category-icon

Wycieczka z Melsztyna do Ciężkowic

76 km
557 m
Polska, małopolskie, Gródek n. Dunajcem

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-07-24
Polska, małopolskie, Gródek n. Dunajcem
category-icon
76 km
557 m
589 m
Trudny
4.8/6
Trasa na rower szosowy lub na motor. Prawie 77 km ale po ciekawym i zróżnicowanym terenie. Rozpoczynamy od zwiedzania ruin Zamku Melszyn. Z głównej drogi 980 oznaczony skręt na Zamek, ale później bez żadnych znaków trzeba skręcić w pierwsza mała dróżkę w lewo , bardzo stromo na sam szczyt wzniesienia. Po 300 metrach strzałka do ruin. Tu 5 minutowy spacerek do ruin zamku (nie za dużo zostało z początkowo zamku gotyckiego (1340) a później renesansowej warowni (1550) - patrz zdjęcie). Wracamy na główna drogę , później jedziemy droga 975 , mijamy Zakliczyn. Za miejscowością Podole-Gorne , skręcamy w lewo i po około 2 km dojeżdżamy do Przydonicy gdzie znajduje się pierwszy z drewnianych kościołków p.w. Matki Boskiej Różancowej. Powrót do 975 i po krętej drodze dojeżdżamy do największej miejscowości letniskowej nad jeziorem Rożnowskim - Gródku nad Dunajcem. Tu można poplażować i nacieszyć się kąpieliskiem. Po kąpielach malowniczymi zygzakami wzdłuż jeziora przemierzamy kolejne kilometry!! Z głównej drogi w Sienne skręcamy w lewo na Siedlce i mijamy kolejne nowosądeckie wsie. Po dojechaniu do głównej drogi 981 , skręcamy w lewo i po przejechaniu 200 metrów , skręcamy w prawo , przez przejazd kolejowy jedziemy 300 metrów w górę i na wzgórzu przy cmentarzu znajduje się drugi obiekt z listy kościółków drewnianych w Wojnarowej ............... Po przejechaniu Bobowej ( znana w okolicy Synagoga Żydowska) dojeżdżamy do końcowej miejscowości trasy, będącej zarazem główna atrakcja trasy. To Rezerwat Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach!!( Rezerwat przyrody nieożywionej "Skamieniałe Miasto" położony jest około 700 m na południe od centrum Ciężkowic, na połnocno-zachodnich stokach wzniesienia "Skała"(365 m n.p.m).
Obszar "Skamieniałego Miasta" jest pierwszym w Karpatach, gdzie zostały rozpoznane struktury kopalnych podmorskich osuwisk. W pojęciu światowego dziedzictwa geologicznego jest to szczególnie ważny motyw ochrony, promujący dany obszar na europejską listę tej rangi zabytków. Skałki występujące w rezerwacie zbudowane są z piaskowca ciężkowickiego, który pojawił się około 30 mln lat temu (era kenozoiczna, epoka dolno-eoceńska).
W 1948 roku utworzono rezerwat przyrody nieożywionej o powierzchni 15 ha. Przez "Skamieniałe Miasto" prowadzi jeden szlak koloru niebieskiego. Czas przejścia : od 60 do 90 minut.)

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Wyspowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Wyspowy

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy ogranicza ją Brzesko i Bochnia, na południu Rabka i Stary Sącz, na zachodzie - Jordanów, a na wschodzie - Nowy Sącz. To świetna alternatywa dla mapy drukowanej. Rok wydania: 2023

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie