category-icon

Wycieczka motocyklowa Zawoja - Juszczyn

56 km
687 m
Polska, małopolskie, Policzne
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-08-01
Polska, małopolskie, Policzne
category-icon
56 km
687 m
888 m
Średni
6/6
Wycieczka motocyklowa z podnóży Babiej Góry pętla dookoła Pasma Beskidu Policznej do Makowa Podhalańskiego.
Rozpoczynamy wycieczkę od ronda w Zawoi, przy którym stoi jedna z ładniejszych karczm w tym rejonie. Karczma Koliba ma wspaniały regionalny wystrój i serwuje dobra kuchnie. Tak ze radze posilić się przed rozpoczęciem wspinaczki rowerowej na przełęcz Krowiarki. Opuszczamy wieś Zawoja, po lewej mijamy Policzne z masywem Mosorny Groń ( gdzie widać wyciąg narciarski) a po prawej masyw Jaworzyny. W połowie podjazdu zaczynają się bardzo strome i zakręcone serpentyny. Należny uważać na szalonych kierowców i roweżystów pedzacych w dół do Zawoi. Przełęcz rozpoznamy po licznie zaparkowanych samochodach ( prawie w każdym możliwym miejscu) i licznych przekupkach-góralkach oferujących oscypki i inne przysmaki. Przełęcz położona jest na wysokości 1012 m w Beskidzie Żywieckim, oddzielająca Pasmo Babiogórskie od Pasma Policy, zwana jest również Przełęczą Lipnicką. Najpopularniejsze miejsce wyjściowe wycieczek na Babią Górę, znajduje się tu punkt informacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego. Nazwa przełęczy pochodzi od krowiarek, czyli pasterek, które do XIX w. pasły tutaj krowy. W latach 80. XIX w. Austriacy planowali wybudować pod przełęczą tunel kolejowy. Obecnie prowadzi tędy szosa z Zawoi do Zubrzycy i Jabłonki, będąca najwyżej położoną w Beskidach. Zbudowano ją w ramach tzw. Szosy Karpackiej. Odcinek z Zubrzycy na przełęcz powstał pod koniec lat 30., w 1938 r. przy budowie pracował Karol Wojtyła, co upamiętnia granitowy obelisk z 1997 r. W latach 1968-69 wybudowano odcinek do Zawoi. Na przełęczy znajdują się tablica upamiętniająca ostatnią górską wycieczkę Karola Wojtyły (9 września 1978 r.) przed wstąpieniem na tron papieski i symboliczny grób prof. Zenona Klemensiewicza, który zginął w katastrofie lotniczej pod Policą w 1969 r. Opuszczamy przełęcz i od razu mocny kilku kilometrowy zjazd. Bez pedałowania możemy dotrzeć do Zubrzycy Górnej w której znajduje się jedno z największych atrakcji regionu: Orawski Park Etnograficzny. (Orawski Park Etnograficzny obrazuje historię, kulturę i obyczaje mieszkańców Górnej Orawy. Region ten położony jest na południu Polski pomiędzy Tatrami Zachodnimi a Beskidem Wysokim zasiedlony był w XVI wieku przez pasterzy wołoskich z Karpat Wschodnich i rolników z Małopolski. W Skansenie znajduje się mnóstwo budowli regionalnych w większości budynków mieszkalnych w których urządzone są wystawy tematyczne. Najcenniejszym obiektem muzeum jest dworek wchodzący w skład zagrody Moniaków. Jest to zespół dworski złożony z dworku, stodół oraz pięknie zadrzewionego parku. Dworek przedstawia typowy przykład dawnego budownictwa z tradycyjnym wyposażeniem i podziałem na „czarną izbę" i „białą izbę".
W muzeum prezentowane są także cztery chłopskie zakłady przemysłowe: olejarnia pochodząca z Lipnicy Małej , kuźnia , tartak i folusz.). Możemy zjechać do centru wsi lub od razu za znakami udać się w Sidziny , gdzie możemy podziwiać kolejny skansen obrazujący bogata historie i styl życia na Orawie. Skansen - Muzeum Kultury Ludowej( Na terenie znajduje się sześć starych zabytkowych budynków, m.in. chałupa z 1809 roku przeniesiona w 1963 r. z Małej Sidzinki, w której umieszczono zebrane eksponaty oraz dzwonnica loretańska przeniesiona z Sidziny-Wielkiej Polany. Zwiedzanie obiektów odbywa się z przewodnikiem, który ujawni m.in. sekrety obróbki lnu). Po opuszczeniu skansenu jedziemy wiejskimi drogami mijając lokalne wsie (Bystra, Osielec) aby w zakończyć wycieczkę w Juszczynie.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Babia Góra i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Babia Góra i okolice

