category-icon

Z Targoszowa na Leskowiec i Groń Jana Pawła II.

10 km
5 h 16 min
21 km
Targoszów

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2018-10-13
Targoszów
category-icon
10 km
21385 m
21385 m
Łatwy
5 h 16 min
4.8/6
Z moją najmłodszą turystką postanowiliśmy odwiedzić Leskowiec. Byłem tam kilka razy, natomiast córka była tam po raz pierwszy. Wybraliśmy szlak z Targoszowa. Tuż obok mostka i miejsca, gdzie zbiega się kilka szlaków, po przeciwnej stronie drogi znajduje się parking pod lasem, gdzie można zaparkować auto. Z tego miejsca mamy co najmniej cztery możliwości wyjścia na Leskowiec lub zatoczenia pętli. My wybraliśmy biegnący tędy Szlak Buków znakowany kolorem czerwonym przez niewielki szczyt Gronik. Szlak ten o tej porze roku był wyjątkowy, a to za sprawą kolorowej pierzyny liści i strzelających pod butami żołędzi. Jakieś 1,5 km stąd, mijając Gronik, Szlak Buków łączy się z czerwonym Małym Szlakiem Beskidzkim. Skrzyżowanie nosi nazwę Pod Palusową Górą. Dalej aż do Przełęczy Władysława Midowicza obydwa szlaki się łączą. Podejście nie jest bardzo wymagające w większości lasem. Po drodze polany z widokami a wyżej jedna porastająca w brzozy, bardzo okazała w jesiennych barwach. Pokonując około 5,5 km, dochodzimy do Przełęczy Wł. Midowicza. Z tego miejsca widzimy już schronisko PTTK oddalone o 300 m. Tablice informują, iż szczyt Leskowiec znajduje się w przeciwnym kierunku do schroniska, około 15 min drogi. My poszliśmy nabrać sił do schroniska. Obiadek, kawka wśród licznej grupy turystów i szkolnych wycieczek. Było tłoczno, ale smacznie. Trzeba dodać, że nad schroniskiem idąc w kierunku kaplicy-górskiego sanktuarium p.w. Matki Bożej Królowej Gór na Groniu Jana Pawła II znajduje się również dyżurka GOPR w małym drewnianym domku. Kaplica wraz z obejściem zadbana. Odprawiane są tutaj okolicznościowe msze święte według ustalonego harmonogramu znajdującego się w gablocie przy kaplicy. Za ogrodzeniem kaplicy miejsce widokowe. Widok na północ. Po odpoczynku i zwiedzaniu okolicy schroniska obraliśmy szlak żółty na powrót. Wracamy się do Przełęczy Wł. Midowicza i dalej na szczyt Leskowca pokonując 800 m trasy. Szczyt częściowo porośnięty drzewami, ale nie brakuje tu miejsca na biwak, opalanie, czy podziwianie widoków. Stoi tu krzyż, schron w postaci drewnianej zadaszonej wiaty gdzie często nocują turyści pokonujący Mały Szlak Beskidzki. Ze szczytu Leskowca rozciąga się widok w kierunku wschodnim, południowym i południowo-zachodnim. Widoki na zachód i północ zasłaniają drzewa. Orientację ułatwia nam tablica z opisem szczytów, które wchodzą w skład panoramy. Ze szczytu schodzimy żółtym szlakiem przez las. Zejście miejscami dość strome i monotonne bez widoków. Dopiero po wyjściu na łąki i pierwsze zagrody przysiółków Targoszowa odsłonił widok na południe. Ostatnim etapem był asfaltowy odcinek drogi między domami, którym dotarliśmy do punktu wyjścia, czyli na parking pod lasem. Ogólnie trasa nie była wymagająca. Pokonaliśmy ją spacerowym tempem z kilkoma postojami w tym w schronisku i kaplicy w niewiele ponad 5 godzin. Dystans to około 10 km. Polecamy i życzymy przyjemnego dreptania :-)

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz kilometraż szlaków. Ciekawe miejsca wyróżniono żółtym kolorem.

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Mapa prezentuje obszar najmniejszego, ale jakże urokliwego polskiego Beskidu. Zasięg mapy obejmuje tereny pomiędzy Bielskiem-Białą na zachodzie i Suchą Beskidzką na wschodzie oraz Wadowicami od północy i Żywcem na południu.
Obszar Beskidu Małego posiada charakter zwartej, rozległej wyspy górskiej, którego najwyższym szczytem jest Czupel (930 m n.p.m.). Dla turystów jest to łatwo dostępny obszar z gęstą siecią szlaków turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie stwarzają dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Obszar Beskidu Małego to również region bogaty kulturowo, gdzie spotkać można ślady wczesnośredniowiecznych grodzisk, ruiny rycerskich zamków, dawne rezydencje magnackie, staropolskie szlacheckie dworki, czy niespotykane gdzie indziej kamienne szałasy. W regionie tym urodził się i wychował Jan Paweł II, który często wędrował po szlakach tego Beskidu.
Wydawnictwo Compass dokonało aktualizacji mapy na bazie własnych prac terenowych oraz w konsultacji ze znakarzami szlaków.

Wydanie 10, 2017 r.

Wokół Babiej Góry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wokół Babiej Góry

Mapa prezentuje okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Zasięg mapy wyznaczają: Sucha Beskidzka i Zembrzyce na północy, Tvrdosin (Twardoszyn) na południu, Jeleśnia na zachodzie, Jordanów i Czarny Dunajec na wschodzie. Babia Góra (1 725 m n.p.m.) od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Mówiło się, że na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały swoją siedzibę złe moce. Prawdziwą osobliwością i niezwykłym przeżyciem dla turystów jest rozległa panorama z niepowtarzalnym widokiem na Tatry oraz wschód słońca podziwiany ze szczytu. U północnych podnóży Babiej Góry rozciąga się największa pod względem powierzchni wieś w Polsce – Zawoja. Jest to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oraz idealna baza wypadowa w Pasmo Babiogórskie. Okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej, to atrakcyjne tereny na piesze i rowerowe wycieczki.
Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Całość uzupełniają fotografie.Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018

Miejscowości na trasie