category-icon

Z Międzygórza do Dolni Moravy przez Mały Śnieżnik i Trójmorski Wierch

22 km
6 h 16 min
1.6 km
Międzygórze, Dolni Morava ,Masyw Śnieżnika
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-06-11
Międzygórze, Dolni Morava ,Masyw Śnieżnika
category-icon
22 km
1566 m
1162 m
Łatwy
6 h 16 min
6/6
Z darmowego parkingu na końcu drogi samochodowej w Międzygórzu ruszyłem szlakiem czerwonym GSS w kierunku schroniska pod Śnieżnikiem. Pogoda rano jeszcze nie idealna, ale góry były widoczne i nie padało. Silny wiatr był trochę dokuczliwy, jednak na odcinkach leśnych nie przeszkadzał. Po dojściu do schroniska i krótkiej przerwie ruszyłem, jako jedyny z osób tam obecnych, zielonym szlakiem w kierunku Małego Śnieżnika. Reszta szła oczywiście na Śnieżnik. Mały Śnieżnik to dość płaski szczyt w lesie więc znalezienie wierzchołka nie było łatwe bo leży on trochę poza szlakiem. Po niewielki kluczeniu znalazłem tabliczkę z nazwą i ruszyłem w stronę kolejnej kulminacji czyli Goworka. Zaliczyłem szczyt i udałem się w kierunku wychodni skalnej, tuż poniżej wierzchołka, z której rozciąga się bardzo rozległy widok na otoczenie Kotliny Kłodzkiej. W dalszym ciągu kontynuowałem trasę zielonym szlakiem w stronę przełęczy Puchacza, po drodze podziwiając z kilku miejsc otoczenie Dolni Moravy, z ośrodkiem narciarskim i wieżą widokową. Po minięciu przełęczy ciągle trzymając się zielonego szlaku poprzez niewybitną kulminację Puchacza zdobyłem Trójmorski Wierch. Jest to bardzo ciekawe miejsce, które jako jedyne w Polsce i jedno z sześciu w Europie, stanowi punkt łączący zlewnie trzech mórz. W tym przypadku Bałtyku, Morza Północnego i Czarnego. Na zboczach są źródła Nysy Kłodzkiej (Bałtyk) , Morawy (Morze Czarne) i Lipkovsky Potok (Morze Północne). Na szczycie jest wieża widokowa z pięknymi widokami, ale wiało na niej niemiłosiernie, więc szybko się ewakuowałem. Aż było czuć jak się chwieje przy porywach. Kolejny etap to zejście zielonym szlakiem na Jodłowską Przełęcz i o dziwo chwilę po opuszczeniu szczytu przestał wiać wiatr, a słonecznie zrobiło się już znacznie wcześniej, więc pogoda była już wspaniała. Na przełęczy, z której trochę zboczyłem żeby znaleźć źródła Nysy Kłodzkiej, zmieniłem kolor szlaku na niebieski i zszedłem nim do Dolni Moravy. Tam właściwie miał nastąpić koniec wycieczki, ale miałem jeszcze sporo czasu, bo brat z którym się tam umówiłem był jeszcze dość daleko a ponadto wraz z żoną chcieli wjechać koleją linową Śnieżnik na górę i przejść most wiszący Sky Bridge 721. Ruszyłem więc niebieskim szlakiem w górę i dotarłem w rejon mostu akurat gdy mój transport dotarł do Dolni Moravy. Tam niestety okazało się że nie ma miejsca na parkingu i przeszła im ochota na wjazd wyciągiem. Ja już wcześniej wyłączyłem aplikację bo miałem zamiar zjechać Mamucią Drahą ale na górze okazało się że do zjazdu zebrał się niezły tłumek więc się zawinąłem i ruszyłem w dół tym samym szlakiem którym podchodziłem. Myślę że zwiedzenie atrakcji Dolni Moravy zostawimy sobie na jakiś pogodny weekend listopada. Jest to dość drogi interes i dobrze mieć trochę swobody przy podziwianiu, a nie tłoczyć się w tłumie innych osób.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Śnieżnik i Międzygórze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Śnieżnik i Międzygórze

Mapa obejmuje obszar Masywu Śnieżnika. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych, łącznie z kilometrażem. Rok wydania 2021

 

Czarna Góra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czarna Góra

Mapa Czarnej Góry i okolic. Zakres mapy ograniczony jest miejscowościami: Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie i Stare Miasto w Czechach. Znajduje się tu popularny ośrodek narciarski. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe (z długościami), konne, a także ścieżki przyronicze. Jest oznaczona baza noclegowa i gastronomiczna. 

