category-icon

Z parą w tle. Trasa 35 narowery

39 km
487 m
Polska, małopolskie, Rabka-Zdrój, powiat nowotarski, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpaty Zachodnie

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-10-14
Polska, małopolskie, Rabka-Zdrój, powiat nowotarski, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpaty Zachodnie
category-icon
39 km
487 m
490 m
Średni
2.8/6
Wycieczka z pięknego uzdrowiska – Rabki Zdrój (1) – prowadzi malowniczymi wzniesieniami i dolinami na pograniczu Beskidu Żywieckiego i Gorców – mniej eksplorowanym przez turystów. Rozpoczynamy na stacji kolejowej w Rabce, z której skręcamy w lewo w ul. Orkana (czerwony szlak). Przejeżdżamy obok drewnianego kościoła (2) z Muzeum Orkana w środku (nieco dalej Muzeum Górali i Zbójników (3), i na skrzyżowaniu udajemy się ul. Sądecką w lewo, następnie ul. Kilińskiego w prawo. Rozjazd na „Zakopiance” przejeżdżamy na wprost i opadamy do Skawy, gdzie udajemy się w prawo. Falującą asfaltówką wyjeżdżamy na drogą 28. Skręcamy w prawo, a po chwili w lewo i zjeżdżamy do Naprawy. Łagodnym podjazdem poruszamy się wzdłuż zabudowań na widokowy grzbiet. Ostrym łukiem w prawo osiągamy skrzyżowanie, gdzie skręcamy w lewo. Serpentyną, dalej łagodnym zjazdem opadamy do Łętowni z drewnianym kościołem (4) obok skrzyżowania. Skręcamy w lewo na Jordanów. Po 7 km przejeżdżamy rynek w Jordanowie. Zjeżdżamy koło kościoła (5) do przejazdu kolejowego, za którym skręcamy w lewo, następnie za czerwonym szlakiem turystycznym skręcamy szutrówką w prawo i stromym podjazdem z serpentynami na końcu wyjeżdżamy w Wysokiej. Mijamy dwór obronny z XVI w. (6) i rozpoczynamy zjazd. Około 600 m niżej za czarnym szlakiem turystycznym skręcamy w lewo i widokowym zjazdem opadamy w dolinę Skawy. Za mostem na rzeczce skręcamy w lewo i wzdłuż doliny wracamy do Skawy. Skrzyżowanie przy kościele ze strzelistą dzwonnicą a następnie z drogą nr 7 przejeżdżamy na wprost. Przed wiaduktem warto skierować się w prawo do skansenu kolejowego w Chabówce (7). Za wiaduktem przez ciemny tunel wyjeżdżamy na stację kolejową w Chabówce. Skręcamy w lewo na drogę główną i dojeżdżamy nią do stacji kolejowej w Rabce-Zdroju.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Rabczańskie uzdrowisko (1) – swoją działalność rozpoczęło w poł. XIX w. w oparciu o źródła solankowe. Z tego okresu pochodzą pierwsze łazienki oraz budynki sanatoryjne, a także wille uzdrowiskowe, wzorowane na szwajcarskich kurortach. Obecnie Rabka jest uznanym uzdrowiskiem dziecięcym co miało znaczący wpływ na wybudowanie „Rabkolandu” – rodzinnego parku rozrywki dla najmłodszych.
Drewniany kościół w Rabce-Zdrój (2) – wybudowany w 1606 r., konstrukcji zrębowej, pobity i pokryty gontami. Wewnątrz cenna polichromia oraz wyposażenie z 2. poł. XVII i XVIII w. Obecnie Muzeum Regionalne im. Wł. Orkana. Informacje: www.muzeum-orkana.pl.
Muzeum Górali i Zbójników (3) – Muzeum Gorczańskie Jana Fudali. Chata Artystyczna Przygód – atrakcyjne połączenie zbiorów etnograficznych, sztuki ludowej, zabaw multimedialnych i artystycznych.
Drewniany kościół w Łętowni (4) – z II poł. XVIII w., konstrukcji zrębowej. Wewnątrz cenna rokokowa polichromia oraz wyposażenie z XVIII w.
Kościół w Jordanowie (5) – z poł. XVI w, gruntownie przebudowany w 1908 r. Wewnątrz zabytkowe obrazy z XVI w. Kościół jest także Sanktuarium Matki Bożej Trudnego Zawierzenia Pani Jordanowskiej.
Dwór obronny na Wysokiej (6) – wybudowany w XVI wieku w stylu renesansowym. Obecny właściciel, założyciel Fundacji Lutni Staropolskiej, organizuje tu koncerty popularyzujące muzykę renesansową.
Skansen kolejowy w Chabówce (7) – największe w Polsce tego typu muzeum, założone w miejscu dziewiętnastowiecznej parowozowni. W skład ekspozycji wchodzą parowozy, lokomotywy spalinowe i elektryczne, wagony, żurawie, pługi śnieżne. Latem dużym zainteresowaniem cieszą się przejazdy pociągami retro. Informacje: www.parowozy.pl.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa35 - przedruk / zdjęcia własne/

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Żywiecki część wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki część wschodnia

Mapa obejmuje wschodnią część pasma Beskidu Żywieckiego wraz z masywem Babiej Góry. Mapa zawiera aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych wraz z kilometrażem i orientacyjnymi czasami przejścia. Znajdziemy tu wszelkie atrakcje turystyczne, infrastrukturę turystyczną i sportową.  Na mapie zaznaczono miejscowości: Zawoja, Jordanów, Spytkowice, Zubrzyca Górna oraz pogranicze polsko-słowackie. Najbardziej interesujące atrakcje dodatkowo wyróżniono. 

