category-icon

Z Babią Górą nad głową. Trasa 36 narowery

43 km
572 m
Polska, małopolskie, Jabłonka, powiat nowotarski, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpaty Zachodnie

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-10-14
Polska, małopolskie, Jabłonka, powiat nowotarski, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpaty Zachodnie
category-icon
43 km
572 m
570 m
2.7/6
Bogata w piękne widoki trasa, z kilkoma podjazdami i licznymi widokami na Babią Górą, wiedzie przez historyczny region Orawy. Wycieczkę rozpoczynamy w centrum Jabłonki (parking obok banku i przestanku PKS). Po przejechaniu 600 m na południe, skręcamy w prawo za remizą w kierunku Lipnicy Wielkiej. Do skrzyżowania we wsi dojeżdżamy po 4 km. Skręcamy w prawo i po chwili przejeżdżamy obok dzwonnicy loretańskiej (1). Czeka nas długi, ale niezbyt forsowny podjazd do podnóży Babiej Góry. Jedziemy kilka km przez Lipnicę Wielką (w centrum zabytkowy kościół (2)). Po 2 km za kościołem skręcamy w prawo w asfaltową drogę przy dużym budynku szkoły i jedziemy pod górę do Kiczor, gdzie po dojechaniu do zielonego pieszego szlaku skręcamy w lewo (przy budynku remizy). Przed nami szeroka panorama Babiej Góry. Jedziemy prawie 4 km (początkowo w odkrytym terenie, a później przez las) do skrzyżowania z drogą asfaltową. Skręcamy w prawo i pokonujemy kilku kilometrowy odcinek przez las, częściowo przez teren Babiogórskiego Parku Narodowego (3). Docieramy do drogi wojewódzkiej, skręcamy w nią w prawo i po chwili jesteśmy przed skansenem w Zubrzycy Górnej (4). Jedziemy kilka km z górki przez wieś. Po ok. 500 m za remizą w Zubrzycy Dolnej skręcamy w lewo w widokową drogę do Podwilka. We wsi na skrzyżowaniu lokalnych dróg asfaltowych jedziemy w lewo, na drodze krajowej w prawo i dojeżdżamy po 3,5 km do kościoła w Orawce (5). Kierujemy się wąskim asfaltem pod górę (naprzeciwko przykościelnego parkingu) i po ok. 2,5 km skręcamy ostro w prawo. Jeszcze kilka zjazdów i podjazdów i wjeżdżamy do Jabłonki obok górującego nad okolicą murowanego kościoła (6). Na głównej drodze skręcamy w lewo i dojeżdżamy do parkingu, gdzie kończymy wycieczkę.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Dzwonnice loretańskie na Orawie (1) – częsty element beskidzkiego krajobrazu. Wg wierzeń górali dźwięk dzwonka loretańskiego służył do odpędzania złych demonów, zwanych płanetnikami, które nawiedzały ich domy w czasie zbliżających się burz. Dzwonnice były wyłącznie drewniane, konstrukcji słupowej, a te lepiej zachowane pokryte są gontem.
Kościół w Lipnicy Wielkiej (2) – wzniesiony w 1769 r. w stylu późnobarokowym. Legenda głosi, iż wybudowano go za zbójnickie dukaty w miejscu szubienicy i śmierci orawskiego zbójnika Białonia.
Babiogórski Park Narodowy (3) – utworzony w 1954 r. celem ochrony klasycznie wykształconego układu pięter roślinnych, zespołu roślinności naskalnej i endemitów takich jak: okrzyn jeleni, rogownica alpejska, tocja alpejska. Przy siedzibie dyrekcji BgPN w Zawoi Barańcowej funcjonuje Ośrodek Edukacyjny.
Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej (4) – skansen prezentujący typową XVII i XVIII-wieczną zabudowę wsi orawskiej. Oprócz domów i budynków gospodarczych, znajdują się tu także: warsztaty rzemieślnicze, dzwonnica, szkoła, karczma oraz cenny zabytek – dwór Moniaków z XVIII w. Więcej informacji: tel. 18 285 27 09, www.orawa.eu.
Drewniany kościół w Orawce (5) – cenny zabytek drewnianej architektury sakralnej, o wybitnych walorach artystycznych. Wybudowany w latach 1650-55. Przy kościele murowana kaplica Matki Bożej Bolesnej z 1728 r. Dach i ściany kościoła kryte gontem. Wnętrze świątyni zdobi piękna polichromia.
Kościół w Jabłonce (6) – wzniesiony w 1817 r., w stylu klasycystycznym. Wyposażenie wnętrza XIX-wieczne i współczesne.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa36 - przedruk / zdjęcia własne/

