category-icon

Z Zaroślaka na Howerlę - Dach Ukrainy

6.9 km
4 h 51 min
768 m
Ukraina, Zakarpats'ka Oblast', Koz’meshchek

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2009-05-23
Ukraina, Zakarpats'ka Oblast', Koz’meshchek
category-icon
6.9 km
768 m
764 m
Średni
4 h 51 min
3.9/6
Trasa ta to typowa górska wędrówka prowadząca na najwyższe wzniesienie Ukrainy Howerlę. Góra ta jest jednocześnie najwyższym wzniesieniem pasma Beskidów. Howerla zwana jest "świętą górą". Nazwa pochodzi od rumuńskiego hovirla czyli szczyt trudny do przejścia. Howerla leży w paśmie zwanym Czarnohora. Pasmo to ciągnie się od Przełęczy zwanej Tatarską na północ do Przełęczy Szybenne. Od północy otaczają nas Gorgany i dolina rzeki Prut. Znajdujemy się na terenie objętym ochroną w postaci Karpackiego Parku Narodowego. Na teren którego wstęp jest płatny. Należy zachować kwitek opłacenia wstępu ponieważ na trasie może zdarzyć się kontrola służb parku. Opłatę za wstęp na teren parku można uiścić w Budce na wjeździe do parku. Jeżeli nie uda nam się nabyć biletu w siedzibie parku można próbować nabyć takowe u strażników którzy chętnie przejmują drobne datki. Na ternie parku tak jak i w Polsce jest zakaz biwakowania jeżeli będziemy pytani o namioty niesione w plecaku warto przekonać strażników że jest to tylko zabezpieczenie na wypadek nie zejścia z gór. Podejście proponuję rozpocząć w miejscowości Zaroślak 21 km od Worochty. Miejscowość ta leży na wysokości 1270 m n.p.m. Znajduje się tu baza sportowa wybudowana dla radzieckich olimpijczyków. W okolicy bazy istnieje skocznia do halfpipe. Po lewej kapliczka w miejscowym stylu. Trasa którą będziemy wchodzić na Howerlę jest jedną z najpopularniejszych w Czarnohorze. Trasa ta choć wymagająca niezłej kondycji jest dość łatwa, aczkolwiek może się zdarzyć że góry spowite są gęstą mgłą i dlatego warto mieś tą trasę na swoim odbiorniku GPS. Na dodatek Howerla słynie z częstych zmian pogody i gwałtownych burz. Według przesądów burze te wywołują ludzie zrzucający kamienie z szczytu "świętej góry", dlatego chociaż by na wszelki wypadek nie radzą rzucać kamieniami w Czarnohorze. Szlaki w Czarnohorze są bardzo źle oznaczone, a praktycznie każdy chodzi jak chce dlatego na niektórych odcinkach trasy może pojawić się wiele ścieżek prowadzących w różnych kierunkach. Na zboczach dość długo zalega pokrywa śnieżna. Śnieg zalega tu nawet do początku czerwca. Howerlę osiągamy wchodząc o drodze na Małą Howerlę. Na szczycie stoją dwa krzyże i patriotyczne obeliski. Wielu Ukraińców uważa wejście na Howerlę za swój patriotyczny obowiązek. Howerla traktowana jest jako symbol niepodległości Ukrainy, dlatego też 24 sierpnia w dzień Niepodległości Ukrainy pojawiają się na szlaku wycieczki liczące nawet kilka tysięcy ludzi. Radzę wiec unikać tego terminu jeżeli chcemy uniknąć tłoku na szlakach. Na szczycie Howerli krzyżują się cztery szlaki prowadzące na Petrosa, Popa Iwana, przez
Małą Howerlę do Zroślaka i czwartą również prowadząca do Zroślaka ale przez ramie Howerli. We mgle bardzo łatwo pomylić te ścieżki wiec trzeba uważać. My schodzimy tak jak przyszliśmy tak też prowadzi powyższa trasa.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Czarnohora i Świdowiec
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czarnohora i Świdowiec
Mapa Czarnohory obejmuje obszar najwyższego masywu ukraińskich Karpat i całej Ukrainy z najwyższym szczytem – Howerlą (2061 m n.p.m.), jak również Połoninę Świdowiec – najwyższą i najbardziej rozległą wśród ukraińskich połonin z najwyższym szczytem pasma – Bliźnicą (1881 m n.p.m.). Jest to teren idealny na piesze kilkudniowe wędrówki. Znaczna część Czarnohory jest włączona do Karpackiego Parku Narodowego. Dla turystów najbardziej atrakcyjny jest odcinek grzbietu leżący między górami Howerla i Pop Iwan ze szczytami: Howerla, Breskuł, Pożyżewska, Turkuł, Rebra, Brebeneskuł, Czarna Góra – oddzielonymi płytkimi siodłami. Ze Świdowca można wyruszyć na kilkudniowe wędrówki po ogromnych połaciach pastwisk, podziwiając miejscami spektakularną rzeźbę kotłów polodowcowych z niewielkimi stawami na ich dnie.