać z punktu widokowego znajdującego się na następnym przystanku na naszej trasie, na którym jest też restauracja i plaża. O genezie powstawania jeziora Wigry należy pamiętać podczas kąpieli, ponieważ typowe ukształtowanie dna jeziora polodowcowego charakteryzuje się gwałtownym wzrostem głębokości już kilka metrów od brzegu.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy

Mapa przedstawia najatrakcyjniejszy turystycznie fragment Suwalszczyzny, obejmujący Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy. Zasięg mapy wyznaczają: Wiżajny na północy, Skajzgiry na zachodzie, Jezioro Blizno na południu oraz Pogorzelec na wschodzie.
Jest to region o wyjątkowo urokliwych krajobrazach. Zawdzięczamy je ostatniemu zlodowaceniu, po którym topniejące masy lodu i polodowcowe wody ukształtowały morenowe wzniesienia porozdzielane głębokimi dolinami rzecznymi i jeziorami z największym jeziorem Suwalszczyzny – Wigrami i najgłębszym polskim jeziorem – Hańczą na czele. Polodowcową pamiątką są liczne, okazałe głazy tworzące głazowiska, przetransportowane tu ze Skandynawii. Uroku dodają rozległe kompleksy Puszczy Augustowskiej, okalającej większą część linii brzegowej Jeziora Wigry.
Obszar ten to idealne miejsce dla amatorów sportów wodnych. Dużą popularnością cieszą się spływy kajakowe Czarną Hańczą. Warto również wybrać się na spacery i wycieczki rowerowe po Wigierskim Parku Narodowym i Suwalskim Parku Krajobrazowym. Rok wydania 2023

 

Suwalszczyzna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Suwalszczyzna
Mapa Suwałk i okolic regionu obejmuje cały obszar Suwalszczyzny: od Olecka na zachodzie do granicy państwowej na wschodzie. Znajdziemy tu szlaki kajakowe, trasy piesze, rowerowe, zabytki i inne atrakcje oraz infrastrukturę turystyczną.