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz szlaki turystyczne wraz z kilometrażem. Idealna gdy urlop spędzasz w Zawoni bądź wybierasz się zdobyć najwyższy szczyt Beskidów – Babią Górę zaliczaną do Korony Gór Polskich. Rok wydania: 2018

Zawoja, Babia Góra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zawoja, Babia Góra

Mapa przedstawia wschodnią część Beskidu Żywieckiego z Babiogórskim Parkiem Narodowym. Zasięg mapy wyznaczają: Stryszawa na północy, Magurka (1'114 m n.p.m.) na zachodzie, Kiczory na południu i Zubrzyca Górna na wschodzie. 
Babia Góra (1'725 m n.p.m.) od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Mówiło się, że na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały swoją siedzibę złe moce. Babia Góra spośród wszystkich gór polskich, pod względem wysokości ustępuje jedynie szczytom tatrzańskim. Jej charakterystyczną cechą jest asymetria stoków: południowe, opadające w kierunku Orawy są względnie łagodne w stosunku do dobrze widocznych z Zawoi, stromych i urwistych stoków północnych, zwanych „wielką zerwą Babiej Góry”. U północnych podnóży Babiej Góry rozciąga się największa pod względem powierzchni wieś w Polsce – Zawoja. Jest to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oraz idealna baza wypadowa w Pasmo Babiogórskie. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Beskid Żywiecki część wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki część wschodnia

Mapa obejmuje wschodnią część pasma Beskidu Żywieckiego wraz z masywem Babiej Góry. Mapa zawiera aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych wraz z kilometrażem i orientacyjnymi czasami przejścia. Znajdziemy tu wszelkie atrakcje turystyczne, infrastrukturę turystyczną i sportową.  Na mapie zaznaczono miejscowości: Zawoja, Jordanów, Spytkowice, Zubrzyca Górna oraz pogranicze polsko-słowackie. Najbardziej interesujące atrakcje dodatkowo wyróżniono. 

Beskid Żywiecki część zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki część zachodnia

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc oraz infrastruktury turystycznej i sportowej. Zawiera aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych wraz z kilometrażem i orientacyjnymi czasami przejścia. Mapa obejmuje zachodnią część pasma Beskidu Żywieckiego z miejscowościami: Węgierska Górka; Milówka, Korbielów, Rajcza, Zwardoń oraz pograniczem polsko-słowackim. 

Rabka-Zdrój i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rabka-Zdrój i okolice

Mapa przedstawia okolice Rabki-Zdroju od Mszany Dolnej na północy, przez Jurków i Ochotnicę Górną na wschodzie po Nowy Targ na południu, Sidzinę i Podwilk na zachodzie.
Rabka-Zdrój, położona w północnej części Gorców, w dolinie rzeki Raby, znana jest przede wszystkim ze swojej funkcji uzdrowiskowej. Stanowi również dobre miejsce wypadowe w Beskid Wyspowy oraz pasmo Gorców i Gorczański Park Narodowy. Jest to atrakcyjny teren na piesze i rowerowe wycieczki. Okolice Rabki-Zdroju to również ciekawe pod względem krajoznawczym miejsca z zabytkową architekturą drewnianą i murowaną oraz muzeami. Rok wydania 2024

 

Beskid Makowski (Średni)
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Makowski (Średni)

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid Makowski jest stosunkowo mało popularny wśród turystów, chociaż jest też dosyć gęsto zaludniony. Na mapie przedstawione zostały szlaki piesze oraz trasy rowerowe, zastosowano także cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności terenu. Mapa offline, którą można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne, zasięgiem obejmuje tereny od Wadowic na zachodzie po Dobczyce i Rabkę-Zdrój na wschodzie. Rok wydania 2023