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Babia Góra i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Babia Góra i okolice

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz szlaki turystyczne wraz z kilometrażem. Idealna gdy urlop spędzasz w Zawoni bądź wybierasz się zdobyć najwyższy szczyt Beskidów – Babią Górę zaliczaną do Korony Gór Polskich. Rok wydania: 2018

Zawoja, Babia Góra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zawoja, Babia Góra

Mapa przedstawia wschodnią część Beskidu Żywieckiego z Babiogórskim Parkiem Narodowym. Zasięg mapy wyznaczają: Stryszawa na północy, Magurka (1'114 m n.p.m.) na zachodzie, Kiczory na południu i Zubrzyca Górna na wschodzie. 
Babia Góra (1'725 m n.p.m.) od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Mówiło się, że na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały swoją siedzibę złe moce. Babia Góra spośród wszystkich gór polskich, pod względem wysokości ustępuje jedynie szczytom tatrzańskim. Jej charakterystyczną cechą jest asymetria stoków: południowe, opadające w kierunku Orawy są względnie łagodne w stosunku do dobrze widocznych z Zawoi, stromych i urwistych stoków północnych, zwanych „wielką zerwą Babiej Góry”. U północnych podnóży Babiej Góry rozciąga się największa pod względem powierzchni wieś w Polsce – Zawoja. Jest to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oraz idealna baza wypadowa w Pasmo Babiogórskie. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Beskid Żywiecki część wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki część wschodnia

Mapa obejmuje wschodnią część pasma Beskidu Żywieckiego wraz z masywem Babiej Góry. Mapa zawiera aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych wraz z kilometrażem i orientacyjnymi czasami przejścia. Znajdziemy tu wszelkie atrakcje turystyczne, infrastrukturę turystyczną i sportową.  Na mapie zaznaczono miejscowości: Zawoja, Jordanów, Spytkowice, Zubrzyca Górna oraz pogranicze polsko-słowackie. Najbardziej interesujące atrakcje dodatkowo wyróżniono. 

Beskid Żywiecki część zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki część zachodnia

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc oraz infrastruktury turystycznej i sportowej. Zawiera aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych wraz z kilometrażem i orientacyjnymi czasami przejścia. Mapa obejmuje zachodnią część pasma Beskidu Żywieckiego z miejscowościami: Węgierska Górka; Milówka, Korbielów, Rajcza, Zwardoń oraz pograniczem polsko-słowackim. 

Wokół Babiej Góry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wokół Babiej Góry

Mapa prezentuje okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Zasięg mapy wyznaczają: Sucha Beskidzka i Zembrzyce na północy, Tvrdosin (Twardoszyn) na południu, Jeleśnia na zachodzie, Jordanów i Czarny Dunajec na wschodzie. Babia Góra (1 725 m n.p.m.) od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Mówiło się, że na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały swoją siedzibę złe moce. Prawdziwą osobliwością i niezwykłym przeżyciem dla turystów jest rozległa panorama z niepowtarzalnym widokiem na Tatry oraz wschód słońca podziwiany ze szczytu. U północnych podnóży Babiej Góry rozciąga się największa pod względem powierzchni wieś w Polsce – Zawoja. Jest to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oraz idealna baza wypadowa w Pasmo Babiogórskie. Okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej, to atrakcyjne tereny na piesze i rowerowe wycieczki.
Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Całość uzupełniają fotografie.Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Beskid Śląski i Beskid Żywiecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski i Beskid Żywiecki

Praktyczna mapa turystyczna Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego. Obejmuje swym zasięgiem tereny od Makowa Podhalańskiego na wschodzie po Skoczów na zachodzie oraz od Bielska-Białej na północy po czeskie i słowackie pogranicze na południu. Mapa zawiera aktualne informacje turystyczne i topograficzne tych terenów - siatkę szlaków turystycznych (długość odcinków, czasy przejścia, przewyższenia), infrastrukturę (noclegi, punkty gastronomiczne i inne), wszelkie atrakcje - wyciągi, zabytki, kąpieliska. Rok wydania: 2023

Miejscowości na trasie