Mapa została wydana jdunie w formie cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník

Mapa Masywu Śnieżnika przedstawia jedno z wyższych w Sudetach pasm górskich, które zamyka od południa Kotlinę Kłodzką. Zaliczamy je do Sudetów Wschodnich. Zasięg mapy wyznaczają: Bystrzyca Kłodzka na północnym-zachodzie, Międzylesie na południowym-zachodzie oraz Jindrichov na południowym-wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Masyw Śnieżnika z najwyższym szczytem Śnieżnikiem (1426 m n.p.m.), Góry Bialskie, Kralicky Sneznik, częściowo także Rychlebske hory i Góry Złote oraz miasto Stronie Śląskie.
Duże zróżnicowanie krajobrazowe, doskonałe zagospodarowanie turystyczne podszczytowego rejonu Śnieżnika z jednej strony i „dzikość” Gór Bialskich z drugiej – to najlepsze atuty tego obszaru. Pobyt w tym regionie z pewnością miło wspominać będą nie tylko turyści piesi, ale także miłośnicy narciarstwa, jazdy rowerowej i konnej, wspinacze skałkowi oraz wędkarze. Rok wydania 2023

Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki

Mapa Masywu Śnieżnika, Gór Złotych i Bialskich oraz Krowiarek, z najwyższym szczytem Ziemi Kłodzkiej - Śnieżnikiem i Ośrodkiem Narciarskim Czarna Góra. Znajdują się tu takie atrakcje jak Wodospad Wilczki i Jaskinia Niedźwiedzia. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych, szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. W miejscowościach opisano nazwy ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, narciarskich i konnych, łącznie z kilometrażem, co pozwoli łatwiej zaplanować wycieczkę. Przy szlakach pieszych podano także orientacyjny czas przejścia.

Jesioniki i Góry Złote
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jesioniki i Góry Złote

Mapa przedstawia dwa niewielkie pod względem wysokości pasma górskie Sudetów rozciągające się na granicy Polski i Czech, na pograniczu Moraw i Śląska. W Jesionikach najbardziej rozpoznawalnym szczytem jest Pradziad (1491 m n.p.m.) znajdujący się w paśmie górskim Wysokiego Jesionika, stanowiący jednocześnie najwyższy szczyt Śląska Czeskiego, Górnego Śląska i Moraw i całych Sudetów Wschodnich. Na jego szczycie ustawiona jest charakterystyczna wieża telewizyjna przypominająca kształtem rakietę kosmiczną. Wierzchołek jest dobrze widoczny z wielu punktów widokowych oraz wyższych miejsc w promieniu nawet kilkuset kilometrów, nie tylko Czech, ale również południowo zachodnich województw: opolskiego czy dolnośląskiego. Góry Złote to jedno z najdłuższym pasm Sudetów, rozciągające się z Przełęczy Kłodzkiej na północnym zachodzie, aż do Przełęczy Ramzovskiej. Tereny Gór Złotych są słabo zaludnione i bardzo atrakcyjne dla turystyki pieszej oraz narciarskiej. Najsłynniejszą atrakcją regionu jest dawna podziemna kopalnia złota i arsenu w Złotym Stoku.

Ziemia Kłodzka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Kłodzka

Ziemi Kłodzkiej - historycznej krainy (teren dawnego hrabstwa kłodzkiego) obejmującej Kotlinę Kłodzką i otaczające ją tereny górskie: Góry Stołowe, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Góry Złote, Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie. Zasięg mapy wyznaczają od wschodu Złoty Stok i Javornik po czeskiej stronie, od zachodu Kudowa-Zdrój, Nachod, Police, Teplice (zatem praktycznie całe Góry Stołowe) po czeskiej stronie. Od północy zasięg wyznaczają: Ząbkowice Śląskie i Srebrna Góra, od południa obrzeża miasta Zamberk po czeskiej stronie. Rok wydania: 2024

Miejscowości na trasie