Rabka-Zdrój i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rabka-Zdrój i okolice

Mapa przedstawia okolice Rabki-Zdroju od Mszany Dolnej na północy, przez Jurków i Ochotnicę Górną na wschodzie po Nowy Targ na południu, Sidzinę i Podwilk na zachodzie.
Rabka-Zdrój, położona w północnej części Gorców, w dolinie rzeki Raby, znana jest przede wszystkim ze swojej funkcji uzdrowiskowej. Stanowi również dobre miejsce wypadowe w Beskid Wyspowy oraz pasmo Gorców i Gorczański Park Narodowy. Jest to atrakcyjny teren na piesze i rowerowe wycieczki. Okolice Rabki-Zdroju to również ciekawe pod względem krajoznawczym miejsca z zabytkową architekturą drewnianą i murowaną oraz muzeami. Rok wydania 2024

 

Gorce
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gorce

Mapa przedstawia jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym pasm Beskidów, z Gorczańskim Parkiem Narodowym na czele. Obszar mapy obejmuje całe Gorce, od przełęczy Sieniawskiej i Raby Wyżnej na zachodzie, po dolinę Dunajca i Krościenko nad Dunajcem na wschodzie. Od południa mapę ogranicza Nowy Targ i Jezioro Czorsztyńskie, zaś od północy Mszana Dolna. Gorce są atrakcyjnym  terenem do uprawiania turystyki aktywnej – zarówno pieszej, rowerowej, narciarskiej, jak i konnej. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapa została skonsultowana przez przewodników z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich, pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego, PTTK w Rabce i w Krakowie oraz Grupę Podhalańską GOPR. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2023



Beskid Makowski (Średni)
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Makowski (Średni)

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid Makowski jest stosunkowo mało popularny wśród turystów, chociaż jest też dosyć gęsto zaludniony. Na mapie przedstawione zostały szlaki piesze oraz trasy rowerowe, zastosowano także cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności terenu. Mapa offline, którą można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne, zasięgiem obejmuje tereny od Wadowic na zachodzie po Dobczyce i Rabkę-Zdrój na wschodzie. Rok wydania 2023


Wokół Babiej Góry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wokół Babiej Góry

Mapa prezentuje okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Zasięg mapy wyznaczają: Sucha Beskidzka i Zembrzyce na północy, Tvrdosin (Twardoszyn) na południu, Jeleśnia na zachodzie, Jordanów i Czarny Dunajec na wschodzie. Babia Góra (1 725 m n.p.m.) od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Mówiło się, że na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały swoją siedzibę złe moce. Prawdziwą osobliwością i niezwykłym przeżyciem dla turystów jest rozległa panorama z niepowtarzalnym widokiem na Tatry oraz wschód słońca podziwiany ze szczytu. U północnych podnóży Babiej Góry rozciąga się największa pod względem powierzchni wieś w Polsce – Zawoja. Jest to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oraz idealna baza wypadowa w Pasmo Babiogórskie. Okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej, to atrakcyjne tereny na piesze i rowerowe wycieczki.
Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Całość uzupełniają fotografie.Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Beskid Żywiecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki

Mapa Beskidu Żywieckiego, z Babiogórskim Parkiem Narodowym i najwyższym szczytem - Babią Górą (1725 m n.p.m.). Na mapie znajduje się część Beskidu Śląskiego - sięgając na zachodzie po miejscowości Istebna i Jaworzynka, czyli miejsce styku granic Polski, Słowacji i Czech. "Żywiecka" część mapy obejmuje cały Beskid Żywiecki: Suchą Beskidzką na północy, Worek Raczański na południu, Zwardoń na zachodzie oraz Jordanów i Rabkę-Zdrój na wschodzie. Beskid Żywiecki to najwyższe po Tatrach pasmo górskie w Polsce. Wyniosłe szczyty sąsiadują tu z dolinami, w których ulokowały się miejscowości z tradycyjną ludową zabudową, m.in.: Korbielów, Zawoja, Rajcza, Zwardoń. Beskid Żywiecki to idealne miejsce do uprawiania turystyki pieszej, ale także rowerowej. Przebiega tędy czerwony Główny Szlak Beskidzki. Występują tu również bardzo dobre warunki dla narciarzy z rozbudowaną infrastrukturą narciarską (Ośrodek Narciarski Pilsko, Mosorny Groń, Ośrodek Zwardoń Ski). Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Miejscowości na trasie